Opinia: Co dalej z polską awiacją? Głos polemiczny

24 października 2023 09:00
3 komentarze
W zeszłym tygodniu opublikowaliśmy opinię, w której zaprezentowano poglądy na temat CPK, z którymi w wielu ważnych kwestiach chciałbym polemizować. Zatrzymanie projektu CPK w obecnym kształcie powinno być priorytetem.
Reklama

Mój redakcyjny kolega Krzysztof Loga-Sowiński w swoim tekście "Opinie: Co dalej z polską awiacją? Powyborcze dylematy lotnicze" formułuje opinie dotyczące projektu CPK oraz przyszłości układu infrastruktury lotniskowej obsługującej najszerzej rozumianą aglomerację warszawską w sposób bardzo zdecydowany. Z głównymi tezami się nie zgadzam.


Według mnie w grę wchodzą dwa rozwiązania. Sugerowane w artykule, z którym polemizuję, najpierw dokonanie audytu, a potem zdecydowanie o przyszłości projektu, oznacza, że projekt jest nadal realizowany. Koszty płyną, kontrahenci wykonują umowy, spółka działa. I trudno to precyzyjnie określić, ale taki audyt musi trwać bardzo wiele miesięcy, a pewnie i rok. I, moim zdaniem, jego wynik jest oczywisty. Proces wycofywania się, bądź bardzo dużego modyfikowania zawartych umów będzie jeszcze znacznie dłuższy. Tymczasem z punktu widzenia kosztów, i niestety strat, czynnik czasu ma fundamentalne znaczenie.


Zatrzymanie projektu w obecnym kształcie z najprostszego powodu. Obecne założenia dotyczące budowy bardzo dużego węzła przesiadkowego – hubu lotniczego i powiązanego z nim węzła kolejowego są zupełnie oderwane od realiów rynkowych. Niżej podpisany napisał już na ten temat dziesiątki tekstów i nie ma sensu powtarzać kluczowych argumentów. To podejście nie oznacza, że rezygnuje się w ogóle z budowy nowego lotniska centralnego dla aglomeracji warszawskiej. Natomiast główne założenia wymagają ponownego opracowania i to właściwie od podstaw. Poczynając od dwóch pytań, jakie i kiedy. Równolegle trzeba odpowiedzieć na pytanie dotyczące przyszłości infrastruktury lotniskowej dla Warszawy i okolic na najbliższą dekadę a może i dłużej. Najlogiczniejsze, wręcz oczywiste rozwiązanie to duo port Lotnisko Chopina i Modlina. Jak najpilniej musimy zwiększyć przepustowość Modlina i określić kiedy i w jaki sposób możemy zmaksymalizować przepustowość obu lotnisk. Jak również, jak doprowadzać stopniowo do koniecznej specjalizacji – Lotnisko Chopina dla linii tradycyjnych ze zgodnymi z prawem unijnym i polskim, preferencjami dla LOT-u i Modlin obsługujący zdecydowaną większość ruchu taniego i czarterowego. Fundamentalne znaczenie ma poprawa skomunikowania Modlina z Warszawą. Trwa budowa drogi ekspresowej i podjęte zostały decyzje dotyczące doprowadzenia linii kolejowej do tego lotniska. I w ciągu 3-5 lat Modlin będzie bardzo dobrze skomunikowany z Warszawą.



To drugie podejście nie oznacza, że wiele prac studialnych, analitycznych i przygotowawczych, które póki co są tajne, należy wyrzucić do kosza. Ale można i należy je przejrzeć i zachować i wykorzystać po formalnym zatrzymaniu projektu.


Jeszcze bardziej oczywiste jest radykalne podejście do komponentu kolejowego. W przypadku nowego lotniska wiemy, że będzie musiało kiedyś powstać, ale mamy czas aby określić kiedy. Tu potrzebne są, przede wszystkim nowe prognozy oraz precyzyjne określenie jak i kiedy zoptymalizować wykorzystanie obecnej infrastruktury. Na pewno jego głównym i praktycznie jedynym zadaniem nie może być wielki hub ignorujący potrzeby taniego i czarterowego ruchu. Tymczasem to, co jest teraz przygotowywane to ten absurdalny rynkowo wariant.

Specjaliści od transportu kolejowego twierdzą, i mają dobre argumenty, że cała koncepcja nowego węzła kolejowego oraz około 1800 km nowych linii kolejowych KDP jest do wyrzucenia. Węzeł jest niepotrzebny, gdyż jego rolę mogą pełnić dworce warszawskie, a z tych nowych linii uzasadnienie ma na pewno nie więcej niż jedna druga.


Reasumując jak najszybciej należy skoncentrować się na tym, jak zminimalizować straty związane z realizowaniem projektu „nowy węzeł intermodalny – CPK” a nie na audycie. Musimy bowiem liczyć się z dość ograniczonymi zasobami ludzkimi. Nie warto tracić czasu i energii na działania analityczno-studialne, których wynik jest oczywisty. Specjaliści powinni skoncentrować się na optymalizacji obecnej infrastruktury, a nie na audycie dziesiątków tysięcy stron papierów, z których tylko część będzie kiedyś potrzebna.


Pomysł, aby to Radom stał się portem uzupełniającym dla Warszawy zamiast Modlina jest rozwiązaniem kompletnie chybionym. Dalsze blokowanie Modlina, który już niedługo, z perspektywy długoterminowej będzie lepiej skomunikowany z Warszawą, nie spowoduje przenoszenie się ruchu z Lotniska Chopina do Radomia, a dalsze wypełnianie się WAW ruchem tanim i czarterowym. Nie udałaby się próba zmuszenia przewoźników i pasażerów do latania z lotniska położonego ponad 100 km od Warszawy natomiast tani Modlin ma pełne szanse sukcesu.


Nawet zamykając oczy na problem odległości i komunikacji Radomia z WAW zauważmy, że obecna przepustowość tego lotniska, mniej niż 2 mln pasażerów, może zaspokoić jedynie bardzo niewielką część potrzeb aglomeracji warszawskiej. A dodatkowo Modlin obsługuje znaczną część Polski Wschodniej i Północno-Wschodniej. Już teraz mamy tu do czynienia z brakiem przepustowości. Modlin powinien jak najszybciej skokowo ją zwiększyć, zbliżając się stopniowo nawet do 10 mln pasażerów. Konsekwencją rozwiązania, które proponuje Krzysztof byłaby konieczność inwestowania w Radom. Nie możemy próbować naprawić jednego błędu popełniając kolejne i to znacznie bardziej kosztowne – finansowo i systemowo.



Bardzo ogólne apelowanie o racjonalne podejście do kwestii przyszłości PLL LOT nie budzi kontrowersji. Pamiętam czasy, gdy PPL i pośrednio polski rząd traktowali LOT, trochę, jak niechciane dziecko. Polska linia obroniła się, jako jedyny przewoźnik sieciowy w naszym regionie. Udowodniła, że warto dbać o jej przyszłość. W sposób racjonalny, a nie polityczny. Nie zmuszając jej do latania z niechcianych, nie dla niej przeznaczonych lotnisk. Nie obarczając jej zadaniami, które dodatkowo utrudniają jej trudną walkę konkurencyjną w zmieniającym się otoczeniu. Bo fala konsolidacji w Europie nie tylko wzbiera, ale, w odniesieniu do linii sieciowych, jest już bliska apogeum.

I tu zauważmy, że ekspresowe próby budowania w Polsce nowego wielkiego hubu oznaczają dodatkowe zadania dla polskiej linii. Musiałaby skokowo rozbudowywać siatkę połączeń, co wymusza ogromne inwestycje. To oczywisty mechanizm, podobnie, jak na znacznie mniejszą skalę w przypadku Radomia. Budujemy infrastrukturę to potem próbujemy za wszelką cenę ją wypełnić. Jak to określił jeden z dziennikarzy: skłaniamy LOT, aby osiągał masę krytyczną. Polska linia ma i tak bardzo wiele trudnych zadań. Nie można jej obarczać jeszcze takimi. Natomiast powinniśmy zgodzić się z autorem, że należy bardzo wnikliwi poddać analizie różne opcje strategiczne, dotyczące przyszłości LOT-u kierując się interesem polskiej linii oraz polskiego systemu transportu lotniczego. A nie względami polityczno-propagandowymi.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
analityk 2023-10-26 20:37   
analityk - Profil analityk
andrzejk85
Człowieku, nie masz pojęcia o lotnictwie. Kto się przesiada z linii niskokosztowej na sieciową?!!! Nikt.
Niskokosztową leci się do celu czyli np. do Warszawy. Takiemu człowiekowi Okęcie nie jest do niczego potrzebne.
Dlatego wyrzucenie Wizzaira czy innych low costerów do Modlina ma sens.
Bez sensu to jest pomysł żeby jeździć pociągami z całego kraju do CPK. Za taki przejazd pasażer zapłaci tyle co za przelot z lotniska regionalnego do portu docelowego w Europie. Ciekawe kto się na to zdecyduje.
Linie niskokosztowe na CPK to likwidacja ruchu dolotowego dla LOTu czyli de facto LOTu bo nie będą mieli pasażerów żeby zapełnić samoloty.
KKss 2023-10-24 17:36   
KKss - Profil KKss
No cóż, opinia andrzejk85 to opinia dyletanta nie mającego pojęcia o lotnictwie. Wywalenie na CPK w ciągu 15 lat setek mld złotych jest karalnym marnotrastwem. Naszego kraju nie stać jest na takie fanaberie. Ten pomysł ulągł się w głowie największego "stratega" a świta przytaknęła. Takie mega lotnisko musi mieć swoją linię a LOT przy całej mojej sympatii nigdy nie dorówna europejskim potentatom. Nawet Lufthansa, która ma 2 huby nie była stanie wykorzystać wielkiego lotniska Berlin Brandenburg, które mimo ogromnych nakładów i wielkiej przepustowości stało się lotniskiem niszowym. Popieram pomysł duoportu Chopin + Modlin, tym bardziej, że bez problemu można zwiększyć przepustowość Modlina. Można dobudować jeszcze jeden pas i stworzyć lotnisko do obsługi charterów, cargo i tanich linii. Lotnisko Chopina byłoby lotniskiem miejskim dla linii sieciowych i biznesu. A to że nie można użytkować go w nocy? W nocy też nie można urzytkować lotniska we Frankfurcie i nie jest to żaden problem.
andrzejk85 2023-10-24 16:34   
andrzejk85 - Profil andrzejk85
CPK to najlepsza rzecz, to najlepszy pomysł, jaki mógł wpaść politykom do głowy. Jedyne co zarzucam rządom PiS to opieszałość, bo już dawno powinien być budowany. Autor tego artykułu kompletnie nie ma pojęcia o lotnictwie, nie zna się zupełnie. Duoport? Aha, czyli ludzie będą się przesiadać z jednego lotniska na drugie z użyciem pociągu? Bez sensu, nikt z tego nie skorzysta. Dworce Warszawskie? Ale z dworca trzeba również do lotniska dojechać. Tworzą się dodatkowe, niepotrzebne koszty, oraz... korki. Nikt nie powiedział że z CPK nie będą latać tanie linie ani nie będzie czarterów. To normalne lotnisko otwarte dla wszystkich, budowane w sposób modułowy. Pasażer.com od dawna w sposób beznadziejny i głupkowaty krytykuje CPK, nie mając żadnych argumentów w postaci danych czy czegokolwiek, bo jedynym argumentem są pieniądze. Tak, takie gnioty jak ten pisane są za pieniądze. Czyje? Ano konkurencji. Boją się. Chopina się nawet nie da rozbudować, bo nie ma gdzie. Nie można stawiać dużych budynków, lądować w nocy, bo przeszkadza hałas. Co ba beznadziejny i mało merotyryczny artykuł. Większość ziemi już wykupiona, od dawna są rozbiórki. Co z tym? Ma zarosnąć haszczami? Czy rozdzielić miedzy polityków KO? Murem za CPK, hańba dla takich piśmaków.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy