×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


airberlin pozywa berlińskie lotnisko
Linie airberlin po raz kolejny pozywają spółkę zarządzającą nowym berlińskim lotniskiem Flughafen Berlin Brandenburg GmbH. Powodem jest gigantyczne opóźnienie w oddaniu do użytku nowego portu lotniczego, który ma być hubem dla airberlin. Przewoźnik domaga się obecnie 48 mln euro odszkodowania.

Lotnisko im. Willy'ego Brandta, budowane niemal zupełnie od podstaw z wykorzystaniem jednej z dróg startowych portu Schönefeld, miało być pierwotnie otwarte w październiku 2011 r. Później datę uruchomienia nowego lotniska przełożono na czerwiec 2012 r. Następnie okazało się, że pierwsze loty odbędą się dopiero w październiku 2013 r. Jednak i tej daty nie utrzymano i zaplanowano ją na koniec 2014 r., ale nie wiadomo, czy otwarcie nie nastąpi dopiero w 2015 r


airberlin podkreśla, że straty związane z opóźnieniem oddania nowego portu są trudne do oszacowania, ale na pewno powinny być liczone w dziesiątkach milionów euro.

Już w listopadzie 2012 roku airberlin mający być największym operatorem nowego portu wystąpił z pierwszymi roszczeniami odszkodowawczymi z tytułu strat, które ponosi w związku z opóźnieniem oddania tej inwestycji do użytku. Sprawa trafiła do sądu, a inicjatorem pozwu był ówczesny prezes airberlin - Hartmut Mehdorn. Następnie został prezesem berlińskiego lotniska i musiał bronić się w sądzie przed... własnymi oskarżeniami.Berliński przewoźnik, który w 2012 roku dołączył do sojuszu oneworld, wiązał szczególne nadzieje z nowym lotniskiem. Linia ma być jego głównym użytkownikiem. Od sezonu letniego 2012 r. Air Berlin uruchomił ok. 230 dodatkowych rejsów tygodniowo z Berlina. Wszystkie miały być obsługiwane z nowego lotniska. Obecnie większość ruchu lotniczego w Berlinie nadal obsługuje działające już na granicy możliwości operacyjnych lotnisko Tegel. By chociaż doraźnie poprawić panujące tam warunki, rada nadzorcza spółki Berliner Flughafen zadecydowała o zainwestowaniu 20 mln euro w stary port lotniczy.

Opóźnienie i coraz większe nakłady finansowe na berliński port lotniczy wywołują falę niezadowolenia i krytyki niemieckich podatników z których kieszeni pochodzą dodatkowe nakłady na inwestycję.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożykgość_a1a25 - Profil
gość_a1a25
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie