Samoloty dla VIP-ów znów z opóźnieniem

12 lipca 2021 13:12
1 komentarz
Po raz kolejny opóźnia się przylot do Polski dwóch maszyn, które mają przewozić najważniejsze osoby w państwie. Opóźnienie ma być spowodowane niezadowoleniem MON z wykonania wnętrz w dwóch maszynach wykonanych dla polskich VIP-ów.
Reklama
W tym roku Polska miała odebrać dwie maszyny Boeing 737-800 w wersji BBJ – nazwane Dmowski i Paderewski. Pierwszy miał przylecieć pod koniec maja, a drugi w czerwcu. Samoloty nie pojawiły się jednak w naszym kraju – informuje portal Wirtualny Nowy Przemysł.

Nie ukrywamy, że  wystąpiło tutaj opóźnienie. Jest to podyktowane względami epidemicznymi. COVID spowodował, że pełne wyposażenie statków jest nieco opóźnione – powiedział już w kwietniu Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w MON, który zapewniał, że samoloty pojawią się w Polsce w maju i czerwcu 2021 r., co jednak ostatecznie się nie wydarzyło.

Według stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej, na obecnym etapie nie można wskazać dokładnego terminu przyjęcia samolotów do Sił Zbrojnych RP, ze względu na bardzo szeroki wachlarz kontroli i testów wchodzących w zakres komisyjnego odbioru Dmowskiego i Paderewskiego. Zakończenie prac związanych z przyjęciem samolotów miałoby nastąpić jeszcze w lipcu, jednak termin ten jest coraz mniej prawdopodobny.


Według nieoficjalnych informacji podawanych przez Wirtualny Nowy Przemysł, strona polska zgłosiła wiele usterek i niedoróbek wnętrza w nieodbieranych maszynach i oczekuje ich usunięcia. Prace te mają być wykonywane we Francji, w tamtejszych zakładach Boeinga. Po ich zakończeniu samoloty będą przetestowane na poligonie Vidsel w Szwecji.

Kontrakt na zakup trzech samolotów 737-800 BBJ dla VIP-ów o wartości ok. 3 mld złotych, jak uznała Krajowa Izba Odwoławcza, został zawarty z naruszeniem przepisów prawa. Pierwszy 737-800 nazwany na cześć marszałka Józefa Piłsudskiego trafił do Polski w 2017 r., natomiast do pierwszego lotu o statusie HEAD gotowy był dwa lata później.

737-800, na które czeka MON, będą dostosowane do lotów HEAD z najważniejszymi osobami w państwie i pozwolą zabrać na pokład 66 pasażerów. Dodatkowe zbiorniki paliwa umożliwią przelot nad Atlantykiem bez międzylądowania. MON do przewozów najważniejszych osób w państwie wykorzystuje także dwie maszyny Embraer ERJ-175 czarterowane od Polskich Linii Lotniczych LOT – umowa ma wygasnąć z końcem bieżącego roku.

Fot.: Ministerstwo Obrony Narodowej

Ostatnie komentarze

marqoos_pl 2021-07-13 09:26   
marqoos_pl - Profil marqoos_pl
Taczki z gnojem (bardziej zasłużone) mogą sobie w 10 min zamówić... Myślę, że Naród by im też chętnie to zasponsorował
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy