PPL: Ruszają przetargi na budowy w Radomiu

9 czerwca 2020 10:00
26 komentarzy
W ostatnich dniach Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" ogłosiło cztery przetargi na ukończenie prac na lotnisku Radom-Sadków. Są to postępowania, które miały się rozpocząć w kwietniu i maju br.
Reklama
Pandemia koronawirusa zmusiła Przedsiębiorstwa Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL) do wstrzymania ogłaszania zaplanowanych przetargów w celu realizacji budowy lotniska w Radomiu. Odstąpiono od trzech, które miały zostać ogłoszone 7 i 30 kwietnia oraz 6 maja br. Obecnie opóźnione przetargi powracają. Wszystkie zostały ogłoszone 2 czerwca br., a termin składania ofert w tych postępowaniach, to 26 czerwca 2020 r.

Pierwszy z nich dotyczy wykonania dróg kołowania i płyt postojowych na lotnisku w Radomiu. Postępowanie zostało podzielona na dwie części. Pierwsza zakłada budowę dróg kołowania i płyt postojowych wraz z infrastrukturą techniczną po wschodniej stronie lotniska, a druga dotyczy takiej samej inwestycji, choć mniej złożonej, po części zachodniej portu. Termin wykonania prac wynosi 16 miesięcy od dnia podpisania umowy, jednak nie może zakończyć się później niż 1 marca 2022 r. dla strony zachodniej i 31 marca 2022 r. dla strony wschodniej. Kryteriami wyboru ofert są cena (86 proc.) i okres gwarancji dla projektu "wschodniego" oraz cena (80 proc.) i termin wykonania (20 proc.) dla części zachodniej.

Drugi przetarg polega na wybudowaniu w formule projektuj i buduj układu drogowego wraz z włączeniem i przebudową ul. Lubelskiej, włączeniem w Al. Wojska Polskiego oraz wykonaniem infrastruktury technicznej. Zadanie inwestycyjne ma zostać zrealizowane w ciągu 12 miesięcy od dnia podpisania umowy. W przypadku przetargu drogowego kryteria wyboru stanowią cena (80 proc.) i termin wykonania (20 proc.)

Ostatni przetarg ogłoszony w czerwcu dotyczy wykonania w formule projektuj i wybuduj obiektów kubaturowych B1, B2 i B3 w Porcie Lotniczym Radom - Sadków. Chodzi o budynki, które staną obok terminalu pasażerskiego, którego budowa już trwa. Te konstrukcje zwycięzca przetargu będzie musiał wykonać w 72 tygodnie od dnia popisania umowy. Tak jak w przypadku innych przetargów kryteriami wyboru są cena (80 proc.) i termin wykonania (20 proc.)


Jak widać projekt odbudowy lotniska radomskiego odżył i wrócił na stare tory. Z drugiej strony żadne postępowanie dotyczące modernizacji Lotniska Chopina nie zostało reaktywowane. Nawet postępowanie na wymianę warstwy ścieralnej nawierzchni wraz z wymianą oświetlenia nawigacyjnego na drogach kołowania DK A6, A7 i A8 oraz DK H2 znajduje się nadal w kategorii "unieważnione". Powrót przetargów radomskich jest potwierdzeniem zadziwiającej polityki PPL, a pośrednio polskiego rządu, która wydaje się nie zauważać, że trwa zapaść lotnictwa cywilnego, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_495b2 2020-06-17 11:20   
gość_495b2 - Profil gość_495b2
gość_d51a8 - ile osób i w liczbach bezwzględnych i średniorocznie poleciało z RDO a ile z WMI? I kto w ogóle bez administracyjnego przymusu poleci z RDO? Nikt. Więc nie martw się o WMI. Martw się o nasze pieniądze, utopione wbrew woli podatników w RDO.
tim 2020-06-17 09:11   
tim - Profil tim
A ja myślę, że stolicą województwa mazowieckiego zostanie Baranów. Nazwa na część decydentów
gość_52829 2020-06-17 08:34   
gość_52829 - Profil gość_52829
Zrobić jeszcze lotnisko w Toruniu i wycieczki suweren będzie miał do nieba.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy