Pyrzowice kolejnym polskim lotniskiem ze skanerami CT. Koniec z wyciąganiem elektroniki i płynów

8 lutego 2024 17:02
2 komentarze
W projektowanym nowym terminalu na lotnisku w Pyrzowicach zostaną zamontowane skanery CT. Od 2028 roku nie będzie już konieczności wyciągania elektroniki podczas kontroli bezpieczeństwa w śląskim porcie, zniesiony zostanie również limit płynów.
Reklama
O planach zamontowania nowoczesnych skanerów CT poinformował w rozmowie z portalem fly4free.pl prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego. Urządzenia mają pojawić się w nowym terminalu, którego oddanie do użytku jest planowane na 2028 rok, więcej o rozbudowie lotniska w Pyrzowicach pisaliśmy kilka dni temu.

- Będziemy projektowali nowy budynek głównego terminala pasażerskiego, który oddamy do użytku w 2028 roku, więc w dość szybkim tempie. W związku z tym wszystkie nowe technologie, które będą dopuszczone i dostępne na rynku, będą tam wykorzystywane. W tym na pewno linia kontroli pasażerów i bagażu w oparciu o tomografy, które są już coraz bardziej dostępne na wielu lotniskach w Europie, na przykład na Schiphol w Amsterdamie To na pewno usprawni proces kontroli pasażerów i pewnie docelowo sprawi, że limity płynów w bagażu podręcznym zostaną zniesione

- powiedział w rozmowie z fly4free.pl Artur Tomasik, prezes GTL SA.


Dotychczas skanery CT nie pojawiły się na żadnym polskim lotnisku. O planach ich zamontowania na początku roku poinformowały władze lotniska w Balicach. W Kraków Airport skanery CT mogą pojawić się już nawet w połowie br. Inne lotniska w kraju na razie nie zdecydowały się na taki krok, ale większość z nich mówi wprost, że montaż nowych urządzeń jest brany pod uwagę, dlatego nie wykluczone, że któryś z polskich portów zniesienie limit płynu, zanim nastąpi to w Pyrzowicach. W krajach Europy Zachodniej czy w USA stają się one już powoli normą, do końca br. będą w nie wyposażone wszystkie brytyjskie lotniska.

Ostatnie komentarze

Kosmita 2024-02-09 08:04   
Kosmita - Profil Kosmita
Jak tam cargo za 2023r z KTW?
KapitanArbuz 2024-02-08 21:38   
KapitanArbuz - Profil KapitanArbuz
Bardzo wprowadzający w błąd tytuł artykułu "Pyrzowice kolejnym polskim lotniskiem ze skanerami CT. Koniec z wyciąganiem elektroniki i płynów" sugeruje że już taki system działa. Ba perspektywa kiedy ma się to ziścić to deklaracja na 2028. To prawdopodobnie takie skanery znajdą się wcześniej fizycznie np. na Okęciu.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy