Pyrzowice z najwyższą w Polsce wieżą kontroli ruchu lotniczego

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
18 października 2016 15:34
8 komentarzy
46 metrów wysokości będzie miała nowa wieża kontroli ruchu lotniczego w Pyrzowicach, która zostanie oddana do użytku już w 2018 roku. Będzie to najwyższy obiekt tego typu w Polsce.
Reklama

- Nowa wieża kontroli lotniska w Katowicach jest inwestycją w bezpieczeństwo ruchu lotniczego i poprawę jego płynności. To także lepsze warunki służby kontrolerów ruchu lotniczego oraz pracowników PAŻP, którzy zapewniają ciągłości pracy Agencji. – powiedziała Magdalena Jaworska, p.o. prezesa PAŻP.

To właśnie Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wybuduje nowy obiekt. By było to możliwe, 17 października lotnisko sprzedało Agencji działkę o powierzchni 0,52 hektara, na której powstanie nowa inwestycja.

Nowa wieża kontroli ruchu lotniczego będzie miała wysokość 46 metrów, czyli będzie o metr wyższa niż słynna Statua Wolności w Nowym Jorku. Samo stanowisko pracy kontrolerów ruchu lotniczego będzie umieszczone na wysokości 42 metrów, co zagwarantuje dobry widok na teren operacji lotniska, który znacznie się rozszerzył w wyniku przeprowadzonych w ostatnich latach inwestycji, w ramach których wybudowano między innymi płytę postojową o powierzchni 11 hektarów, nową drogę startową, drogi kołowania, nową płytę postojową dla samolotów cargo oraz nową płytę do odladzania samolotów.

Nowe inwestycje lotniska sprawiły, że znacząca część pola manewrowego portu lotniczego przesunęła się na wschód, tak więc również nowa wieża zlokalizowana zostanie w południowo - wschodniej części portu. Obiekt będzie liczył 1 832 m2 powierzchni, na której rozmieszczone zostaną pomieszczenie ze stanowiskami kontroli wieżowej, kontroli zbliżania, pomieszczenia techniczne i garażowe oraz zaplecze socjalne. Wokół wieży powstanie system dróg wewnętrznych wraz z parkingami.

Władze lotniska liczą na to, że nowa wieża nie będzie tylko centrum operacyjnym portu, ale stanie się, wzorem wielu innym lotnisk na świecie, także jego znakiem rozpoznawczym.

- Jestem przekonany, że nowa wieża kontroli ruchu lotniczego pyrzowickiego lotniska, stanie się nie tylko naszym nowy symbolem, ale także jedną z infrastrukturalnych wizytówek województwa śląskiego. - powiedział Artur Tomasik, prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, zarządzającego pyrzowickim lotniskiem.

Budowa nowej wieży kontroli lotów w Katowicach to jedna z szeregu inwestycji PAŻP mających na celu unowocześnienie infrastruktury lotniczej w Polsce. W najbliższych latach agencja między innymi kupi system do zarządzaniu ruchem na ziemi oraz zbuduje nowe radary.

fot. materiały prasowe Katowice Airport
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kelo 2016-10-20 20:47   
Kelo - Profil Kelo
Garcba: odkurz płytę postojową, bo jak patrzę na metary jutrzejsze to chyba będziesz miał gości. Ciężko obstawić ale wydaje się, że 2x FR,2LH,1DY,3U2,2LO i 1AB zakładając, że do godz 11 z minutami nie ma latania. Może być mniej jak odwołają taktycznie sprawdzając warunki pogodowe. Już jest 2000m RVR i leci na pysk, ciekawe czy wszystko zdąży wylądować....
Kelo 2016-10-19 23:25   
Kelo - Profil Kelo
gość_6fcec: Nie wiem jak w innych portach, ale skoro chciałeś jakieś porównanie to np obecnie budowana w Balicach ma 42m w odniesieniu do 46 w Pyrzowicach, a stanowisko kontrolerów znajdzie się na wysokości 36m w odniesieniu do 42 w Pyrzowicach. Ciekawostka przyrodnicza: Pierwotnie planowany w krakowskim porcie wieżę na 32m całkowitej wysokości PAŻP zrewidował projekt jak wyskoczyła sprawa z budową nowej DS zamiast remonto starej DS. Wiadomo, że im dłuższe pasy i dalej usytuowane tym wyższe wieże muszą być.
Pod komentarzem link
zobacz link

Znalazłem informacje, że wieża w Poznaniu ma 34m (z końca 2014roku)
zobacz link
W Gdańsku dopiero się ma budować nową nie wiadomo ile m. Danych do tych obecnych w konkretnych lotniskach nie widzę, a głęboko kopać mi się nie chce
gość_6fcec 2016-10-19 19:52   
gość_6fcec - Profil gość_6fcec
Wszystkie media zgodnie podają, że nowa TWR będzie najwyższa w Polsce, ale nikt nigdzie nie potrafi napisać ile dla porównania mają wieże na innych lotniskach. Czy ktokolwiek znalazł gdzieś takie dane? W WAW też wydaje się dosyć wysoka.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama