KTW: Budimex zbuduje drogę startową

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
26 listopada 2012 14:40
13 komentarzy
Reklama

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze podpisało dziś (26.11) umowę z Budimexem na budowę nowej drogi startowej na lotnisku w Pyrzowicach o długości 3200 m. Prace rozpoczną się w najbliższych tygodniach, natomiast zakończenie robót powinno nastąpić wraz z końcem trzeciego kwartału 2014.

Przyszła droga startowa będzie o 400 m dłuższa od obecnej. Dzięki temu będzie można obsłużyć nawet największe samoloty odlatujące z Pyrzowic z pełnym obciążeniem, co dotychczas wiązało się z pewnymi ograniczeniami. Nowa droga startowa będzie miała szerokość 45 m, a po obu jej stronach zostaną wybudowane symetryczne pobocza o szerokości 7,5 m każde. Powierzchnia nowej drogi startowej wraz z układem głównych dróg kołowania L, N, R i S wyniesie 208,5 tys. m kw.Nowy pas startowy zostanie zlokalizowany równolegle do obecnego, w odległości 195 m na północ. Położenie nowego pasa zostało tak wyznaczone, by w przyszłości, w razie potrzeby, umożliwić jego bezkolizyjne wydłużenie w kierunku zachodnim o kolejne 400 m. Wraz z oddaniem do użytkowania nowej drogi startowej, obecnie istniejący pas startowy zostanie przekształcony w drogę kołowania.

Nowa infrastruktura nie tylko umożliwi starty największym statkom powietrznym, ale również bezpieczne lądowania w jeszcze trudniejszych warunkach pogodowych niż obecnie. Pozwolą na to zainstalowane pomoce nawigacyjne operacji lotniczych ILS CAT II, dzięki którym możliwe będzie przyjmowanie samolotów przy widzialności wzdłuż drogi startowej nie mniejszej niż 350 m i podstawie chmur nie niższej niż 30 m.

- Budowa drogi startowej to jedna z kluczowych inwestycji, dzięki której zwiększą się możliwości operacyjne pyrzowickiego portu w obsłudze dalekodystansowych połączeń pasażerskich oraz cargo. Mimo, iż długość obecnej drogi startowej pozwala przyjmować szerokokadłubowe samoloty to muszą one od nas odlatywać z niepełnym załadunkiem lub ograniczoną ilością paliwa. Po wybudowaniu dłuższej drogi startowej, nawet największe statki powietrzne, będące w pełni obciążone, będą miały odpowiednio dużo miejsca, aby nabrać wystarczającej prędkości podczas startu i wzbić się w powietrze – mówi Cezary Orzech, rzecznik Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
ktgracz 2012-11-30 17:40   
ktgracz - Profil ktgracz
Dłuższy pas jest robiony pod cargo, a nie pasażerskie B767/B787/A330/A430 tym bardziej A380. Strategicznie wykorzystują lukę, której KRK nie jest w stanie zagospodarować (blisko miasta i za krótki pas dla dużych maszyn startujących z masą bliską MTOW). Dodadzą do tego więcej czarterów (lotnisko z dala od dużego miasta, otwarte także nocą) i będą docelowo mniej wrażliwi na gierki LCC z gatunku W6/FR ;P // Z tymi dwiema drogami startowymi, ale jednym przerobionym na drogę do kołowania, KTW będzie jak LGW - oby jeszcze doczekać się tylu egzotycznych kierunków, co z głównego lotniska czarterowego Londynu.
nescafe 2012-11-28 11:31   
nescafe - Profil nescafe
gościu, jeżeli chodzi o pasażerskie linie to tak, ale już w przypadku cargo liczy się infrastruktura lotniska oraz dojazd do niego.
gosc_813a8 2012-11-27 16:33   
gosc_813a8 - Profil gosc_813a8
Żeby przyjmować A380 trzeba mieć infrastrukturę do obsługi samolotu ( terminal, sprzęt). Nikt nie twierdzi że rozszerzanie możliwości technicznych lotniska to coś złego, ale to musi iść w parze z pozyskiwaniem linii lotniczych , a one nie będą operować z KTW tylko dlatego że jest nowy pas startowy i więcej miejsc postojowych dla samochodów.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama