Felieton: Zamiast wbicia pierwszej łopaty wielka kampania reklamowa CPK
Trwa kampania informacyjna o zaletach projektu CPK. Niestety to serwowanie musztardy po obiedzie za publiczne pieniądze. Dodatkowo tuż przed wyborami.
Reklama
Spółka Centralny Portu Komunikacyjny (CPK) zdecydowała się na przeprowadzenie kampanii reklamowej o korzyściach, jakie nowa infrastruktura nad Pisią Gągoliną przyniesie pasażerom i mieszkańcom kraju. Kampania jest realizowana w mediach o szerokim zasięgu, takim jak główne stacje telewizje i radiowe. Spoty reklamowe są wyświetlane także przed seansami filmowymi w kinach. Na Lotnisku Chopina stoi wielka makieta przedstawiająca wizję architektoniczną CPK. Natomiast przy głównych drogach stanąć mają specjalne billboardy, a informacje o komponencie kolejowym inwestycji pojawią się na dworcach i w pociągach.
Trzeba przyznać, że spółka celowa wykazała się bezbłędnym wyczuciem czasu. To właśnie teraz, a więc wiele lat po arbitralnym podjęciu decyzji o budowie CPK bez przeprowadzenia konsultacji społecznych, po rozpoczęciu inwestycji bez trybu i odpowiedniej dokumentacji formalnej, po skrajnym upolitycznieniu projektu poprzez wykorzystanie go w kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy w 2020 r., po aroganckim zignorowaniu licznych wątpliwości w kwestii tego przedsięwzięcia wyrażanych przez obserwatorów rynku lotniczego i ludzi nauki, spółka CPK stwierdziła, że obecnie jest idealny moment, aby przekonać obywateli, że ten gigantyczny i niebywale kosztowny projekt jest dla nich korzystny. Cóż idą wybory...
Można by skwitować tą aktywność marketingową CPK krótkim: Lepiej późno, niż wcale! Jednak bardziej do tej sytuacji pasuje stwierdzenie, że to musztarda po obiedzie, choć i to powiedzenie nie jest w pełni adekwatne, bo odnosi się wyłącznie do kwestii złej sekwencji w czasie, a grzechów CPK ma na swoim koncie więcej. Głównym z nich był i jest brak, nawet najmniejszej, chęci zbudowania konsensusu społecznego wokół tego projektu. Przez lata ministerialni urzędnicy wiedzieli lepiej, a wszelka krytyka uważana była za wrogą propagandę opłacaną przez obce, ciemne siły, prawdopodobnie Niemców. Teraz okazuje się, że należy wydać kolejne miliony publicznych pieniędzy, żeby przekonać obywateli o zaletach CPK. Czyżby ministerialny przekaz okazał się za słaby?
A skoro o pieniądzach mowa to na nasze pytanie skierowane do biura prasowego CPK o koszty tej kampanii organizowanej poniewczasie otrzymaliśmy następujące wyjaśnienie.
- Kampania informacyjna „CPK. Ruszaj z nami!” jest widoczna poprzez materiały informacyjne w telewizji, radiu, mediach społecznościowych, przed seansami w kinach oraz na nośnikach w pociągach, przy drogach i na Lotnisku Chopina. Naszym celem jest zbudowanie świadomości o znaczeniu inwestycji CPK, o tym, na jakim etapie realizacji jest projekt i o korzyściach, jakie ta nowa, potrzebna infrastruktura przyniesie pasażerom i mieszkańcom. Kampania CPK jest współfinansowana przez Brukselę w ramach działań informacyjnych dla unijnych projektów infrastrukturalnych. Łączne koszty kampanii to tajemnica handlowa. Wszystkie elementy kampanii przygotowaliśmy przy pomocy własnego zespołu i zasobów, czyli bez zleceń dla firm zewnętrznych - powiedział nam Konrad Majszyk, rzecznik CPK.
Serio? Tajemnica handlowa? Zasłanianie się tą formułką w celu nieprzekazania informacji tylko uprawdopodabnia podejrzenie, że kwota publicznych pieniędzy wydana na spóźnioną kampanię jest ogromna. W dodatku szanse jej powodzenia są delikatnie ujmując wątpliwe. Trudno bowiem jedną akcją nadrobić lata arogancji i zaniedbań. Innymi słowy władze spółki chyba same czują, że inwestycja zakupu mediów na potrzeby kampanii „CPK. Ruszaj z nami!” ociera się o marnotrawstwo pieniędzy podatników. Ponadto, jak wiele razy wcześniej, władze spółki CPK zapominają, że reprezentują firmę będącą własnością Skarbu Państwa i należącą do sektora finansów publicznych, a to obliguje do udostępniania informacji mediom i obywatelom. Zostawmy jednak utyskiwanie nad stanem transparentności działań instytucji publicznych w Polsce i pokuśmy się o wyjaśnienie tej kontrowersyjnej, spóźnionej o klika dobrych lat akcji informacyjnej spółki CPK.
Wygląda na to, że kampania „CPK. Ruszaj z nami!” ma charakter zastępczy. Uroczystość rozpoczęcia budowy CPK, a więc wbicie pierwszej łopaty na terenie przyszłego lotniska, która mogła być silnym akcentem w trwającej kampanii wyborczej do parlamentu okazała się prawdopodobnie zbyt ryzykowna, zarówno wizerunkowo, jak i organizacyjnie. Szereg kilkunastu prominentów w żółtych kaskach i czarnych garniturach z łopatami w rękach w szczerym polu wygląda groteskowo. W dodatku opozycja nie omieszkałaby wykorzystać takiej okazji do wsparcia protestów okolicznych mieszkańców. Ochrona takiego wydarzenia wymagałaby zaangażowania znacznych sił policyjnych, co sprawiałoby wrażenie, że rządowi politycy obawiają się obywateli. Bezpieczniej jest więc przeprowadzić kampanię informacyjną pod hasłem, że budowa CPK już ruszyła, czym można pochwalić się wyborcom bez ryzyka konfrontacji z nimi. Szkoda tylko, że ta zastępcza promocja CPK będzie kosztować polskiego podatnika znacznie więcej niż impreza ze szpadlami w roli głównej.
Fot.: Materiały prasowe