LOT już w 2022 r. ma nie ponieść straty

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
21 stycznia 2021 09:00
2 komentarze
Po pierwszym dniu (20.01) posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury wiemy, że "LOT został uratowany". Natomiast zarówno przyszłość narodowego przewoźnika, jak i regionalnych portów lotniczych nadal nie jest znana.
Reklama

20 stycznia br. odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Infrastruktury, którego głównym tematem była informacja o funkcjonowaniu operacyjnym i sytuacji finansowo-ekonomicznej PLL LOT oraz lotnisk regionalnych w Polsce w kontekście epidemii i ograniczeń w ruchu lotniczym. Posiedzenie było prowadzone z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Zagadnienia z porządku obrad omawiali Maciej Małecki, wiceminister Aktywów Państwowych oraz Marcin Horała, wiceminister Infrastruktury. Obecny na spotkaniu Komisji był również prezes LOT-u Rafał Milczarski i prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski.


Czego dowiedzieliśmy się z obrad komisji? Niestety, po odsianiu z wypowiedzi uczestników spotkania nieuniknionych wątków politycznych, padło bardzo mało konkretów. Co gorsza posłowie nie zadali wielu kluczowych pytań, choć mieli rzadką okazję skierowania ich bezpośrednio do prezesa Milczarskiego. Zanim jednak szef LOT-u zaczął odpowiadać na pytania, głos zabrał wiceminister Małecki, który poza poinformowaniem o wysokości przychodów narodowego przewoźnika w 2020 r. (3,31 mld zł) stwierdził, że LOT nie jest jeszcze uratowany i że konieczne są dalsze działania, które pozwolą nie tylko na przeżycie koronakryzysu, ale również na dalszy rozwój spółki.

Prezes Milczarski sporą część wystąpienia poświęcił podkreślaniu swoich osiągnięć, które sprowadzają się przede wszystkim do podwojenia wielkości narodowego przewoźnika. LOT jest teraz, a w zasadzie był na początku zeszłego roku, dwa razy większy od firmy, którą Milczarski przejął w 2016 r. Z bardziej istotnych kwestii poruszonych przez szefa LOT-u na podkreślenie zasługuje kilka ważnych informacji.

Po pierwsze LOT planuje powrócić do równowagi finansowej, a więc nie przynosić strat już w 2022 r., co jest bez wątpienia niezmiernie ambitnym wyzwaniem. Milczarski potwierdził też, że pomoc, niespełna 3 mld zł, powinna zostać zwrócona Skarbowi Państwa i Polskiemu Funduszowi Rozwoju do końca 2026 r.

Po drugie zostanie przyspieszone wycofywanie 12 stuk samolotów Bombardier Q400 wykorzystywanych głownie na trasach krajowych. Maszyny te opuszczą flotę LOT-u do końca 2022 r. Skrócenie okresu użytkowanie bombardierów o rok jest efektem negocjacji z firmami leasingowymi. Milczarski powiedział, że oszczędności z renegocjacji umów leasingowych wyniosą 1 mld zł w ciągu pięciu lat, a więc w każdym roku, w okresie 2020-2024, koszty LOT-u w tej pozycji będą niższe o 200 mln zł.


Po trzecie poza planowanymi zwolnieniami 300 pracowników etatowych, pracę straciło już wcześniej 200 stewardes i stewardów współpracujących z LOT-em na zasadach B2B. Ponadto zostało wstrzymane zawieranie umów cywilnoprawnych z pilotami. Milczarski powiedział też, że z firmy odeszło 14 osób z kadry kierowniczej. Wynika z tego, że po zakończeniu procesu zwolnień grupowych dla LOT-u pracować będzie ok. 2,9 tys. osób, z czego ok. 55 proc. na kontraktach B2B.

W sprawie lotnisk regionalnych głos zabierał wiceminister Horała. Pytania kierowane do niego dotyczyły przede wszystkim pomocy finansowej dla lotnisk, a zwłaszcza jej dysproporcji, która wynika z zasad podziału dofinansowania opartego na udziałach poszczególnych portów w pasażerskim rynku przewozów lotniczych. Posłowie dowiedzieli się też, że prognoza dla lotnisk przewiduje obsłużenie w 2021 r. ok. 23 mln pasażerów, czyli zakłada wzrost o ok. 50 proc. w stosunku do 2020 r. Horała wspomniał też o toczących się pracach nad polityką lotniskową, która ma pokazać perspektywę rozwoju polskich portów do 2040 r. Szczegółowego terminarza prac nad tym dokumentem posłowie jednak nie poznali. Dziś (21.01) Komisja będzie kontynuować obrady.

Fot.: Materiały prasowe

Reklama

Ostatnie komentarze

usuniety 2021-01-21 13:12   
usuniety - Profil usuniety
Ha, ha, ha.
sauvi 2021-01-21 09:54   
sauvi - Profil sauvi
To nie jest żadne "ambitne wyzwanie", tylko myślenie życzeniowe ze strony Milczarskiego. Albo, co gorsza, ściema z premedytacją.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama