×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Pyrzowice z najwyższą w Polsce wieżą kontroli ruchu lotniczego


46 metrów wysokości będzie miała nowa wieża kontroli ruchu lotniczego w Pyrzowicach, która zostanie oddana do użytku już w 2018 roku. Będzie to najwyższy obiekt tego typu w Polsce.- Nowa wieża kontroli lotniska w Katowicach jest inwestycją w bezpieczeństwo ruchu lotniczego i poprawę jego płynności. To także lepsze warunki służby kontrolerów ruchu lotniczego oraz pracowników PAŻP, którzy zapewniają ciągłości pracy Agencji. – powiedziała Magdalena Jaworska, p.o. prezesa PAŻP.

To właśnie Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wybuduje nowy obiekt. By było to możliwe, 17 października lotnisko sprzedało Agencji działkę o powierzchni 0,52 hektara, na której powstanie nowa inwestycja. 

Nowa wieża kontroli ruchu lotniczego będzie miała wysokość 46 metrów, czyli będzie o metr wyższa niż słynna Statua Wolności w Nowym Jorku. Samo stanowisko pracy kontrolerów ruchu lotniczego będzie umieszczone na wysokości 42 metrów, co zagwarantuje dobry widok na teren operacji lotniska, który znacznie się rozszerzył w wyniku przeprowadzonych w ostatnich latach inwestycji, w ramach których wybudowano między innymi płytę postojową o powierzchni 11 hektarów, nową drogę startową, drogi kołowania, nową płytę postojową dla samolotów cargo oraz nową płytę do odladzania samolotów. 

Nowe inwestycje lotniska sprawiły, że znacząca część pola manewrowego portu lotniczego przesunęła się na wschód, tak więc również nowa wieża zlokalizowana zostanie w południowo - wschodniej części portu. Obiekt będzie liczył 1 832 m2 powierzchni, na której rozmieszczone zostaną pomieszczenie ze stanowiskami kontroli wieżowej, kontroli zbliżania, pomieszczenia techniczne i garażowe oraz zaplecze socjalne. Wokół wieży powstanie system dróg wewnętrznych wraz z parkingami. 

Władze lotniska liczą na to, że nowa wieża nie będzie tylko centrum operacyjnym portu, ale stanie się, wzorem wielu innym lotnisk na świecie, także jego znakiem rozpoznawczym.  

- Jestem przekonany, że nowa wieża kontroli ruchu lotniczego pyrzowickiego lotniska, stanie się nie tylko naszym nowy symbolem, ale także jedną z infrastrukturalnych wizytówek województwa śląskiego. - powiedział Artur Tomasik, prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, zarządzającego pyrzowickim lotniskiem. 

Budowa nowej wieży kontroli lotów w Katowicach to jedna z szeregu inwestycji PAŻP mających na celu unowocześnienie infrastruktury lotniczej w Polsce. W najbliższych latach agencja między innymi kupi system do zarządzaniu ruchem na ziemi oraz zbuduje nowe radary

fot. materiały prasowe Katowice Airportgość_f92fe - Profil
gość_f92fe
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie