×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


El Al będzie kołował bez silnikówIzraelskie linie lotnicze El Al zostaną pierwszym komercyjnym nabywcą systemu Wheel Tug, który pozwala na kołowanie samolotu bez użycia silników. 

System Wheel Tug zostanie zainstalowany w kolejnych 14 samolotach typu Boeing 737 Next Generation, które El Al ma otrzymywać od drugiego kwartału 2013 r. Warunkiem jest otrzymanie certyfikacji Federalnej Agencji Lotnictwa (FAA).


Wheel Tug to system opracowany przez Isaiaha Coxa i jego firmę WheelTug plc. Jest to proste urządzenie, które można zamontować w używanych i nowych samolotach. W przedniej goleni podwozia montowany jest napęd elektryczny, który czerpie energię z samolotowego silnika APU. Pozwala to wyłączyć silniki już 2 minuty po lądowaniu, nawet jeśli kołowanie do terminala trwa 15 minut. Według wyliczeń WheelTug plc. przez rok stosowania na jednym samolocie oszczędności przekroczą pół miliona dolarów. 

Dzięki Wheel Tug linie lotnicze zaoszczędzą nie tylko na mniejszym zużyciu paliwa, ale także na spadku opłat za wypychanie (system może również cofać samolot) oraz mniejszym zużyciu opon, hamulców i silników. System będzie sterowany z kokpitu, ale nie będzie wpływał na inne urządzenia samolotu. W przypadku jego awarii będzie możliwe tradycyjne kołowanie z wykorzystaniem silników, jak również wypychanie. Według przedstawiciele producenta dla modelu Boeing 737-800 Wheel Tug będzie ważył ok. 140 kg, czyli mniej niż paliwo potrzebne na kołowanie. Jego instalacja będzie trwała 16 godzin i będzie możliwa w każdym samolocie tego typu.

System Wheel Tug będzie prowadził samolot ze stałą prędkością 28 węzłów po prostej, a w przypadku przekroczenia tej prędkości automatycznie odetnie napęd. Producent szacuje, że na jednej operacji startu lub lądowania przewoźnicy mogą zyskać 2 minuty. 

WheelTug plc. liczy, że do końca tego roku uda się pozyskać klienta w Europie. W ciągu najbliższych tygodni ma być gotowa wersja systemu bezsilnikowego kołowania dla samolotu Airbus A320. 

Dominik Sipińskigość_4441d - Profil
gość_4441d
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie