KE: Zgoda na sprzedaż bmi do IAG

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
30 marca 2012 21:19
7 komentarzy
Reklama

Dziś (30.03) Komisja Europejska zgodziła się, aby koncern International Airlines Group (IAG) odkupił od Lufthansy linie British Midland International (bmi). Przeciwko tej transakcji protestował Richard Branson, który jest właścicielem innej brytyjskiej linii, Virgin Atlantic Airways.

- Jesteśmy zachwyceni, że Komisja Europejska wydała zgodę za zakup bmi przez IAG. Cieszymy się, że opinie głównych zainteresowanych stron zostały wzięte pod uwagę - powiedział Willie Walsh, prezes IAG.

- To również wspaniała wiadomość dla Wielkiej Brytanii. Z czasem będziemy chcieli zaoferować nowe trasy dalekodystansowe do kluczowych miast, które obecnie nie są w ofercie lotniska Heathrow, przy okazji wspierając naszą siatkę połączeń krótkodystansowych. W najbliższym czasie British Airways m.in. ponownie połączy Belfast z lotniskiem Heathrow - dodał Walsh.

Lufthansa podpisała porozumienie o sprzedaży bmi z koncernem IAG w grudniu ubiegłego roku. Brytyjsko-hiszpańska grupa, do której należą linie British Airways i Iberia, zapłaci 172,5 mln funtów. Transakcja miała zostać sfinalizowana w pierwszym kwartale tego roku, ale tak się niestety nie stało i najprawdopodobniej zostanie zakończona około 20 kwietnia.Przeciwko przejęciu bmi przez IAG protestował największy krajowy rywal British Airways, Virgin Atlantic Airways. Richard Branson, właściciel Virgin, również chciał kupić bmi, a po przegraniu rywalizacji złożył skargę do prowadzącej europejską politykę konkurencji Komisji Europejskiej. Jednak i tam skargę odrzucono.

Brytyjski Urząd Uczciwego Handlu (Office of Fair Trading) zdecydował, że nie zajmie się sprawą i przekazał ją do Brukseli. Komisja Europejska już wielokrotnie decydowała o możliwości połączeń i przejęć wśród przewoźników, m.in. gdy Lufthansa kupowała bmi, a także gdy British Airways tworzyły IAG razem z Iberią.British Midland International jest niewielkim przewoźnikiem, posiadającym jedynie 27 samolotów. W 2010 roku linia przyniosła stratę w wysokości ponad 100 mln euro. Do bmi należą również dwie spółki-córki: bmi Regional i niskokosztową linia bmibaby. Zostaną one jednak sprzedane oddzielnie, najprawdopodobniej również inwestorowi z Wielkiej Brytanii.

Poza lotami na licznych trasach krajowych w Wielkiej Brytanii, przewoźnik posiada też bardzo dużo slotów (zezwoleń na operację lotniczą) na lotnisku Londyn-Heathrow. Wartość slotów przekraczała znacznie wartość innych aktywów linii. Po przejęciu bmi IAG uzyskał dodatkowe 56 sloty na Heathrow, dzięki czemu łącznie będzie posiadał ponad połowę z wszystkich dostępnych.

IAG poinformował, że wyleasinguje dwie pary slotów dla rosyjskiej linii Transaero na zwiększenie rejsów trasie Moskwa (Domodiedowo) - Londyn Heathrow.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
4tech 2012-04-12 17:21   
4tech - Profil 4tech
marqoosie, ale to samo tylko w mniejszej skali zrobiła LH po zakupie BD:) pamiętasz jak pisałem o tym?:P
marqoos_pl 2012-04-12 16:23   
marqoos_pl - Profil marqoos_pl
Dzisiaj BA oglosilo, ze po przejeciu British Midlands najprawdopodobniej zostanie zwolnionych do 1200 osob. Tlumacza sie tym, ze 'gdyby nie to przejecie, to calosc 2700 miejsc pracy moglaby byc utracona' (tyle zatrudnia BD, a tak by sie stalo w przypadku bankructwa). Bardzo dobroduszne jest to BA :)
marqoos_pl 2012-04-11 22:01   
marqoos_pl - Profil marqoos_pl
Dzisiaj BD poinformowało posiadaczy kart stałego klienta Diamond Club, że od 19 kwietnia zawiesza możliwość wykorzystania mil z tych kont na loty grupy Lufthansa (LH, LX, OS, SN). Bilety wystawione wcześniej będą honorowane. Dotychczasowe benefity, które przysługiwały posiadaczom kart Star Aliance, (na razie) pozostana bez zmian. Rzekomo negocjowane jest też z BA, że po sprzedaży BD, BA będzie honorowało mile zgomadzona na kontach Diamond Club - to jednak jeszcze nie jest potwierdzone.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama