×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


KTW: Budimex zbuduje drogę startową
Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze podpisało dziś (26.11) umowę z Budimexem na budowę nowej drogi startowej na lotnisku w Pyrzowicach o długości 3200 m. Prace rozpoczną się w najbliższych tygodniach, natomiast zakończenie robót powinno nastąpić wraz z końcem trzeciego kwartału 2014.

Przyszła droga startowa będzie o 400 m dłuższa od obecnej. Dzięki temu będzie można obsłużyć nawet największe samoloty odlatujące z Pyrzowic z pełnym obciążeniem, co dotychczas wiązało się z pewnymi ograniczeniami. Nowa droga startowa będzie miała szerokość 45 m, a po obu jej stronach zostaną wybudowane symetryczne pobocza o szerokości 7,5 m każde. Powierzchnia nowej drogi startowej wraz z układem głównych dróg kołowania L, N, R i S wyniesie 208,5 tys. m kw.Nowy pas startowy zostanie zlokalizowany równolegle do obecnego, w odległości 195 m na północ. Położenie nowego pasa zostało tak wyznaczone, by w przyszłości, w razie potrzeby, umożliwić jego bezkolizyjne wydłużenie w kierunku zachodnim o kolejne 400 m. Wraz z oddaniem do użytkowania nowej drogi startowej, obecnie istniejący pas startowy zostanie przekształcony w drogę kołowania.

Nowa infrastruktura nie tylko umożliwi starty największym statkom powietrznym, ale również bezpieczne lądowania w jeszcze trudniejszych warunkach pogodowych niż obecnie. Pozwolą na to zainstalowane pomoce nawigacyjne operacji lotniczych ILS CAT II, dzięki którym możliwe będzie przyjmowanie samolotów przy widzialności wzdłuż drogi startowej nie mniejszej niż 350 m i podstawie chmur nie niższej niż 30 m.

- Budowa drogi startowej to jedna z kluczowych inwestycji, dzięki której zwiększą się możliwości operacyjne pyrzowickiego portu w obsłudze dalekodystansowych połączeń pasażerskich oraz cargo. Mimo, iż długość obecnej drogi startowej pozwala przyjmować szerokokadłubowe samoloty to muszą one od nas odlatywać z niepełnym załadunkiem lub ograniczoną ilością paliwa. Po wybudowaniu dłuższej drogi startowej, nawet największe statki powietrzne, będące w pełni obciążone, będą miały odpowiednio dużo miejsca, aby nabrać wystarczającej prędkości podczas startu i wzbić się w powietrze – mówi Cezary Orzech, rzecznik Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A.
gość_6ef1b - Profil
gość_6ef1b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie