Znamy wyniki połączenia Kolei Śląskich do Pyrzowic

15 stycznia 2024 08:55
Koleje Śląskie przedstawiły frekwencję na linii S9 kursującej z Częstochowy do Tarnowskich Gór przez lotnisko w Pyrzowicach. W grudniu z połączenia skorzystało prawie 25 tys. pasażerów.
Reklama
Niecałe 10 proc. z nich - 2,1 tys., wsiadło do pociągów na przystanku przy śląskim porcie lotniczym. Należy pamiętać, że połączenie zostało uruchomione 10 grudnia, więc wyniki przewozowe pochodzą jedynie z 22 dni. Przy dwudziestu odjazdach ze stacji dziennie, oznacza to, że do każdego pociągu wsiadało średnio niecałych 5 pasażerów. Nie jest to zachwycający wynik, biorąc pod uwagę koszty budowy przystanku, jednak wraz z upływem czasu i wzrostem popularności połączenia liczba podróżnych odjeżdżających koleją z Pyrzowic powinna rosnąć.

- Dane pochodzą z liczników zamontowanych na pojazdach. Na sumę składają się wejścia do pociągu na poszczególnych dworcach, stacjach i przystankach
– wyjaśnił Bartłomiej Wnuk, rzecznik Kolei Śląskich.

Najbardziej obleganymi kursami z Pyrzowic były pociągi o godzinie 15:18 z Częstochowy i 12:01 z Tarnowskich Gór obsługujące ruch z największych fal przylotów na lotnisku. Aż 6 pociągów odjeżdża z przylotniskowej stacji przed godziną 7 rano, wątpliwe, żeby o tej porze ze stacji w porcie korzystało wielu podróżnych, dlatego można przypuszczać, że liczba pasażerów w pociągach w ciągu dnia jest znacznie wyższa niż w godzinach nocnych i wczesnoporannych.


Lotnisko w Pyrzowicach wciąż nie posiada bezpośredniego połączenia kolejowego ze stolicą województwa i największymi miastami konurbacji. Szansa na pierwszy pociąg z Katowic pojawi się dopiero w IV kwartale br., kiedy ma zakończyć się remont linii kolejowej Chorzów – Bytom – Nakło Śląskie, a jego uruchomienie z pewnością znacznie zwiększy liczbę pasażerów korzystających z przylotniskowego przystanku.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy