Oblatywacz: Aeromexico w regionalnej klasie biznes

27 sierpnia 2017 10:00
Meksykańska linia Aeromexico na trasach regionalnych w klasie biznes oferuje wygodną kabinę z szerokimi fotelami i indywidualnym systemem rozrywki, ale przeciętny serwis pokładowy. Oferta nie odbiega od standardu przewoźników amerykańskich.
Reklama
Klasę biznes (Clase Premier) testujemy podróżując rejsem AM 434 z głównej bazy przewoźnika w Mexico City do Orlando. Jest to jedno z dwóch codziennych połączeń oferowanych na tej trasie. Samolot startuje ze stolicy kraju o 9:05, aby dotrzeć na Florydę po około 3,5 godzinach lotu. Z kolei popołudniowy lot AM 436 jest przewidziany o 12:55 (w niektóre dni o 15:10). Oba rejsy są obsługiwane samolotami typu boeing 737, przeważnie w wariancie -800.

Aeromexico, największa linia lotnicza w Meksyku

Aeromexico to najstarszy przewoźnik lotniczy obecny na rynku meksykańskim. Swoją działalność rozpoczął w 1934 r. jako Aeronaves de México, zaś obecną nazwę przyjął po prywatyzacji przeprowadzonej w 1988 r. Linie były jednym z członków-założycieli sojuszu SkyTeam. Od 2011 r. blisko współpracują z amerykańską Deltą, która jest jednym z udziałowców Aeromexico. W maju b.r. obaj przewoźnicy zawarli porozumienie joint-venture, na mocy którego dzielą między sobą zyski płynące z obsługi wszystkich lotów między Meksykiem i USA. W 2017 r. amerykańska linia skupiła kolejne akcje Aeromexico i obecnie ma 49 proc. udziałów w tej spółce.


Meksykański przewoźnik obsługuje ponad 80 połączeń krajowych i międzynarodowych w obu Amerykach, Azji i Europie. Na naszym kontynencie oferuje bezpośrednie rejsy z Mexico City do Amsterdamu, Londynu-Heathrow, Madrytu i Paryża-CDG. Część lokalnych połączeń jest obsługiwana przez spółkę zależną Aeromexico Connect.

Aeromexico - informacje praktyczne

Oferta: Meksykańskie linie lotnicze z główną bazą na lotnisku im. Benito Juareza w Meksyku i drugorzędnych bazach w Guadalajarze i Monterey. Linia oferuje m.in. cztery trasy do Europy (Amsterdam, Londyn-Heathrow, Madryt, Paryż-CDG) oraz trzy do Azji (Tokio-Narita, Szanghaj-Pudong, Seul-Incheon). Główne trasy krajowe to połączenia z Mexico City do Cancun, Monterey i Guadalajary; regionalne - z Mexico City do Los Angeles, Nowego Jorku-JFK i Chicago-O'Hare; dalekodystansowe - z Mexico City do Madrytu. Tygodniowo linia oferuje ok. 4,1 tys. lotów i 500 tys. miejsc.
Flota: 19 boeingów 737-700, 36 737-800, trzy 777-200ER, dziewięć 787-8 i pięć 787-9. Linie oczekują na dostawę kolejnych 60 maszyn, w tym w zdecydowanej większości nowych boeingów 737 MAX 8. W barwach Aeromexico Connect lata 56 embraerów typu E170 i E190.
Odprawa: Darmowa na lotnisku, przez stronę internetową lub aplikację mobilną. Odprawa online uruchamiana 24 godziny przed wylotem (w przypadku lotów do Stanów niezbędna weryfikacja na lotnisku). Wydzielona strefa odprawy dla pasażerów klas premium.
Bagaż:
- rejestrowany: dwa bagaże o wadze do 32 kg każdy
- podręczny: jeden o wadze do 18 kg i dodatkowo przedmioty osobiste
Układ siedzeń: W boeingu 737-800 160 miejsc na pokładzie, w tym 16 w wydzielonej klasie biznes. Cztery rzędy w układzie 2-2. Skórzane fotele odchylane, ale nie do pozycji leżącej. Szerokość foteli 21 cali (ok. 53 cm), odstęp między rzędami 39 cali (ok. 99 cm).
Posiłki na pokładzie: Pełen ciepły posiłek z kilkoma opcjami do wyboru. Napoje przed startem i bez ograniczeń w trakcie lotu (w tym mocniejsze alkohole i wina). Przekąski przez cały lot.
Rozrywka pokładowa: Płatne Wi-Fi (11,95 pesos za 50 MB transferu lub godzinę korzystania), indywidualne ekrany przy każdym siedzeniu, dostępne gniazdka sieciowe i wtyczki USB.
Wybór miejsca: Wybór miejsca możliwy w momencie rezerwacji lub dowolnym potem za darmo.
Oferta w klasie biznes: Dwa salony Premier w Mexico City (niewielki wybór ciepłych dań), priorytetowa kontrola dokumentów, bezpieczeństwa i boarding. Jednorazowe słuchawki słabej jakości, koce i poduszki.

Grupa Aeromexico jest dziś największym przewoźnikiem meksykańskim z udziałem sięgającym niemal 37 proc. na rynku przewozów krajowych. W 2016 roku przewiozła 19,7 mln pasażerów, w tym ponad 13 mln na trasach wewnątrz Meksyku. Główna baza linia to lotnisko im. Benito Juareza w Mexico City, ale przewoźnik ma też mniejsze bazy w Guadalajarze i Monterey.


W 2015 r., ostatnim, za który dostępne są dane, linia miała 46,9 mld pesos przychodów (ok. 9,5 mld zł) i 1,16 mld pesos zysku netto (ok. 235 mln zł).

Na lotnisku

Na lotnisko im. Benito Juáreza przybyłem 1,5 godziny przed planowanym odlotem. Jest ono zlokalizowane zaledwie 5 km od centrum stolicy Meksyku, dzięki czemu dojazd taksówką z tej części miasta zajmuje w godzinach porannych zaledwie 15 minut (znacznie dłużej w godzinach szczytu). Wszystkie loty Aeromexico obsługiwane są w terminalu 2, położonym po południowej stronie lotniska. Ten terminal nie jest połączony bezpośrednio z siecią metra.

Dla pasażerów klasy biznes oraz posiadaczy wysokich statusów w programach lojalnościowych linii zrzeszonych w sojuszu SkyTeam przygotowano osobną strefę odpraw. Ze względu na dużą liczbę porannych odlotów do stanowisk check-in była kolejka, jednak kolejni pasażerowie byli obsługiwani sprawnie i czas oczekiwania nie przekroczył kilku minut. Alternatywnie można również skorzystać z odprawy on-line dostępnej na stronie przewoźnika na 24 godz. przed lotem (w przypadku rejsów krajowych na 48 godz.), ale w przypadku rejsów do USA i tak wymagana jest dodatkowa weryfikacja dokumentów przy tradycyjnym stanowisku.


Pasażerowie klasy biznes podróżujący na trasach regionalnych mogą nadać dwa bagaże rejestrowane o wadze do 32 kg każdy oraz zabrać na pokład bagaż podręczny ważący do 18 kg i standardowe przedmioty osobiste (np. torbę na laptopa, teczkę). W klasie ekonomicznej bezpłatne limity są ograniczone do jednej sztuki bagażu rejestrowanego o wadze do 23 kg i bagażu podręcznego do 10 kg.


Po otrzymaniu kart pokładowych udałem się do kontroli bezpieczeństwa i paszportowej korzystając z wydzielonego przejścia SkyPriority. Pokonanie kontroli zajęło ok. 10 minut. Następnie wstąpiłem do prowadzonej przez Aeromexico poczekalni biznesowej Salon Premier. W hali odlotów dostępne są dwa niemal identyczne salony, ale żaden nie sprawia dobrego wrażenia. Rano było w nich bardzo tłoczno, więc z trudem można było znaleźć jakiekolwiek wolne miejsce siedzące, a do tego dostępny na miejscu bufet jest fatalnie zaopatrzony.


Po drodze do gate'u dzięki panoramicznym oknom w głównej części terminala można spojrzeć na płytę lotniska wypełnioną samolotami meksykańskich linii. Pasażerowie klasy biznes wchodzą na pokład w pierwszej kolejności lub w dogodnym dla siebie momencie, bez konieczności oczekiwania w kolejce.

Kabina boeinga 737-800

Obsługujący poranny rejs do Orlando boeing 737-800 może zabrać na pokład 160 pasażerów w trzech klasach podróży: 16 w klasie biznes, 18 w klasie AM Plus (ekonomicznej premium) oraz 126 w klasie ekonomicznej. Znajdująca się w przedniej części samolotu kabina biznesowa obejmuje cztery rzędy miejsc w układzie 2-2.


W samolocie zainstalowano skórzane fotele o szerokości 21 cali i komfortowym odstępie między rzędami. Każde miejsce jest wyposażone w indywidualne oświetlenie, monitor z dostępem do systemu rozrywki pokładowej, port USB (pod monitorem) oraz gniazdko elektryczne.


Oparcie fotela można za pomocą mechanicznych przycisków dość mocno odchylić do tyłu, dla wygody przewidziano także wysuwane i rozkładane oparcia na nogi.


Na fotelach przygotowano małe poduszki i pakowane w folię koce, choć za pewne z uwagi na dzienną porę przelotu zostały one rozłożone na miejscach przemiennie. Nie było jednak problemu z otrzymaniem dodatkowej poduszki czy koca w czasie przelotu. Ogólnie kabina biznesowa sprawia solidne wrażenie, w samolocie było też czysto i nie było żadnych widocznych oznak zużycia wyposażenia.

Serwis

Jeszcze w trakcie trwania boardingu załoga rozdała jednorazowe słuchawki. Ich jakość nie odbiegała od tych dostępnych na ogół w klasie ekonomicznej.


Częstowano także wodą lub sokiem pomarańczowym oraz proponowano wybór prasy meksykańskiej i amerykańskiej.


Mniej więcej pół godziny po starcie podano śniadanie. Jako że nie przygotowano drukowanego menu załoga musiała ustnie informować każdego pasażera o dostępnych opcjach. Z dwóch posiłków wybrałem "śniadanie meksykańskie", na które składało się serwowane na ostro tamal - zawinięte w liściu ciasto z kukurydzy nadziewane różnymi dodatkami, świeże owoce, jogurt i pieczywo. Do posiłku podawano (niestety rozpuszczalną) kawę lub herbatę oraz typowe napoje chłodzące.


Jedzenie nie było nadzwyczajne, ale porcja była wystarczająca o tej porze dnia. W dalszej części podróży proponowano jeszcze dwa rodzaje wina i kilka standardowych mocniejszych alkoholi, które podawano z paczkowanymi orzeszkami. W kabinie klasy biznes przez cały czas pracowały dwie stewardessy. Dzięki temu serwis był sprawny, a przy okazji prowadzony był też w miłej atmosferze.


Po śniadaniu przejrzałem system rozrywki pokładowej. Na lotach regionalnych Aeromexico udostępnia wybór kilkudziesięciu filmów, seriali telewizyjnych i albumów muzycznych, a także aktualne dane dotyczące trasy i parametrów lotu. Zasadniczym problemem jest jednak niewielka przekątna monitora, która uniemożliwia komfortowe oglądanie np. dłuższego filmu czy programu. Oprócz tego na pokładzie można było skorzystać z odpłatnego wifi oferowanego w szybkiej technologii GoGo 2Ku.

Ocena

Aeromexico oferują na trasach regionalnych standardowy produkt biznesowy. Sam lot był punktualny i przebiegał bez żadnych komplikacji. Kabina boeinga 737-800 jest komfortowo skonfigurowana do odbycia trwającej kilka godzin podróży. Zaletą są zwłaszcza szerokie, wygodne fotele, a także dostęp do indywidualnego sytemu rozrywki pokładowej oraz (odpłatnego) wifi. Obsługa i serwowane na pokładzie jedzenie nie wyróżniały się niczym nadzwyczajnym, choć opiekujące się kabiną biznesową stewardesy były kompetentne i sympatyczne. Zdecydowaną wadą oferty meksykańskiego przewoźnika są natomiast zatłoczone i słabo zaopatrzone poczekalnie biznesowe w jego głównej bazie w Mexico City.


fot. Marek Stus, Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy