Lotnisko w Katowicach podaruje LOT-owi 1,2 mln zł

20 grudnia 2023 10:04
2 komentarze
Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, zarządca portu lotniczego w Pyrzowicach, wprowadza zniżkę dla przewoźników wykonujących regularne połączenia w ruchu krajowym.
Reklama
Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach zmienia Taryfę Opłat Lotniskowych (TOL). Modyfikacja sytemu opłat, która wejdzie w życie 29 grudnia 2023 r. dotyczy tylko jednego rodzaju ruchu. Do TOL trafi przepis, który stanowi, że przewoźnicy operujący w regularnym przewozie lotniczym w ruchu krajowym, otrzymają zniżkę od opłaty za lądowanie i za odlatującego pasażera w wysokości 30 proc.


W porcie lotniczym w Pyrzowicach wysokość stawek za lądowanie i za odlatującego pasażera jest uzależniona od ilości wykonanych operacji i obsłużonych podróżnych. W związku z tym opłaty za lądowanie mają 11 poziomów, a za obsługę pasażera 12. Oznacza to, że dla przewoźników oferujących połączenia krajowe najwyższa stawka za każdą rozpoczętą tonę Maksymalnej Masy Startowej Statku Powietrznego (MTOM) wyniesie 30,10 zł zamiast 43 zł. W przypadku opłaty pasażerskiej jej najwyższy poziom zostanie obniżony z 30 do 21 zł.
- Celem wprowadzenia 30 proc. zniżki dla przewoźników, którzy wykonują regularne połączenia krajowe z/do Katowice Airport jest chęć rozwoju katowickiej siatki regularnych połączeń realizowanych w Polsce. Wspomniana zniżka ma za zadanie zachęcić przewoźników do wykonywania oraz otwierania tego typu połączeń z Katowice Airport. Zniżka dotyczy wszystkich przewoźników, którzy realizują regularne połączenia krajowe z/do Katowic, a data rozpoczęcia realizacji lotów nie ma na to wpływu
- wyjaśnia Jakub Mańka z biura prasowego Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (GTL).

Według danych firmy OAG zajmującej się m.in. wprowadzeniem danych rozkładowych do systemów rezerwacyjnych, jedynym przewoźnikiem, który planuje w 2024 r. regularne rejsy krajowe (z Warszawy do Katowic) jest LOT. W przyszłym roku ma on wykonać 1186 lądowań w stolicy Górnego Śląska i w sumie udostępnić do sprzedaży ponad 100 tys. miejsc w jedną stronę. Zakładając, że liczba odlatujących pasażerów z Katowic wyniesie 80 tys., a wszystkie rejsy będą wykonywane embraerem E175 o MTOM 39 ton, LOT otrzyma od GTL w przyszłym roku prezent wart ponad 1,2 mln zł.


Czy zniżka na rejsy krajowe zachęci przewoźników do otwierania połączeń z Katowic jest kwestią wątpliwą. Jedynymi liniami lotniczymi w Polsce, które latają regularnie po kraju są LOT i Ryanair. Ten ostatni raczej nie planuje uruchomienia lotów krajowych z/do Katowic, a innych nowych przewoźników chętnych do latania po Polsce nie widać. Zatem prawdopodobnie jedynym beneficjentem nowej zniżki będzie LOT.

Dane: OAG analyser

Fot.: Piotr Adamczyk, materiały prasowe

Ostatnie komentarze

kurak03 2023-12-20 21:57   
kurak03 - Profil kurak03
I może właśnie między innymi dlatego OLT szybko padł....
Działanie portu wydaje się promować tylko jedną linię... znamy to już z przeszłości. Mały ruch (pod względem ilości pax) a największa zniżka... ciekawe....
krzysiekl 2023-12-20 13:44   
krzysiekl - Profil krzysiekl
Innych chętnych nie widać, ale to nie znaczy, że lotnisko nie może próbować ich znaleźć.
btw kiedyś OLT latał Pyrzowice - Poznań ;)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy