Opinie: Strategia Zorby dla aglomeracji warszawskiej

28 czerwca 2023 09:00
3 komentarze
Zgłoszenia slotowe Ryanaira dotyczące rejsów z Lotniska Chopina w sezonie "Zima 2023/24" to bardzo dobra okazja do podsumowania sytuacji w aglomeracji warszawskiej w okresie najbliższych kilku lat.
Reklama

Koordynator slotów Lotniska Chopina opublikował niedawno zatwierdzone zgłoszenia przewoźników na nadchodzący sezon zimowy. Omówiliśmy już kluczowe dane dotyczące tego rozkładu uprzedzając, że linie lotnicze, dokonają tu jeszcze pewnych modyfikacji. (Szczegółowo omówimy ten program, razem z pozostałymi polskimi lotniskami niebawem). Jednak już teraz warto zwrócić uwagę na jedną istotną nowość. Chodzi o zimową ofertę Ryanaira i dwa jej elementy - wielokrotny wzrost oferowania w porównaniu z Latem 2023 oraz uruchomienie połączeń do Paryża/Beauvais i Rzymu/Ciampino.

Już teraz można mówić o ogromnej ekspansji irlandzkiej linii na Lotnisku Chopina, gdyż jej rozwój nie jest podyktowany głównie chęcią umacniania swojej pozycji negocjacyjnej z portem w Modlinie. Ryanair wie, że wchodząc i rozwijając się w głównym porcie stolicy, zyskuje dostęp do nowych segmentów rynkowych, które bardzo niechętnie korzystają z lotniska w Modlinie. To ta sama strategia, którą stosował między innymi w Barcelonie, Mediolanie, Brukseli, Amsterdamie. Tymczasem w Polsce irlandzki przewoźnik „idzie ławą” i stara się zwiększyć maksymalnie swój udział w rynku wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Dodatkowo coraz ważniejsze staje się całkowicie wyczerpywanie się przepustowości lotniska w Modlinie, która w najlepszym przypadku zostanie radykalnie zwiększona dopiero za kilka sezonów. I sam fakt osiągnięcia porozumienia niczego tu nie zmieni.


A połączenia z Okęcia do Paryża i Rzymu? To nie jest przypadek, że z bardzo długiej listy możliwości Ryanair wybrał, między innymi, dwie aglomeracje, do których LOT operuje z Radomia. W ten sposób przewoźnik podkreśla, jakie efekty daje obecna warszawska strategia władz. Jej głównym celem miało być danie możliwości LOT-owi rozwijania siatki połączeń, poprzez częściowe przenosiny tanich linii i przewoźników czarterowych na inne lotnisko. I tu wybrano Radom, gdyż stwierdzono, że jest on równie atrakcyjny, jak Modlin. Równocześnie blokowano wzrost przepustowości Modlina twierdząc, że nie warto inwestować w port zdominowany przez Ryanaira, a to oznacza rzekomo trwałą nierentowność. Czasami przyznawano też, że w dalszej przyszłości lotnisko to znajdzie się w „strefie śmierci” CPK niepotrzebnie z nim konkurując.


Jakie są efekty tej strategii?

  • w sezonie "Lato 2023", dusząc się w Modlinie, niskokosztowy Ryanair wrócił na Lotnisko Chopina i nie ma najmniejszego zamiaru uruchamiania połączeń z Radomia. Teraz już wiemy, że ma plany dalszej, zdecydowanej ekspansji na głównym warszawskim lotnisku. Ekspansji tym większej im bardziej będzie brakowało mu przepustowości w Modlinie.
  • w sezonie "Zima 2023/24" również niskokosztowy Wizz Air dodaje do bazy warszawskiej kolejny, jedenasty już samolot, rozwijając między innymi swoją ofertę do Paryża i Rzymu. A teraz jeszcze bardziej będzie musiał koncentrować się na Lotnisku Chopina, gdy zdecydowanie rośnie presja konkurencyjna ze strony irlandzkiego giganta. Nawet nie przyjdzie mu do głowy konkurowanie z nim z Radomia.
  • Jest bardzo prawdopodobne, że w Sezonie Zima 2023/4 udział w łącznym oferowaniu w naszym głównym porcie ultra tanich linii przekroczy trzydzieści procent. Przed pandemią wynosił znacznie poniżej dwudziestu. Te dwie liczby wystarczą do podkreślenia absurdalności obecnej strategii rozwoju infrastruktury lotniskowej w aglomeracji warszawskiej.

  • LOT z powodów całkowicie pozabiznesowych uruchomił trasy z Radomia. W przypadku Paryża oznaczało to przeniesienie zdecydowanie lepszych rejsów z Warszawy i pogorszenie sytuacji konkurencyjnej z Air France. A w słabszym sezonie zimowym polska linia będzie musiała z Radomia konkurować nie tylko z Wizz Airem, ale i dodatkowo, z Ryanairem.
  • niewielka oferta czarterowa z Radomia jest adresowana do ruchu lokalnego i nie stanowi odciążenia Lotniska Chopina.
  • w sezonie zimowym z Radomia zanikną rejsy czarterowe, a i LOT może uzna, że konkurowanie z tego portu z ultra tanimi liniami operującymi z Lotniska Chopina to biznesowe szaleństwo. Nie ma też większych szans na pojawienie się dużych nowych linii rozkładowych, chodzi oczywiście o Wizz Aira i Ryanaira. A przypomnijmy prognoza IATA przewidywała 600 tys. pasażerów w roku 2024 i 1 mln w roku 2025. PPL delikatnie obniżył prognozę na przyszły rok do poziomu 450 tys. W 2025 roku PPL chciałby obsłużyć w RDO milion pasażerów. Niestety, jeżeli w aglomeracji warszawskiej pojawi się wtedy nowy milion pasażerów tanich linii to obsłuży go nie Radom lecz Lotnisko Chopina.

Miłośnicy kina pamiętają film „Grek Zorba”, a szczególnie jego ostatnią scenę podsumowaną przez jednego z bohaterów „Ach, jaka piękna katastrofa”. Efekty warszawskiej strategii dotyczącej infrastruktury lotniskowej można byłoby podsumować w podobnym tonie. I jeszcze dodać "piękna i kosztowna".

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
jony 2023-07-04 15:33   
jony - Profil jony
I znów niby o Warszawie, a to w gruncie rzeczy o Radomiu. Oj chyba się ma kompleksy RDO.
usuniety 2023-07-01 08:39   
usuniety - Profil usuniety
Ryanair zarezerwował nowe sloty ale nie oferuje biletów w swoim systemie sprzedaży? W zimowym rozkładzie pojawiło się wreszcie tylko 5 "starych" tras z/do Chopina. Jest jeden mały problem. Wyloty do Chopina o 5-6 z rana, na lotnisku trzeba być 4-5, pobudka o 2-3 w nocy? Przykład z Charleroi: Ryanair startuje o 6:30, 6:50, a Wizzair o 9:10 Po co ktoś ma się tłuc po nocy w Brukseli Taxi na Ryanair jeżeli ma komfortowy dojazd metrem, tramwajem i Flibco lub pociągiem na Wizzair? Może ktoś jedzie dalej z Warszawy, a jedyny pociąg, autobus jest przed 12:00? Widać, że przy przydzielaniu nowych slotów na Chopina Ryanair dostaje "najgorsze" godziny i trudno będzie konkurować z innymi przewoźnikami. Rezerwacja slotów na Chopina to na razie nadal tylko straszak w negocjacjach z Modlinem?
krzysiekl 2023-06-28 09:15   
krzysiekl - Profil krzysiekl
z Modlinem to raczej nie tylko blokowano czy nie chciano przeznaczać publicznych pieniędzy na rozbudowę lotniska które jest zdominowane tylko przez jednego przewoźnika, który ma na nim bardzo duże upusty, co także blokuje szansę by mógł tam latać inny przewoźnik (gdyż nie ma szans na otrzymanie tak dużej liczby slotów jak Ryanair, czyli nie miał szansy na tak duże zniżki). W takiej sytuacji Ryanair powinien właściwie kupić to lotnisko, wtedy może inwestować w nie ile chce i jak chce.

To czy Radom nie ma szans na pojawienie się innych linii to sprawa dyskusyjna, natomiast nawet jeśli będzie np. tyle połączeń co z Lublina czy Łodzi to i tak lotnisko będzie mieć straty finansowe. Jego jedynym zadaniem dającym uzasadnienie na inwestowanie środków było odciążanie lotniska Chopina - co jest bez sensu w obliczu budowy CPK.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy