Icelandair wylądował na Antarktydzie

1 marca 2021 09:48
Maszyna islandzkiego przewoźnika pokonała ok. 16 tys. km do norweskiej stacji badawczej Troll. Był to specjalny lot czarterowy, na pokład którego zabrani zostali naukowcy i badacze.
Reklama
W piątek (26.02) maszyna Boeing 767-300 w malowaniu Icelandair wylądowała na lotnisku Troll (QET) obsługującym całoroczną antarktyczną stację badawczą należącą do Norwegii. Samolot przyleciał tam z Reykjaviku–Keflavik przez Kapsztad w Republice Południowej Afryki.

Na pokładzie znajdowała się niewielka grupa norweskich badaczy i naukowców, którzy najbliższe tygodnie spędzą w Troll, jednak zdecydowanie większa część pracowników stacji badawczej została w drodze powrotnej zabrana do Norwegii, po kończącym się właśnie na Antarktydzie sezonie letnim. Załoga rejsu składała się z 20 osób, w tym sześciu pilotów, 13 członków personelu pokładowego oraz jednego mechanika.


Rejsy oznaczono numerami FI1010 oraz FI1011. Obsłużyła je ponad 20-letnia maszyna o znakach rejestracyjnych TF-ISN (767-319ER), która latała w przeszłości m. in. dla Air New Zealand, Kenya Airways oraz Saudi Arabian Airlines.

Lot FI1010 wystartował z Islandii w środę (24.02), aby po 14 godzinach w powietrzu znaleźć się w RPA. Po kolejnych 5 godzinach i 40 minutach samolot wylądował w porcie lotniczym obsługującym stację badawczą Troll. Jeszcze w piątek (26.02) maszyna wyruszyła w drogę powrotną do Kapsztadu, jednak do Reykjaviku wróciła przez Oslo–Gardermoen, by wysadzić tam część pasażerów. Na Islandię boeing dotarł w niedzielę (28.02).

Droga startowa lotniska w bazie Troll ma długość 3,2 tys. metrów i jest w całości wytyczona na lodzie, co wymaga zaangażowania bardzo doświadczonych pilotów, także ze względu na często występujące porywiste wiatry i opady śniegu. Z tych powodów większość podróży na Antarktydę odbywa się drogą wodną, a sezon, w którym możliwe są lądowania większych samolotów, trwa najwyżej kilka miesięcy w roku.

Fot.: Icelandair

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy