Modlin: Jutro zgoda na otwarcie

24 czerwca 2013 23:28
29 komentarzy
Reklama
Jutro (25.6) prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego może wydać zgodę na ponowne otwarcie pełnej długości drogi startowej lotniska w Modlinie. Według nieoficjalnych informacji TVN Warszawa dokument jest już przygotowany i czeka tylko na ostateczny podpis.

Zgoda na wykorzystywanie całego pasa startowego o długości 2,5 kilometra otwiera drogę do powrotu linii lotniczych do Modlina. Ponownie będą mogły lądować tam Airbusy A320 (wykorzystywane przez Wizz Aira) oraz Boeingi 737-800 (latające m.in. w Ryanairze).

Jeśli informacje się potwierdzą, oznaczać to będzie, że możliwe jest ponowne uruchomienie lotniska 1 lipca, tak jak zapowiadały władze Modlina.

Nie wiadomo jednak, czy i kiedy do portu lotniczego w pobliżu Nowego Dworu Mazowieckiego powrócą linie lotnicze. Wizz Air chce pozostać na lotnisku Chopina do końca sezonu letniego, czyli do końca października. Ryanair wstępnie zapowiedział, że będzie latał z głównego warszawskiego portu do 2 września, ale według nieoficjalnych informacji możliwy jest jego powrót do Modlina już w pierwszych dniach lipca. Niewykluczone, że również Wizz Air powróci szybciej.

Lotnisko w Modlinie było zamknięte od 22 grudnia. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego zakazał wtedy użytkowania dwóch 500-metrowych betonowych fragmentów drogi startowej, gdyż nawierzchnia była spękana i stwarzała zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu lotniczego. Asfaltowy, półtorakilometrowy fragment pasa był zbyt krótki, by tani przewoźnicy mogli wykonywać regularne operacje lotnicze.

Generalny wykonawca drogi startowej, firma ERBUD SA, początkowo ostrzegał, że naprawa może potrwać nawet do końca tego roku. Po reprymendzie i groźbach ze strony lotniska prace udało się jednak zakończyć już w połowie czerwca.

Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
szydelm 2013-06-29 00:22   
szydelm - Profil szydelm
@gosc_0dfef.Nie nie kolego takie rzeczy nie w Modlinie.Nie wiem skąd masz informację, ale Modlin nie dopłaca nikomu za latanie.Teraz jedyny plus dla FR jest taki, że był cyrk z pasem i mogą sobie niższe ceny wynegocjować, ale za loty nikt nikomu nie będzie dopłacać.Z tym zabieraniem zabawek to też nie do końca.Ryan chce latać ze stolicy, ale przede wszystkim zależy im na Modlinie, na Okęciu mają takie stawki, że nie ma opcji żeby stamtąd latali.W związku z tym nie będą się obrażać i zabierać zabawek, bo to im nie na rękę.Z resztą reakcja FR jak wybudowali Modlin była natychmiastowa, a na Okęcie wcześniej nie latali, to pokazuje, że mają zapotrzebowanie na loty do Warszawy, ale nie koniecznie na Chopina.Co do autobusów.To nie wina lotniska.Podobno i Ryan i Wizz nie chcą autobusów więc port nic nie będzie robił na siłę i na własną rękę. @ arahja EasyJet lata też na Schoenefeld do Berlina, na Orly do Paryża, na Southend do Londynu czy na Linate w Mediolanie, a z tego co kojarzę to nie są główne lotniska. ;) Osobiście marzę o Easy, ale wątpie.Pozostaje czekać.
gosc_3ae15 2013-06-28 19:22   
gosc_3ae15 - Profil gosc_3ae15
nie* pozwolą im lądować.
gosc_0dfef 2013-06-28 19:20   
gosc_0dfef - Profil gosc_0dfef
Zadaszone super - a co z hulającym wiatrem ze śniegiem prze temp. -10 st.C o poranku lub wieczorem? Autobusy właśnie po to są (klima: ciepło i sucho), a czy włodarze WMI ogarną tak oczywistą rzecz, to się okaże od listopada. // ILS cat.I czy nawet jakimś cudem cat.II na jesieni specjalnie nic nie zmieni, jak będzie mgła tamtejsze minima pozwolą im lądować. // LCC typu Ryan nie liczy, że np. takie WMI im płaci i kiedyś zapłaci różnicę, czyli jakieś 42 zł za każdego odlatującego pasażera z WAW i też nie muszą bawić się w jakieś sądy, ot albo wynegocjują stawki lotów jak z BVA hahaha, albo egzekwują należności (to im się sprawdza na małych lotniskach na których są monopolistą) nie płacą opłat za lądowanie, paliwo aż zostaną zaspokojeni, a jak lotnisko się stawia (np. swego czasu ALC, REU, GRO) zabierają zabawki.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy