Poradnik Pasażera: Jak zdobyć status Star Alliance Gold?

13 listopada 2017 10:00
16 komentarzy
Złota karta Star Alliance ułatwia podróżowanie i daje przywileje w liniach na całym świecie. Żeby ją łatwiej zdobyć, trzeba dobrze wybrać program lojalnościowy - i wcale nie musimy zapisywać się do programu linii, którą najczęściej latamy.
Reklama
Priorytetowa odprawa i boarding, zwiększony limit bagażu, wstęp do poczekalni biznesowych dla siebie i gościa, możliwość uzyskania upgrade'u do wyższej klasy - to tylko niektóre z przywilejów przysługujących osobom ze statusem Star Alliance Gold. Jego zdobycie wymaga na ogół regularnych lotów w kosztownych taryfach.

Warto jednak pamiętać, że droga do uzyskania złotej karty oraz warunki konieczne przy tej okazji do spełnienia nie są jednakowe we wszystkich z ponad 20 programów lojalnościowych prowadzonych przez linie zrzeszone w sojuszu Star Aliiance. Różnice między nimi bywają całkiem spore.


Najpopularniejszy wśród polskich pasażerów program Miles&More, do którego poza liniami z grupy Lufthansy i kilkoma innymi przewoźnikami europejskimi należy również LOT, wymaga do uzyskania statusu Senator, czyli złotej karty Star Alliance zdobycia w ciągu roku aż 100 tys. mil statusowych. Wprawdzie status przyznawany jest na dwa lata i uczestnicy programu dodatkowo otrzymują eVouchery na podwyższenie klasy przelotu niektórymi liniami, lecz wymogi kwalifikacji do zdobycia i odnowienia złotej karty należą do najmniej korzystnych w całym sojuszu.

Tymczasem przystępując do wielu innych programów lojalnościowych funkcjonujących w ramach Star Alliance można uzyskać ten sam status po uzbieraniu znacznie mniejszej liczby mil, a w niektórych przypadkach nawet zgromadzeniu na koncie jedynie określonej liczby przelotów.

Oczywiście decyzja o wyborze konkretnego programu powinna być w pełni świadoma i dobrze przemyślana. To bowiem nie tylko kwestia progów kwalifikacyjnych do poszczególnych statusów, przynoszących później przywileje w czasie podróży realizowanych w ramach całego sojuszu Star Alliance, ale także mniej lub bardziej korzystne warunki zamiany uzbieranych mil na bilety-nagrody, określone zasady przedłużania raz zdobytego statusu, czy wreszcie możliwość awansu na jeszcze wyższy poziom w lojalnościowej hierarchii u danego przewoźnika z dostępem do atrakcyjnych benefitów.

Nie można zapominać też o tym, że ten sam lot odbyty danymi liniami na podstawie określonego biletu może w różnych programach dawać większą lub mniejszą liczbę mil, albo nie przynosić ich wcale. Zatem o wyborze konkretnego programu lojalnościowego powinna decydować nie tylko częstotliwość, z jaką odbywamy lotnicze podróże, ale również najczęściej wybierani czy też najwygodniejsi z punktu naszych potrzeb przewoźnicy, rodzaj tras oraz klasy rezerwacyjne, w których na ogół są wystawiane nasze bilety.

Przedstawiamy siedem programów lojalnościowych będących świetną alternatywą dla Miles&More w drodze po status Star Alliance Gold.

Miles&Smiles (Turkish Airlines)


Kwalifikacja: Status Elite (odpowiadający Star Alliance Gold) zdobywa się po zgromadzeniu 40 tys. mil statusowych za przeloty Turkish Airlines i/lub innymi liniami zrzeszonymi w sojuszu w ciągu roku licząc od momentu naliczenia pierwszej mili. Nie ma wymogu wcześniejszego posiadania niższego statusu w programie ani odbycia lotów realizowanych przez tureckiego przewoźnika.

Okres ważności: Dwa lata

Przedłużenie: W ciągu pierwszego roku po uzyskaniu statusu należy zgromadzić 25 tys. mil statusowych lub w ciągu dwóch lat 37,5 tys. za przeloty Turkish Airlines i/lub innymi liniami zrzeszonymi w sojuszu. Po rekwalifikacji ważność statusu zostaje przedłużona na kolejne dwa lata (licząc od daty ważności poprzednio uzyskanego statusu).

Program lojalnościowy Turkish Airlines ma niskie progi kwalifikacyjne do uzyskania i utrzymania statusu Star Alliance Gold, złota karta jest ważna przez dwa lata, linie są obecne na rynku polskim. Niestety nie ma możliwości uzyskania w tym programie statusu tylko na podstawie liczby odbytych lotów, a członkowie Elite nie otrzymują żadnych certyfikatów na podwyższenie klasy przelotu.

Asiana Club (Asiana Airlines)


Kwalifikacja: Status Diamond (odpowiadający Star Alliance Gold) zdobywa się po zgromadzeniu 40 tys. mil statusowych za przeloty Asiana Airlines i/lub innymi liniami zrzeszonymi w sojuszu w ciągu dwóch lat licząc od momentu rejestracji w programie, albo odbycia w tym okresie co najmniej 50 lotów Asiana Airlines, bez względu na zdobytą liczbę mil.

Okres ważności: Zasadniczo dwa lata, ale im wcześniejsza kwalifikacja w okresie dwóch lat od rejestracji w programie, tym dłużej będzie ważny status, gdyż jest on wówczas przyznawany od razu i pozostaje ważny do upływu danego okresu kwalifikacyjnego oraz przez kolejne dwa lata.

Przedłużenie: W okresie kolejnych dwóch lat po upływie poprzedniego okresu kwalifikacyjnego należy ponownie spełnić te same kryteria, które były niezbędne do uzyskania statusu Diamond.

Asiana Club oferuje jeden z najłatwiejszych sposobów na uzyskanie statusu Star Alliance Gold, który może pozostawać ważny nawet przez niemal cztery lata. Przewoźnik nie lata wprawdzie do Polski, ale do kwalifikacji i przedłużenia statusu nie ma wymogu odbycia jakichkolwiek lotów na jego pokładzie.

ShebaMiles (Ethiopian Airlines)


Kwalifikacja: Status Gold zdobywa się po zgromadzeniu 50 tys. mil statusowych za przeloty Ethiopian Airlines i/lub innymi liniami zrzeszonymi w sojuszu w ciągu roku kalendarzowego, albo odbycia w tym czasie co najmniej 40 kwalifikowanych lotów (segmentów) dowolnymi liniami z sojuszu, bez względu na zdobytą liczbę mil. Jako kwalifikowany segment liczy się każdy lot, za który przysługują mile statusowe (wyłączone są zatem przeloty na podstawie biletów wystawionych w klasach rezerwacyjnych niedających żadnych mil w programie ShebaMiles).

Okres ważności: Od momentu kwalifikacji w danym roku oraz przez kolejny rok kalendarzowy.

Przedłużenie: W kolejnym roku kalendarzowym należy ponownie spełnić te same warunki, które są niezbędne do uzyskania statusu Gold.

Egzotyczny program etiopskich linii jest świetnym rozwiązaniem dla osób poszukujących sposobu na zdobycie i utrzymania statusu Star Alliance Gold jedynie na bazie liczby odbytych lotów. Status w ShebaMiles jest jednak ważny tylko przez rok i ze względu na wykluczenie wielu klas rezerwacyjnych z naliczania mil nie wszystkie zrealizowane przeloty liniami z sojuszu są tu uwzględniane przy kwalifikacji do złotego statusu.

EuroBonus (SAS)


Kwalifikacja: Status Gold zdobywa się po zgromadzeniu 45 tys. mil statusowych za przeloty SAS, Wideroe i/lub innymi liniami zrzeszonymi w sojuszu w ciągu roku licząc od miesiąca, w którym nastąpiła rejestracja w programie, albo odbycia w tym okresie co najmniej 45 lotów SAS i/lub Wideroe, bez względu na zdobytą liczbę punktów.

Okres ważności: Rok plus trzy miesiące, ale im wcześniejsza kwalifikacja w okresie roku od rejestracji w programie, tym dłużej będzie ważny status, gdyż jest on wówczas przyznawany od razu i pozostaje ważny do upływu okresu kwalifikacyjnego oraz przez kolejny rok plus trzy miesiące.

Przedłużenie: W okresie kolejnego roku po upływie poprzedniego okresu kwalifikacyjnego należy ponownie spełnić te same warunki, które są niezbędne do uzyskania statusu Gold.

EuroBonus to dobry wybór dla pasażerów często latających skandynawskimi liniami lotniczymi, gdyż daje możliwość uzyskania statusu Star Alliance Gold wyłącznie na podstawie liczby odbytych podróży w ciągu roku. Linie są obecne na rynku polskim. Niestety złota karta SAS jest ważna tylko na rok, jej posiadacze nie otrzymają także żadnych certyfikatów na podwyższenia klasy przelotu.

Miles+Bonus (Aegean Airlines)


Kwalifikacja: Status Gold zdobywa się po zgromadzeniu 24 tys. mil statusowych za przeloty Aegean Airlines i innymi liniami zrzeszonymi w sojuszu oraz odbyciu co najmniej 4 dowolnych lotów Aegean Airlines i/lub Olympic Air w ciągu roku od uzyskania statusu Silver. Wymóg przelotów nie jest brany pod uwagę, jeżeli pasażer zgromadzi w tym okresie 48 tys. mil statusowych.

W przypadku, gdy uczestnik programu nie posiada statusu Silver, aby zdobyć złotą kartę musi zgromadzić odpowiednio 36 tys. mil statusowych oraz odbyć 6 przelotów Aegean Airlines i/lub Olympic Air lub też 72 tys. mil statusowych bez spełnienia warunku dotyczącego przelotów. Maksymalny termin do kwalifikacji uzależniony jest wówczas od momentu osiągnięcia progu wymaganego do uzyskania srebrnej karty (12 tys. mil statusowych i dwa przeloty Aegean Airlines/Olympic Air lub 24 tys. mil statusowych); od niego zaczyna bowiem biec termin roczny do spełniania warunków uzyskania statusu Gold.

Okres ważności: Rok.

Przedłużenie: W ciągu roku po uzyskaniu statusu trzeba zgromadzić 12 tys. mil statusowych i odbyć co najmniej cztery loty Aegean Airlines i/lub Olympic Air lub 24 tys. mil statusowych bez spełnienia warunku dotyczącego przelotów, po rekwalifikacji ważność statusu zostaje przedłużona na kolejny rok (licząc od daty ważności poprzednio uzyskanego statusu).

Program lojalnościowy greckiego przewoźnika oferuje możliwość szybkiego zdobycia statusu Star Alliance Gold osobom, które od czasu do czasu goszczą na jego pokładach. Warunki utrzymania złotej karty są banalnie proste, a do tego linia oferuje swoim pasażerom cztery darmowe upgrade'y rocznie.

PhoenixMiles (Air China)


Kwalifikacja: Status Gold zdobywa się po zgromadzeniu 80 tys. kilometrów statusowych (czyli niespełna 50 tys. mil) za przeloty Air China i/lub innymi liniami zrzeszonymi w sojuszu w ciągu 12 miesięcy od rejestracji, albo odbycia w tym okresie co najmniej 40 kwalifikowanych lotów (segmentów) dowolnymi liniami z sojuszu, bez względu na naliczoną liczbę kilometrów. Jako kwalifikowany segment liczy się każdy lot, za który przysługują mile statusowe (wyłączone są zatem przeloty na podstawie biletów wystawionych w klasach rezerwacyjnych niedających żadnych mil w programie PhoenixMiles).

Okres ważności: Od momentu kwalifikacji w danym roku oraz przez kolejny rok kalendarzowy i trzy miesiące.

Przedłużenie: W kolejnym roku kalendarzowym należy zgromadzić 70 tys. kilometrów statusowych (niespełna 44 tys. mil) lub 36 kwalifikowanych lotów (segmentów).

PhoenixMiles daje możliwość uzyskania statusu Star Alliance Gold wyłącznie na podstawie liczby zgromadzonych w ciągu roku przelotów. Trzeba jednak pamiętać, że podobnie jak w przypadku programu Ethiopian Airlines, nie wszystkie loty przynoszą mile i w konsekwencji są brane pod uwagę przy kwalifikacji do statusu. Posiadacze złotej karty nie otrzymują również certyfikatów na podwyższenia klasy przelotu rejsami Air China.

EgyptAir Plus (EgyptAir)


Kwalifikacja: Status Gold zdobywa się po zgromadzeniu 30 tys. mil statusowych za przeloty EgyptAir i/lub innymi liniami zrzeszonymi w sojuszu w ciągu dwóch lat od momentu uzyskania statusu Silver (który wymaga zgromadzenia 30 tys. mil statusowych na koncie uczestnika programu od momentu rejestracji, bez żadnego limitu czasowego).

Program pozwala na utworzenie konta rodzinnego liczącego dodatkowo do pięciu członków najbliższej rodziny (małżonek, dzieci, rodzice) i zsumowania mil statusowych uzyskanych przez każdego z nich na koncie głównego uczestnika programu. Mile te są uwzględniane do kwalifikacji do wyższego statusu w programie EgyptAir Plus.

Okres ważności: Dwa lata od momentu kwalifikacji i dwa miesiące.

Przedłużenie: W ciągu dwóch lat po uzyskaniu statusu Gold należy zgromadzić 30 tys. mil statusowych lub 32 kwalifikowanych lotów (segmentów). Jako kwalifikowany segment liczy się każdy lot, za który przysługują mile statusowe (wyłączone są zatem przeloty na podstawie biletów wystawionych w klasach rezerwacyjnych niedających żadnych mil w programie EgyptAir Plus).

Program egipskich linii lotniczych jest znakomitą opcją dla osób relatywnie rzadko podróżujących. Przewiduje długi okres kwalifikacji oraz możliwość doliczania do konta mil statusowych za przeloty aż pięciu członków najbliżej rodziny. Dzięki temu nawet jeden wspólny wakacyjny wyjazd może zagwarantować uczestnikowi programu kwalifikację do statusu Star Alliance Gold. Posiadacze złotej karty nie mogą jednak liczyć na gwarantowane upgrade'y na pokładach EgyptAir.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_bf421 2019-09-13 09:02   
gość_bf421 - Profil gość_bf421
Warto dodać, że w SAS po zdobyciu kwalifikacji do Golda przez 10 kolejnych lat, status jest przyznawany dożywotnio (Lifetime Gold). Dobra opcja na emeryturę :)
gość_f22d9 2017-11-16 15:27   
gość_f22d9 - Profil gość_f22d9
Marcin14: Darmowy bagaz mozesz nadac jesli latasz United i masz tam status, ale Miles&More nie daje takiej mozliwosci na lotach Luftansy i jej grupy. Jesli wykupiles bilet bez bagazu do nadania, status nie pomoze. Chlubnym wyjatkiem w programie Miles&More jest LOT, gdzie pasazerowie statusowi moga nadac bagaz bezplatnie nawet gdy wwykupili taryfe bezbagazowa.
Marcin14 2017-11-14 12:46   
Marcin14 - Profil Marcin14
gość_b00a1: ciekawe wyliczenia. Ja ze swojej strony dość często latam na trasach TXL-ORD, TXL-EWR, TXL-DEN. Postawiłem na kartę United właśnie ze względu na dużo zdobytych mil w stosunku do cen biletów, choć równie często latam LH, ale oczywiście naliczam te loty do mojego statusu w United. Do zdobycia karty Premier Gold w United trzeba wydać jakieś... 10000 PLN. Wiem, wiem - to suma szokująco niska w porównaniu z tym, co trzeba wydać w LH. Szczególnie w ostatnich kilku latach, kiedy bilety TATL były przez większość sezonów po 1500-2000 PLN, a za każdy inkasowało się 10000 mil. Łatwo policzyć, że 50000 mil potrzebne do złotej karty miało się już po wydaniu jakichś 10000 PLN, rok do roku.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy