Katowice: Oddano trzeci hangar do obsługi technicznej

7 lipca 2022 16:25
1 komentarz
Dziś (7.07) w Katowice Airport odbyła się uroczystość oddania do użytku nowego – trzeciego już – hangaru do obsługi technicznej samolotów.
Reklama
Rozbudowa bazy technicznej samolotów na lotnisku im. Wojciecha Korfantego podzielona była na dwa zadania. Pierwszym była budowa nowej przedhangarowej płyty postojowej samolotów o powierzchni ponad 6,4 ha z dziewięcioma stanowiskami dla średniodystansowych samolotów wielkości Airbusa A320/Boeinga 737, które w nomenklaturze lotniczej określane są kodem C. To zadanie zostało zakończone na przełomie pierwszego i drugiego kwartału bieżącego roku.

Drugim przedsięwzięciem była budowa trzeciego hangaru. Inwestycja rozpoczęła się w drugim kwartale 2021 roku i trwała dwanaście miesięcy. Generalnym wykonawcą była firma „Promus Ruda Śląska” Sp. z o.o. Nowy hangar jest największym tego typu obiektem, jaki do tej pory powstał w Pyrzowicach, ma ponad 9,2 tys. m kw. powierzchni i ok. 122 tys. m sześc. kubatury. Wysokość nowego hangaru to 17,6 metra, główna czteroskrzydłowa brama ma 88 metrów długości. Zasadniczą część obiektu stanowią dwie zatoki serwisowe, w każdej zmieści się samolot wielkości Airbusa A321neo. Oprócz tego znajdują się w nim liczne magazyny, narzędziownie i warsztaty np. kompozytownia, malarnia itd. Całość uzupełnia rozwinięte zaplecze socjalne i biurowe. Najemcą trzeciego hangaru jest linia lotnicza Wizz Air.


- Katowice Airport to miejsce, gdzie rozpoczęła się historia Wizz Air. Nasz pierwszy lot odbył się z Katowic do Londynu Luton w 2004 roku. Od tego czasu linia przewiozła ponad 270 milionów pasażerów i powiększyła flotę do 157 samolotów Airbus A320, A321ceo i A321neo. Dzięki młodej i nowoczesnej flocie pasażerowie wybierający loty Wizz Air korzystają z najniższych taryf, pozostawiając jednocześnie najmniejszy ślad środowiskowy na pasażerokilometr - mówi Robert Carey, prezydent Wizz Aira.


Katowice Airport w gronie trzynastu polskich lotniska regionalnych dysponuje aktualnie najlepiej rozwiniętą infrastrukturą do obsługi technicznej statków powietrznych. Obecnie w Pyrzowicach są trzy hangary o sumarycznej powierzchni użytkowej 22,2 tys. m kw. i łącznej kubaturze 287 tys. m sześc. Łącznie dostępnych jest sześć zatok do serwisu samolotów kodu C. Organizacje specjalizujące się w obsłudze technicznej samolotów (MRO), w oparciu o istniejącą infrastrukturę hangarową, oferują w Pyrzowicach szeroki zakres usług, począwszy od liniowych przeglądów samolotów trwających kilka godzin, poprzez szybkie wymiany silników turbowentylatorowych, skończywszy na dużych bazowych obsługach typu C-Check lub D-Check, które zajmują nawet kilka tygodni.


- Jestem dumny z faktu, że pomimo największego kryzysu w historii branży lotniczej, dzięki naszej determinacji i konsekwencji z sukcesem zrealizowaliśmy ważny dla rozwoju pyrzowickiego lotniska projekt. Trzeci hangar to nowe miejsca pracy, to dalsza dywersyfikacja infrastruktury i kolejny element tworzenia z Pyrzowic portu wielofunkcyjnego, to także wzmocnienie efektu synergii pomiędzy biznesem a nauką, ponieważ na Politechnice Śląskiej cały czas kształcone są kadry na potrzeby firm zajmujących się obsługą techniczną samolotów. Realizacja inwestycji o wartości ponad 110 mln zł brutto, która obejmowała budowę trzeciego hangaru i przedhangarowej płyty postojowej, w bardzo trudnym dla lotnictwa czasie, była możliwa dzięki profesjonalizmowi i doświadczeniu zespołu GTL SA, fachowości wykonawców, a także zaufaniu akcjonariuszy naszej Spółki oraz wsparciu banku PKO BP, za to wszystko serdecznie dziękuję – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu GTL SA.

Ostatnie komentarze

demar 2022-07-07 17:35   
demar - Profil demar
Miło poczytać jak dobrze rozwija się "Katowice Airport".

Terminale rozbudowane do maks. 8 mln pasażerów rocznie. Spory terminal cargo. Teraz trzeci hangar do obsługi technicznej. Brawo.

Nie dziwię się też linii Wizz Air. Wg ostatniego raportu rocznego w KTW stacjonuje już 6 ich samolotów typu A320/A321. A w całej Polsce to już 27 maszyn. Mniej więcej co szósty samolot Wizz Air stacjonuje na stałe na lotniskach w Polsce. Pracy przy obsłudze technicznej będzie zatem dużo.

Do tego jeśli wierzyć planom Wizz Air z oficjalnych raportów to w ciągu 6 lat cała ich flota ma się powiększyć o ponad 220 samolotów do ok. 380 sztuk, z czego prawie 340 będzie klasy A321neo (w tym 47 A321XLR). Gdyby nadal co szósty miał być przypisany do polskich lotnisk to oznacza to ponad 60 samolotów, w tym ok. 8 sztuk A321XLR. Sporo.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy