GTL wybuduje w Pyrzowicach czwarty hangar

21 maja 2024 09:17
GTL wybuduje w Pyrzowicach czwarty hangar do obsługi technicznej samolotów. Najemcą obiektu będzie linia lotnicza Wizz Air.
Reklama
Budynek jest aktualnie w fazie projektowania. GTL S.A. zakłada, że do końca 2024 roku powinien zostać wybrany wykonawca prac budowlanych, a gotowy hangar zostanie oddany do użytku najpóźniej do końca stycznia 2026 roku. Czwarty hangar będzie miał ok. 10 tys. m kw. powierzchni, wyposażony będzie w dwie zatoki serwisowe umożliwiające przeglądy samolotów wielkości Airbusa A321neo. W obiekcie znajdą się także liczne pomieszczenia warsztatowe, w tym m.in. lakiernia i szlifiernia. Hangar wyposażony będzie także w trzykondygnacyjne zaplecze biurowo-socjalne wraz z częścią przeznaczoną do prowadzenia szkoleń.

- Nowy hangar stanowi ważny moment dla Wizz Aira, jako iż poszerzamy nasze zdolności związane z przeglądami, by sprostać potrzebom naszej rosnącej floty. Wraz z rosnącym popytem na nasze usługi, ekspansja ta umożliwi nam utrzymanie najwyższych standardów bezpieczeństwa i wydajności, zapewniając, że nasza flota pozostanie w optymalnym stanie przez wiele lat
– mówi Michael Delehant, Dyrektor Operacyjny Wizz Aira.


Po oddaniu do użytku czwartego hangaru technicznego, sumaryczna powierzchnia infrastruktury do przeglądów i serwisu samolotów w Katowice Airport wynosić będzie ponad 32 tys. m kw. Łącznie dostępnych będzie osiem zatok do serwisu samolotów kodu C (Boeing 737/Airbus A320).

- Od 2007 roku konsekwentnie rozwijamy infrastrukturę katowickiego lotniska. Naszym partnerom chcemy zapewnić kompleksowe zaplecze do prowadzenia działalności lotniczej. W związku z tym inwestujemy nie tylko w infrastrukturę do obsługi pasażerów, ale także m.in. rozwijamy duże centrum serwisowe samolotów. Wizz Air jest nie tylko największym przewoźnikiem w Katowice Airport pod względem liczby obsługiwanych pasażerów, ale także największym najemcą hangarów na naszym lotnisku, co pokazuje trwałość naszej współpracy, która datuje się już od maja 2004 roku. Czwarty hangar to nowe miejsca pracy dla wykwalifikowanych kadr w branży nowoczesnych technologii. W ten sposób, po raz kolejny, GTL S.A. dokłada swoją cegiełkę do procesu transformacji gospodarczej województwa śląskiego
– mówi Artur Tomasik, prezes Górnośląskie Towarzystwa Lotnicze S.A.

Budowa czwartego hangaru do obsługi technicznej samolotów to jeden z projektów zaplanowanych w programie inwestycyjnym Katowice Airport na lata 2024-2028. Na ten kompleksowy program rozwoju infrastruktury katowickiego lotniska - obok rozbudowy zaplecza do serwisowania samolotów - składa się także budowa głównego terminalu pasażerskiego, który połączony będzie tunelem ze stacją kolejową, budowa drugiego terminalu towarowego, rozbudowa parkingów, w tym budowa parkingu wielopoziomowego, czy też, dofinansowana ze źródeł Unii Europejskiej (program Military Mobility), budowa multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw w oparciu o bocznicę kolejową. Szacunkowa wartość programu inwestycyjnego Katowice Airport na lata 2024-2028 to 1,5 mld złotych.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy