COMAC: C929 zamiast CR929
Chiński producent samolotów pasażerskich zmienia nazwę projektowanego samolotu szerokokadłubowego. Przyczyną jest wycofanie się Rosjan z projektu.
Reklama
Samolot typu CR929 miał być wspólnym projektem chińskiej firmy COMAC i rosyjskiego United Aircraft Corporation (UAC). W maju 2017 roku została powołana do życia spółka joint venture China-Russia Commercial Aircraft Corporation (CRAIC), mająca za zadanie stworzyć nowy samolot szerokokadłubowy, który konkurowałby z zachodnimi maszynami jak boeing 787 i airbus A350. UAC miał być odpowiedzialny za część projektową oraz produkcję takich komponentów jak skrzydła i statecznik pionowy. COMAC natomiast miał odpowiadać za marketing, sprzedaż, obsługę klienta, a także za produkcję kadłuba i montaż końcowy samolotów.
W efekcie rozpoczętego ataku na Ukrainę i nałożonego embarga na Rosję, UAC wycofał się z projektu, który od tej pory będzie w całości realizowany przez stronę chińską. COMAC postanowił zmienić nazwę modelu z CR929 (C - China, R - Russia) na C929.
COMAC C929 może być pierwszym od wielu lat samolotem dalekiego zasięgu, który przełamie duopol Airbusa i Boeinga. Oblot modelu CR929 był zaplanowany na obecny rok, natomiast wejście do komercyjnej służby na 2025 rok. W związku z wybuchem pandemii wirusa COVID-19 i wojną na Ukrainie, prace nad projektem zostały przełożone w czasie. Obecnie oblot C929 planowany jest na 2030 rok. Samolot będzie dostępny w wariantach -500, -600 i -700. W zależności od wersji będzie mógł on zabrać na pokład od 250 do 320 pasażerów i dysponował zasięgiem od 10 tys. do 14 tys. kilometrów.
Chiny mają stać się największym rynkiem lotniczym w 2037 roku. Przewiduje się, że przewoźnicy z Państwa Środka pozyskają blisko 7 tys. nowych samolotów szerokokadłubowych, dzięki czemu projekt C929 ma duże szanse powodzenia.