MRJ doleciał do Stanów

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
03 października 2016 08:11
Japoński odrzutowiec regionalny Mitsubishi Regional Jet MRJ90 doleciał do Grant County w amerykańskim stanie Waszyngton. Teraz producent będzie certyfikował samolot w Stanach Zjednoczonych.
Reklama

MRJ90 przeleciał do Stanów dopiero za drugim razem. Pierwsza próba została anulowana z uwagi na problemy techniczne samolotu, który zawrócił wówczas do Nagoi. Lot przez Pacyfik potrwał niemal trzy doby - MRJ90 wystartował z Nagoi 26 września i wylądował na lotnisku w Grant County 29 września.

Docelowo do Ameryki mają trafić cztery z pięciu samolotów testowych MRJ. Producent chce uzyskać certyfikację w Stanach do 2018 r.


Mitsubishi początkowo planowało pierwszą dostawę MRJ90 na 2015 r., a potem na II kwartał 2017 r., ale już wiadomo, że nastąpi to z około rocznym opóźnieniem. O planach sprzedażowych mówił w wywiadzie z Pasazer.com, przeprowadzonym w siedzibie spółki w Japonii, Yugo Fukuhara, wiceprezes programu MRJ.

Japoński producent pod koniec sierpnia planował wykonać pierwszy przelot MRJ do Stanów w celu przeprowadzenia certyfikacji. Przy kilku kolejnych próbach problemy techniczne powodowały jednak, że maszyna zawracała do Japonii.

Odrzutowiec regionalny MRJ będzie produkowany w dwóch wariantach: MRJ-70, mieszczącym do 78 pasażerów, oraz MRJ-90, mieszczącym do 92 pasażerów. Producent wybrał silniki Pratt&Whitney PW1217G, czyli odrzutowe jednostki w nowej technologii turbowentylatorowej z przekładnią (Geared Turbofan, GTF). Silniki z tej samej rodziny są oferowane m.in. w samolotach bombardier CSeries, embraerach E-Jet E-2 oraz airbusach A320neo.

fot. Mitsubishi Regional Jet

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama