Chorwacja bliska przyjęcia do Schengen

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
30 czerwca 2022 15:06
Chorwacja, państwo członkowskie Unii Europejskiej od 2013 roku, jest bliska przyjęcia do Schengen. Jeśli unijna administracja pozytywnie zaopiniuje kandydaturę, podróż nad Morze Adriatyckie bez kontroli granicznych powinna być możliwa już od 1 stycznia 2023 roku.
Reklama
Rada Unii Europejskiej rozpoczęła proces włączenia Chorwacji do Schengen. Oznacza to, że w niedalekiej przyszłości podróżni będą mogli bezproblemowo i z pominięciem uciążliwych kontroli granicznych przekraczać chorwacką granicę. W przypadku spełnienia wszystkich formalności i uzyskania zgód od wszystkich państw członkowskich, Chorwacja powinna dołączyć do Schengen już 1 stycznia 2023 roku.


Otwarcie granic na chorwackich lotniskach ma nastąpić z nieznacznym opóźnieniem, bo 26 marca 2023 roku. W ten sposób Chorwacja będzie mogła odpowiednio dostosować infrastrukturę lotniskową do obsługi połączeń w ramach i poza Schengen. Włączenie Chorwacji do Schengen będzie znakomitą wiadomością dla milionów europejskich turystów, którzy każdego roku tłumnie przybywają nad Morze Adriatyckie.

Chorwacja jest państwem członkowskim Unii Europejskiej od 2013 roku, lecz nie wiąże się to z automatyczną przynależnością do Schengen. Stronami porozumienia jest obecnie 26 krajów, czyli 22 państwa unijne oraz Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Lichtenstein. Kandydatami, poza wspomnianą Chorwacją, są Rumunia, Bułgaria i Cypr.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy