Modlin coraz bliżej rozbudowy terminala

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
08 lutego 2016 07:41
2 komentarze
Port lotniczy w Modlinie ma już pierwszą zatwierdzoną wizualizację rozbudowy terminala. Część odlotowa lotniska powiększy się na przełomie 2018 i 2019 r. Dzięki inwestycjom lotnisko liczy m.in. na przyciągnięcie Ukraińców.
Reklama

- Zaczniemy rozbudowę terminala od powiększenia części odlotowej o cztery segmenty. Pozwoli to na uzyskanie przepustowości 5 mln pasażerów rocznie - zapowiedział Marcin Danił, wiceprezes lotniska w Modlinie, na spotkaniu z dziennikarzami.

Obecnie przepustowość terminala to ok. 3 mln pasażerów rocznie. Modlin szacuje, że zbliży się do tego poziomu już w tym roku. O planach rozbudowy szczegółowo mówił w rozmowie z Pasazer.com Piotr Okienczyc, prezes lotniska, w połowie ubiegłego roku.

Dzięki rozbudowie w Modlinie pojawi się osiem nowych wyjść do samolotów. Część przylotowa może zostać powiększona później - decyzja o jej rozbudowie zależy od dostępnych środków finansowych.

Spółka zarządzająca lotniskiem w Modlinie kontynuuje też działania w kierunku uruchomienia hotelu. Pierwszy przetarg na dzierżawę gruntu, rozpisany we wrześniu 2015 r., został unieważniony. Jednak z naszych informacji wynika, że nowe postępowanie ruszy w ciągu najbliższych dni. Lotnisko zmieni nieco warunki przetargu, by lepiej odpowiadały potrzebom rynku. Nie powinno to jednak spowodować opóźnień - hotel ma ruszyć w 2018 r., tak jak wcześniej planowano.

Lotnisko nie będzie samo budowało hotelu - wydzierżawi grunt deweloperowi, który zbuduje i będzie zarządzał obiektem. Prawdopodobnie hotel będzie działał pod marką jednej z popularnych międzynarodowych sieci.

Władze portu lotniczego liczą, że dzięki inwestycjom zwiększą ruch i staną się centrum przesiadkowym. Szansy na rozwój upatrują w przyciągnięciu m.in. ruchu z Ukrainy.

- Z siatką 35 tanich połączeń do całej Europy możemy myśleć o staniu się centrum przesiadkowym dla Wschodu - mówi Danił. - Mówimy o połączeniu obsługiwanym dwa-trzy razy w tygodniu. Wydaje mi się, że Modlin ma potencjał dla jednej z mniejszych linii, by zapewnić taki ruch.

Według danych podawanych przez Daniła, już teraz ok. 3 proc. pasażerów korzystających z Modlina to obywatele Ukrainy. Daje to temu krajowi trzecią-czwartą lokatę w rankingu liczby podróżnych.

Zanim jednak dojdzie do ewentualnego uruchomienia lotów na Ukrainę, Modlin chce zachęcić do obsługi tej trasy przewoźników autokarowych. Trwają na ten temat rozmowy, a połączenie może ruszyć za kilka miesięcy. Miałoby być osługiwane raz dziennie, a przyjazd do Modlina odbywałby się w godzinach wczesnoporannych, by dać podróżnym dostęp do wszystkich lotów danego dnia.

Lotnisko myśli też o rozwiązaniach, które poprawią komfort oczekiwania na samolot, zwłaszcza w zimie. Danił zapowiada, że "spacer" z terminala do samolotu nie zniknie, ale niewykluczone, że w zadaszonych przejściach pojawią się chociaż nagrzewnice.
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_4dfa4 2016-02-26 11:01   
gość_4dfa4 - Profil gość_4dfa4
jeszcze trochę i sam ryanair zrobi na WMI taki ruch jak inni na okęciu
gość_fb651 2016-02-07 16:23   
gość_fb651 - Profil gość_fb651
Wydaje sie, ze przyciagniecie pasazerow z Ukrainy to strzal w dziesiatke. Jednak warto tez pomyslec o pasazerach z Bialorusi. W koncu S8 z Bialegostoku do stolicy bedzie niedlugo ukonczona, wiec dowoz powinien byc expressowy. Powodzenia,
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama