COMAC C919 z 300 zamówieniami podczas Zhuhai Air Show

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
10 listopada 2022 10:50
Podczas targów branżowych Zhuhai Air Show chiński producent COMAC przyjął 300 zamówień na samolot COMAC C919, którego masowa produkcja jeszcze się nie rozpoczęła. Maszyna ma być bezpośrednią konkurencją produktów Airbusa i Boeinga.
Reklama

Podczas targów lotniczych Zhuhai Air Show, które odbywają się w tym tygodniu w Chinach, producent COMAC przyjął 300 zamówień na powstającą maszynę COMAC C919. Wydarzenie było pierwszą okazją do formalnego zaprezentowania nowego produktu chińskiego producenta szerszej publiczności. Według COMAC zainteresowanie modelem przerosło najśmielsze oczekiwania pomimo obaw związanych z przedłużającą się epidemią koronawirusa w Chinach.

Samolot COMAC C919 otrzymał certyfikację od Chińskiej Administracji Lotnictwa Cywilnego (CAAC) pod koniec września bieżącego roku, choć w powietrze w ramach serii testów wzbił się już w 2017 roku. Niewykluczone, że pierwsza maszyna dotrze do klienta, linii China Southern, jeszcze w tym roku, zabierając pierwszych pasażerów na początku roku przyszłego. W sumie 28 podmiotów złożyło zamówienia opiewające na 815 samolotów COMAC C919.


Maszyna ma być bezpośrednią konkurencją samolotów wąskokadłubowych spod szyldu Airbusa i Boeinga, lecz póki co nie otrzymała wymaganej certyfikacji od zachodnich regulatorów. Nic więc dziwnego, że za przeważającą większość zamówień samolotu COMAC C919 odpowiedzialne są linie lotnicze z Chin i regionu.

Producent COMAC z pewnością uzna imprezę Zhuhai Air Show za udaną. Poza przyjęciem 300 zamówień na swoją flagową maszynę, chińska spółka przyjęła zamówienia na 30 samolotów regionalnych COMAC ARJ21. Dotychczas wyprodukowano 50 maszyn ARJ21, lecz sam projekt okazał się niewypałem m.in. właśnie ze względu na brak certyfikacji od zachodnich partnerów.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama