Znamy szczegóły planowanych inwestycji na lotnisku w Pyrzowicach

5 lutego 2024 12:25
Poznaliśmy szczegółowy program inwestycyjny katowickiego lotniska na lata 2024-2028, który obejmuje rozbudowę wszystkich stref lotniska: pasażerskiej, obsługi technicznej samolotów oraz cargo.
Reklama
W 2023 roku port lotniczy w Pyrzowicach obsłużył 5,6 mln pasażerów i zbliża się do swojej maksymalnej przepustowości. Według prognozy Urzędu Lotnictwa Cywilnego w 2040 roku katowickie lotnisko ma stać się drugim w kraju, które przekroczy poziom 10 mln podróżnych. Władze portu zamówiły własne badanie, które wskazują, że 10 mln pasażerów uda się osiągnąć już w 2033 roku. Obecna infrastruktura nie jest w stanie obsłużyć takiej liczby podróżnych, więc kolejne inwestycje są konieczne.

Najważniejszym punktem planu inwestycyjnego jest budowa głównego terminalu pasażerskiego o powierzchni 49 tys. m kw., który wyposażony będzie w rękawy i połączony tunelem ze stacją kolejową „Pyrzowice Lotnisko”. Nowy terminal powstanie na wschód od obecnie istniejących terminali pasażerskich, w miejscu, gdzie aktualnie znajduje się najstarsza cywilna część lotniska. Nowy terminal pasażerski będzie budynkiem dwukondygnacyjnym, na poziomie zero znajdzie się strefa odprawy biletowo-bagażowej oraz hala przylotów, na poziomie +1 zlokalizowana będzie centralna kontrola bezpieczeństwa, strefa kontroli paszportowej i hala odlotów. W 2028 roku, po oddaniu do użytku pierwszej części głównego terminalu pasażerskiego, całkowita powierzchnia infrastruktury terminalowej Katowice Airport wynosić będzie 83 tys. m kw., co umożliwi obsługiwanie w komfortowych warunkach około 8 mln podróżnych w skali roku. W dalszej perspektywie budynek będzie dalej rozbudowany w miejscu rozebranego dzisiejszego Terminala A i docelowo w 2032 roku będzie mógł obsłużyć 10 mln podróżnych, a jego rozwój w kolejnych latach będzie możliwy w technologii modułowej.
W 2023 roku w Katowice Airport dostępnych było około 5500 miejsc parkingowych. Do 2030 roku GTL SA planuje wybudować około 8000 nowych miejsc postojowych, z tego 6500 przypadać będzie na nowe parkingi terenowe. W ramach programu inwestycyjnego powstanie także parking wielopoziomowy, w pierwszej fazie na 1500 miejsc. Obiekt zostanie zlokalizowany przy nowym rondzie, które zostało oddane do użytku w maju 2023 roku. Parking wielopoziomowy z terminalem głównym połączony będzie za pomocą oszklonego pirsu.


Powstanie również multimodalny węzeł przeładunku towarów i paliw w oparciu o bocznice kolejową, o którym więcej pisaliśmy już w przeszłości. A także czwarty hangar techniczny, nowy terminal towarowy, po którego powstaniu roczna przepustowość infrastruktury terminalowej do obsługi ładunków w Katowice Airport wyniesie ok. 75 tys. ton. Wśród innych planowanych inwestycji można wymienić też nową strażnicę Lotniskowej Służby Ratowniczo Gaśniczej oraz nowe zaplecze dla działów eksploatacji lotniska i transportu.


- Katowice Airport to jedno z najcenniejszych aktywów województwa śląskiego, dlatego chcemy, żeby jego rola na mapie europejskich lotnisk była coraz większa, z pożytkiem dla gospodarki województwa i jego mieszkańców. Cel ten osiągniemy dzięki dalszej dynamicznej rozbudowie. Program jest bardzo ambitny, ale wiem, że go zrealizujemy. Naszym atutem są doświadczone kadry, które na przestrzeni minionych piętnastu lat z powodzeniem przeprowadziły w Katowice Airport ponad czterdzieści inwestycji, w tym budowę nowej drogi startowej

– powiedział Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.


Całkowity szacunkowy koszt programu inwestycyjnego Katowice Airport na lata 2024-2028 to ok. 1,5 mld zł, w tym ok. 950 mln zł to koszt budowy głównego terminalu pasażerskiego. GTL SA planuje sfinansować projekt ze środków własnych, kredytu komercyjnego, podniesienia kapitału oraz dotacji z Unii Europejskiej.Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy