×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


45 lat PLL LOT w Katowicach45 lat temu, 6 października 1966 roku Polskie Linie Lotnicze LOT zainaugurowały pierwsze regularne połączenie pasażerskie z Katowic do Warszawy. Było to wznowienie po prawie sześciu latach przerwy połączeń do Katowic.

Po II wojnie światowej do końca lat pięćdziesiątych loty odbywały się z katowickiego lotniska na Muchowcu. Lotnisko w Pyrzowicach było wówczas współużytkowane z wojskiem, gdzie stacjonował 39 pułk lotnictwa myśliwskiego.Oprócz regularnego połączenia do Warszawy, w zależności od potrzeb, w danym roku otwierano także dodatkowe połączenia np. do Gdańska, Koszalina i Poznania. Rejsy krajowe były obsługiwane samolotami Antonow An-24W. Odbywały się również czartery do czarnomorskich kurortów w Bułgarii.Najlepsze pod względem ruchu pasażerskiego na pyrzowickim lotnisku były lata 70-dziesiąte XX wieku wtedy średniorocznie na lotnisku odprawiano ok. 100 tys. pasażerów. Rekordowy pod tym względem był rok 1976 kiedy samoloty pasażerskie wykonały z lotniska 3410 startów i lądowań i przewiozły 119 853 pasażerów.

Dla porównania, aktualnie w Pyrzowicach w szczycie sezonu odprawianych jest ok. 14 tysięcy pasażerów dziennie, a statki powietrzne wykonują ok. 120 operacji startów i lądowań w ciągu doby.

Fot. Piotr Bożyk, GTLgość_70cbf - Profil
gość_70cbf
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie