Warunkowa zgoda na pomoc dla LOT-u

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
15 maja 2013 13:48
26 komentarzy
Reklama

Komisja Europejska warunkowo zgodziła się na pomoc państwową dla LOT-u. Styczniowa pożyczka na ratowanie linii w wysokości 400 milionów złotych, udzielona przez polski rząd, była zgodna z unijnymi zasadami pomocy państwa.

Bruksela uznała, że pomoc została udzielona na określony czas i w ograniczonym zakresie. Zgoda jest warunkowa - Komisja wciąż czeka na ostateczny plan restrukturyzacji, który LOT musi przedstawić do 20 czerwca br., czyli pół roku po wystąpieniu o pomoc państwową. Sebastian Mikosz, prezes LOT-u, wielokrotnie podkreślał, że chciałby złożyć plan wcześniej.Komisja uznała, że pomoc ta jest zgodna z jej wytycznymi w zakresie ratowania i restrukturyzacji firm w trudnej sytuacji. Uznano, że pomoc faktycznie ograniczona była do kwoty niezbędnej na podtrzymanie działalności spółki przez najbliższe 6 miesięcy.

LOT wystąpił łącznie o miliard złotych pomocy państwowej. Pierwsza transza w wysokości 400 mln złotych jest formalnie pożyczką, bo Skarb Państwa nie mógł udzielić pomocy publicznej bez zgody Brukseli. Czy LOT poprosi o kolejne transze - nie wiadomo. Mikosz w ubiegłym tygodniu podkreślił, że chciałby tego uniknąć, ale być może będzie to konieczne.

Restrukturyzacja linii ma polegać przede wszystkim na zwiększeniu przychodów i zmniejszeniu kosztów. LOT zwalnia pracowników, a także wprowadza zmiany w siatce połączeń. Niewykluczone, że z floty przewoźnika znikną samoloty Embraer, które mogą zostać zastąpione Airbusami A320 lub Boeingami 737. Do tego, jak wynika z nieoficjalnych informacji, przewoźnik rozważa wprowadzenie wielu dodatkowych opłat znanych z linii niskokosztowych i funkcjonowanie w modelu hybrydowym.

W 2012 r. LOT stracił ponad 150 mln zł. To dane przed audytem - według informacji nieoficjalnych ostateczny wynik może być nawet o 50 mln zł gorszy.

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
krzysiekl 2013-05-16 22:41   
krzysiekl - Profil krzysiekl
w końcu istnieje technologia zamiany węgla w ropę...tylko kosztowna...ale może warto trzymać rezerwy węgla do czasu gdy ropa będzie się kończyć ;)
gosc_1606a 2013-05-16 21:44   
gosc_1606a - Profil gosc_1606a
Myślę że samoloty na węgiel rozwiązałyby problemy lotu i polskich kopalń .
tomic 2013-05-16 10:02   
tomic - Profil tomic
Pewnie, że nierentowne kopalnie i LOT najprościej byłoby zamknąć. Zamiast polskiego węgla kamiennego kupilibyśmy przecież tańszy zagraniczny. Zamiast LOTu latalibyśmy zagranicznymi liniami. Tylko, że tym samym zniknęłyby tysiące miejsc pracy i miliony wpływów do budżetu, które wywędrowałyby za granicę. Co nie znaczy, że LOTu i kopalni nie trzeba ich restrukturyzować. W przypadku kopalni wiadomo, w jaki sposób restrukturyzację wykonać, ale niestety żaden rząd nie ma politycznej odwagi. Restrukturyzacja LOTu jest łatwiejsza pod względem politycznym, bo pracownicy LOTu nie przyjdą pod Sejm palić opon i rzucać płytami chodnikowymi, ale niestety to skomplikowana branża i nie ma prostych rozwiązań.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama