Oblatywacz: Loty krajowe w Brazylii na pokładzie Azul Airlines

25 grudnia 2023 11:00
W najnowszym Oblatywaczu testujemy brazylijskiego regionalnego przewoźnika Azul Linhas Aéreas. Podróżujemy na krajowych trasach Foz do Iguaçu - São Paulo Campinas oraz São Paulo Campinas - Belo Horizonte.
Reklama
Brazylia znajduje się na piątym miejscu na świecie wśród państw pod względem powierzchni. Duże odległości, liczne lasy, rzeki oraz góry, a także słabo rozwinięta sieć drogowa i niemal nieistniejąca kolej, wpływają na popularność lotnictwa w transporcie wewnątrzkrajowym. Największymi krajowymi przewoźnikami lotniczymi są linie LATAM, GOL oraz Azul. W tym artykule skupimy się na ostatniej z linii - Azul.

Historia

Azul Linhas Aéreas jest stosunkowo nową linią lotniczą. Założona została w 2008 roku. Istotny jest jednak rok 2014, kiedy to Azul przejął TRIP Linhas Aéreas, który był wówczas największym regionalnym przewoźnikiem w Brazylii. Azul jest również właścicielem linii Azul Conecta. Przewoźnik ten znany wcześniej jako TwoFlex zapewnia dziś loty dowozowe dla Azula. Linia ta dyspoznuje małymi samolotami Cessna 208 zabierającymi na pokład 9 pasażerów i mogącymi operować z najmniejszych lokalnych lotnisk.

Charakterystyka linii i flota

Najważniejszym rynkiem dla linii Azul jest Brazylia oraz połączenia krajowe w jej granicach. Głównym hubem jest port lotniczy Campinas, jeden z trzech obsługujących aglomerację Sao Paulo. Azul obsługuje tam zdecydowaną większość wszystkich połączeń lotniczych. Pozostałymi ważnymi hubami są Belo Horizonte oraz Recife. Co istotne, przewoźnik ofertuje również krajowe i międzynarodowe gwarantowane połączenia przesiadkowe w ramach jednego biletu.

Poza przelotami krajowymi, linia oferuje również pojedyncze rejsy do Stanów Zjednoczonych, Urugwaju, Curaçao, a także do Europy (Francja, Portugalia). Dzięki podpisanym umowom code-share z TAP Portugal, jetBlue oraz United Airlines możliwa jest podróż na jednym bilecie także z wielu lotnisk Europy i Stanów Zjednoczonych.

Podstawę floty przewoźnika stanowią średniodystansowe embreary w wersji 195. Azul posiada ich obecnie 60, a kolejnych 58 jest zamówionych. Drugim najpopularniejszym typem samolotu jest airbus A320neo posiadany w liczbie 48 sztuk, a także 6 większych airbusów A321neo. Flota dalekodystansowa składa się z 9 airbusów A330 kolejnych 7 jest zamówionych) oraz 2 airbusów A350, które są jednak przeznaczone do wycofania. Połączenia z lokalnych, mniejszych lotnisk obsługiwane są przez 40 70 miejscowych samolotów ATR-72.

System rezerwacyjny

Strona rezerwacyjna linii jest bardzo prosta i przejrzysta. Dostępne są wersje językowe angielska, portugalska, hiszpańska oraz francuska. Przewoźnik oferuje dwie taryfy - tańszą Azul oraz droższą Mais Azul. Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest możliwość zabrania bagażu rejestrowanego. Ponadto, poza standardowym bagażem podręcznym, możliwe jest zabranie jeszcze jednego małego bagażu, tzw. rzeczy osobistej, np. torebki, torby na laptopa lub małego plecaka. W praktyce rozmiar bagażu podręcznego nie jest weryfikowany podczas boardingu.


Płatności za rezerwacje można bezproblemowo dokonywać kartami m.in. MasterCard, Visa oraz American Express.

Linia umożliwia dokonanie odprawy online za pośrednictwem strony internetowej oraz aplikacji. Bez dodatkowych opłat możliwa jest również tradycyjna odprawa na lotnisku.

Na pokładzie

Linią Azul odbyłem dwa loty na trasie Foz do Iguaçu - São Paulo/Campinas - Belo Horizonte w ramach połączenia przesiadkowego na jednej rezerwacji.

Foz do Iguaçu jest miastem położonym na zachodzie kraju, na trójstyku granicy brazylijskiej, argentyńskiej oraz paragwajskiej. Tutejszy port lotniczy obsługuje nie tylko ćwierćmilionowe miasto, ale i większość ruchu turystycznego do znajdującego się w pobliżu kompleksu wodospadów Iguaçu. Lotnisko obsługuje około miliona pasażerów rocznie na połączeniach wyłącznie krajowych.


Mój lot do Campinas realizowany był embraerem 195 w charakterystycznym malowaniu nawiązującym do barw Brazylii. Samolot wypełniony był niemal w całości. Na uwagę zasługuje pokładowy system rozrywki, podczas nieco ponad godzinnego rejsu można było śledzić parametry lotu, albo słuchać muzyki lub obejrzeć coś z listy brazylijskich seriali i filmów.




Krótko po starcie rozpoczął się serwis pokładowy. Każdemu z pasażerów zaserwowano muffinka, chrupki oraz żelki, do picia było natomiast można było wybrać kawę, herbatę, colę, soki oraz wodę.


Port lotniczy Campinas nazywany również São Paulo/Campinas lub Viracopos jest jednym z trzech lotnisk obsługujących 20 milionową aglomerację São Paulo. Blisko 12 milionowy port jest główną bazą i hubem przesiadkowym linii Azul.

Drugim moim lotem w ramach podróży był przelot do Belo Horizonte. Jest to jedna z najpopularniejszych tras przewoźnika, dziennie realizowanych jest nawet 7 połączeń do stolicy stanu Minas Gerais.



Tym razem połączenie obsługiwane było airbusem A321, również w dedykowanym okolicznościowym malowaniu. Podobnie jak w poprzednim locie, tak i tym razem pasażerowie mogli korzystać z systemu rozrywki pokładowej oraz serwisu, na który złożyły się drobne przekąski oraz napoje bezalkoholowe.


Tak jak w przypadku lotu z Foz do Iguaçu , także samolot do Belo Horizonte był wypełniony niemal do ostatniego miejsca, a przelot trwał około 50 minut.


Ocena

Ofertę linii Azul należy ocenić jak najbardziej pozytywnie. Przede wszystkim nie należy traktować jej jako typowego niskokosztowego przewoźnika, jacy są obecni na europejskim rynku. Możliwość zabrania dwóch bagaży podręcznych, darmowa odprawa na lotnisku, a także nowoczesna flota i oferowane przeloty przesiadkowe czynią z linii Azul przewoźnika o charakterze linii tradycyjnej lub co najmniej hybrydowej.

Na szczególną uwagę zasługuje flota, której wiek w przypadku większości egzemplarzy nie przekracza 10 lat. Do pozytywów należy również dodać dostępną rozrywkę pokładową oraz serwis, co w przypadku zazwyczaj krótkich lotów krajowych nie należy do częstych udogodnień u większości przewoźników.

Fot. Mateusz Janicki
Redaktor Pasazer.com podróżował liniami Azul na własny koszt.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy