Nigeria Air rozważa zakup samolotów COMAC C919

3 października 2022 10:30
Linia Nigeria Air, która rozpocznie działalność dopiero w przyszłym roku, rozważa zakup samolotów COMAC C919. Przewoźnik pozyska najpierw kilkadziesiąt samolotów Boeinga i Airbusa, ale nie wyklucza możliwości pozyskania nowych, dopiero co certyfikowanych maszyn z Chin.
Reklama
Nigeria jest jednym z najważniejszych partnerów Chińskiej Republiki Ludowej w Afryce. Niewykluczone, że bliskie partnerstwo gospodarcze wpłynie również na owocną współpracę na polu lotniczym. Linia Nigeria Air, która ma rozpocząć działalność jako nigeryjska linia narodowa dopiero w przyszłym roku, wyraziła chęć pozyskania samolotów COMAC C919. Do 2025 roku nigeryjski przewoźnik chce dysponować flotą trzydziestu samolotów. Początkowo, linia ma polegać na produktach amerykańskich i europejskich, lecz partnerstwo z chińskim producentem może okazać się kluczowe w kontekście potencjalnego rozwoju linii Nigeria Air w przyszłości.


- Nigeria i Chińska Republika Ludowa są bardzo dobrymi partnerami na płaszczyźnie gospodarczej. Choć nie przyglądałem się dokładnie specyfikacji samolotów COMAC C919 nie wykluczam, że linia Nigeria Air może je zakupić w przewidywalnej przyszłości. Skoro maszyna ma być równie dobra co jej amerykański lub europejski odpowiednik, to czemu nie - powiedział Haidi Sirika, nigeryjski minister ds. lotnictwa.

Jeśli doniesienia z najwyższego szczebla znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości, to linia Nigeria Air zostanie pierwszym zagranicznym klientem produktu COMAC C919. Pierwszym odbiorcą chińskiego samolotu zostanie pod koniec bieżącego roku linia China Eastern Airlines. Zainteresowanie pozyskaniem 815 samolotów COMAC C919 wyraziło dotychczas 28 podmiotów lotniczych.

Samolot COMAC C919 otrzymał certyfikację od chińskiego regulatora niespełna tydzień temu. Maszyna ma być bezpośrednią konkurencją maszyn Airbus A320 oraz Boeing 737. Samolot będzie dysponował 174 miejscami na pokładzie w podstawowej, jednoklasowej konfiguracji oraz zasięgiem 5,555 kilometrów.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy