CPK kupi 38 proc. akcji Torpolu

Redakcja  - Profil Redakcja
24 stycznia 2023 11:07
1 komentarz
Centralny Port Komunikacyjny podpisał dziś przedwstępną umowę zakupu pakietu kontrolnego akcji spółki Torpol, która specjalizuje się w modernizacji i budowie infrastruktury kolejowej.
Reklama

Zaangażowanie kapitałowe w doświadczoną firmę wykonawczą ma ułatwić budowę tzw. szprych CPK, czyli linii kolejowych prowadzących m.in. do nowego lotniska.

Celem podpisanej dziś umowy jest nabycie przez CPK pakietu kontrolnego spółki akcyjnej Torpol (38 proc. akcji) od Towarzystwa Finansowego Silesia (TFS), które obecnie jest jej największym akcjonariuszem. Transakcja była prowadzona według standardów rynkowych. Została poddana analizie rentowności i otrzymała pozytywny wynik tzw. testu prywatnego inwestora.

Jak zauważa minister, dotychczasowe problemy w realizacji dużych inwestycji kolejowych w Polsce wynikały m.in. z ograniczeń po stronie wykonawców, np. kompetencyjnych, sprzętowych, kadrowych i finansowych, a czasami też nieodpowiedniego podziału ryzyka między wykonawcę i zamawiającego.

CPK to największy program infrastrukturalny w RP. Torpol to jedna z najważniejszych spółek budowlanych w Polsce. Przejęcie przez CPK kontroli nad Torpolem nie oznacza, że będzie on uzyskiwać kontrakty na preferencyjnych zasadach. Obie strony mogą jednak ze spokojem inwestować w długoterminowe relacje oparte na zaufaniu. CPK jako inwestor strategiczny Torpolu to dobra informacja dla innych zamawiających i dla polskiego rynku infrastrukturalnego, dla którego metody realizacji projektów oparte na partnerskiej współpracy między zamawiającym a wykonawcami to kolejny skok rozwojowy – mówi Mikołaj Wild, prezes CPK.

Kluczowymi korzyściami wynikającymi z transakcji jest m.in. ograniczenie ryzyka braku niezbędnych zasobów wykonawczych przy realizacji inwestycji kolejowych CPK. Zakup pozwoli spółce na dostęp do kompetencji wykonawczych Torpolu, a obu stronom na dostosowanie podziału ryzyka inwestycyjnego między zamawiającego i generalnego wykonawcę.

Towarzystwo Finansowe Silesia jest spółką państwową w nadzorze Ministra Aktywów Państwowych, która ma na swoim koncie sporo projektów zrealizowanych z sukcesem. Jednym z nich jest rozwój Torpolu, jaki dokonał się w okresie zaangażowania kapitałowego Silesii – mówi Karol Rabenda, wiceminister aktywów państwowych. – Pozyskanie dla Torpolu inwestora branżowego stwarza dzisiaj możliwość dalszego wzrostu pozycji tej spółki na rynku inwestycji kolejowych i jednocześnie ma ważne znaczenie dla strategicznego projektu CPK. Życzymy zarządowi CPK udanego przejęcia tej sztafety w budowie wartości nie tylko dla spółki i jej akcjonariuszy, ale także dla naszego kraju – dodaje.
Tagi
cpk tarpol

Ostatnie komentarze

machmiel 2023-01-24 13:30   
machmiel - Profil machmiel
Dobre! Niedawno za 6 miliardów odkupili od funduszu inwestycyjnego PKP energetyka i bilety na pendolino podrożały o 20% 8 lat wciskają kit o repolonizacji, jak to państwo musi dbać o strategiczne dziedziny gospodarki i co dało to upaństwowienie - wzrost cen biletów! Taka troska o pasażera! Teraz kupili "torpol" to znów ceny w górę na Chopina? Paryż - Przenieśli kilka lotów z 'chopina' do Radomia i co? Bilet (2-8 maja) z chopina 1150 z radomia 495, taki biznes bo z radomia bliżej na południe? Ktoścoś rozumie z tej ekonomii LOT - mogę sprzedać bilat za 1000 z chopina ale przenoszę lot do Radomia żeby go sprzedac za 500? Taki biznes to po studiach w toruniu?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama