Pyrzowice: 10 mln pasażerów po 2033 roku. Nowy terminal i liczne inwestycje

12 stycznia 2024 11:13
Lotnisko w Pyrzowicach planuje po 2033 roku obsłużyć ponad 10 mln pasażerów, do tego czasu ma powstać nowy terminal, centrum przesiadkowe oraz parking wielopoziomowy.
Reklama
Port Lotniczy Katowice stale zwiększa swoją ofertę i liczbę obsługiwanych podróżnych oraz modernizuje i rozbudowuje posiadaną infrastrukturę. Od grudnia ubiegłego roku można już do niego dotrzeć pociągami Kolei Śląskich. Obecnie trwa budowa nowego parkingu na 750 samochodów, który będzie w całości oświetlony, monitorowany i wyposażony w nowoczesny system parkingowy. Lotnisko zapewni transport z niego do budynków terminali za pomocą bezpłatnych elektrycznych busów. Koniec inwestycji zaplanowano na czerwiec br., a lotnisko zapowiada już kolejne prace i zmiany.

- Przekroczenie granicy 10 mln pasażerów, według przygotowanych prognoz, nastąpi po 2033 roku. Planowany wzrost ruchu, musi wiązać się z rozwojem infrastruktury portu. Dlatego do 2030 roku chcemy zwiększyć przepustowość infrastruktury do obsługi ruchu pasażerskiego, jednocześnie poprawiając jej standard

- powiedział Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.Do 2028 roku śląski port ma już posiadać nowy terminal, zostanie umiejscowiony naprzeciwko nowo otwartej stacji kolejowej, z którą ma zostać połączony tunelem. Budynek znacznie zwiększy przepustowość lotniska i będzie posiadał między innymi pomosty z rękawami, których w Pyrzowicach dotychczas nie było. Pomiędzy terminalem a stacją powstanie również centrum przesiadkowe transportu drogowego. Połączony z terminalem ma zostać również planowany parking wielopoziomowy, inny parking na 900 samochodów ma powstać w dalszej odległości od budynków.


- W planach do 2028 roku mamy budowę nowego głównego terminala pasażerskiego, który będzie się znajdował visa vi stacji kolejowej Pyrzowice Lotnisko i co bardzo istotne stacja z terminalem głównym połączona będzie tunelem o długości około 250 metrów, a pomiędzy tymi dwoma obiektami powstanie jeszcze centrum przesiadkowe, więc na jednym tunelu będziemy integrowali trzy rodzaje transportu: kolejowy, drogowy oraz lotniczy

- powiedział Piotr Adamczyk, rzecznik prasowy Katowice Airport w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim

Lotnisko rozbudowuje również infrastrukturę logistyczną niezbędną do obsługi samolotów. W grudniu 2023 roku ogłoszono przetarg na wybór wykonawcy budowy multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw.Port lotniczy Katowice-Pyrzowice obsługuje całą Konurbację górnośląską, która liczy blisko 3 mln mieszkańców, co sprawia, że należy on do najbardziej ruchliwych w Polsce. Każdego roku zajmuje on naprzemiennie z portem lotniczym im. Lecha Wałęsy trzecie lub czwarte miejsce w krajowym rankingu zaraz za warszawskim Okęciem i krakowskimi Balicami. Obok Lotniska Chopina, port ten posiada najbogatszą w kraju ofertę lotów czarterowych.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy