easyJet przejmuje airberlin w Berlinie

28 października 2017 09:00
5 komentarzy
Krótko po tym, jak ostatni rejs zbankrutowanego airberlin wylądował na lotnisku Berlin-Tegel, easyJet ogłosił, że przejmie część firmy operującej na tym lotnisku. Zamierza utrzymać większość tras z tego portu lotniczego.
Reklama
easyJet przejmie 25 leasingowanych przez airberlin airbusów z rodziny A320 za kwotę 40 mln euro. Brytyjski przewoźnik niskokosztowy przejmie także wszystkie sloty, czyli pozwolenia na lądowanie i start o określonej godzinie, na lotnisku Berlin-Tegel. Docelowo chce też zatrudnić nawet ok. tysiąca byłych pracowników airberlin - wszyscy będą zatrudnieni na niemieckich umowę o pracę.

W oświadczeniu easyJet poinformował, że zimą będzie obsługiwał ograniczoną liczbę lotów z Tegel, ale latem 2018 r. planuje przywrócić pełną siatkę połączeń. Nie poinformował jednak, co dokładnie to oznacza. Nie wiadomo zatem, czy easyJet będzie również latał do Warszawy i Gdańska. Trasę z Berlina-Tegel do Krakowa już wcześniej przejęła linia Eurowings, ale nie wyklucza to obecności na niej easyJeta.


Do tej pory easyJet korzystał jedynie z lotniska Schonefeld w Berlinie. Oferował 3,2 tys. lotów miesięcznie, zapewniając ok. 540 tys. miejsc w dwie strony. Do głównych tras easyJet z Berlina należały połączenia do Londynu-Gatwick, Bazylei, Paryża-Orly, Amsterdamu i Barcelony.

easyJet do tej pory był drugim co do liczby oferowanych miejsc przewoźnikiem w Berlinie z udziałem na poziomie 12,4 proc. Biorąc pod uwagę jedynie loty z Schonefeld, easyJet miał do tej pory prawie 40 proc. udziału. Po przejęciu części airberlin easyJet będzie zdecydowanie największą linią w Berlinie i jedyną oferującą rozbudowaną siatkę połączeń z obydwu lotnisk.


Już wcześniej większość upadającej linii airberlin przejęła Lufthansa Group - koncern przejmie 81 samolotów, które w większości trafią do niskokosztowego oddziału Eurowings. Z kolei część airberlin zajmującą się obsługą techniczną samolotów przejęło konsorcjum niemieckich inwestorów Nayak i Zeitfracht, a program lojalnościowy topbonus odkupiła linia Etihad Airways.

airberlin wykonał ostatni lot 27 października na trasie z Monachium do Berlina-Tegel.

fot. Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_8fceb 2017-12-05 21:05   
gość_8fceb - Profil gość_8fceb
EasyJet szuka ludzi do pracy w Gdańsku, więc jest szansa, że loty nadal będą sie odbywać.
gość_18306 2017-11-01 16:51   
gość_18306 - Profil gość_18306
Czyżby połączenie Kraków- Berlin było tak atrakcyjne ?
gość_ab22f 2017-10-28 14:39   
gość_ab22f - Profil gość_ab22f
Filiposta1, nie wiesz o czym piszesz. Easyjet poszukuje zabezpieczenia na wypadek twardego brexitu. Monarch miał certyfikat brytyjski więc Easyjetowi nic by to nie dało
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy