Icelandair kupi 25 samolotów Airbus A321XLR

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
7 lipca 2023 10:00
Icelandair sfinalizował umowę z europejskim producentem na dostawę dwudziestu pięciu samolotów Airbus A321XLR ("Extra Long Range"). Memorandum of Understanding podpisano 7 kwietnia 2023 roku.
Reklama
Choć umowa opiewa na dwadzieścia pięć maszyn, w pierwszej kolejności islandzki przewoźni otrzyma "tylko" trzynaście samolotów Airbus A321XLR z opcją domówienia kolejnych dwunastu. Pierwsza z maszyn ma dotrzeć na Islandię nie wcześniej niż w 2029 roku. W oczekiwaniu na dostawę fabrycznych samolotów spod szyldu europejskiego producenta, Icelandair wynegocjował umowę leasingową z SMBC Aviation Capital Limited na kilka samolotów Airbus A321LR ("Long Range"), które zasilą flotę Islandczyków już w przyszłym roku.

- Cieszę się, że udało się nam dopiąć umowę z Airbusem. Samolot Airbus A321XLR jest bardzo wydajną i komfortową maszyną, która umocni naszą pozycję na rynku przewozów europejskich i transatlantyckich. Pozyskanie A321XLR umożliwi nam rozwój w kierunku wydajnego i ekologicznego latania. Jako, że pierwsza z maszyn trafi na Islandię dopiero za sześć lat, Icelandair wspomógł się leasingiem czterech A321LR - wyjaśnił Bogi Nils Bogason, szef islandzkiego przewoźnika.


- Airbus pragnie wyrazić swoją wdzięczność Icelandair za obdarzenie nas zaufaniem i wiarą. Icelandair dołącza do naszej familii, zostając kolejnym odbiorcą sprawdzonych samolotów europejskiej produkcji. Icelandair dostrzegł wartość A321XLR i jego nieprześcignionych możliwości operacyjnych, co jest gwarancją sukcesu i dalszego rozwoju w trosce o środowisko - wtórował mu Christian Scherer z Airbus International.

Póki co, Icelandair korzysta, poza sześcioma samolotami turbośmigłowymi Bombardier Dash 8 Q400, tylko z maszyn amerykańskiej spółki Boeing.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy