×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Ponad 8 proc. wzrost przewozów cargo w Katowicach


Na pokładach samolotów towarowych z i do Katowice Airport przewieziono 20123 tony frachtu, to jest o 1576 ton więcej (+8,5 proc.) w porównaniu z 2018 rokiem.


Według danych ACI Europe, po jedenastu miesiącach 2019 roku, wolumen przewozów towarowych w Europie zmniejszył się o 2,2 proc. W minionym roku w Pyrzowicach odnotowano 3 006 operacji startów i lądowań w ruchu towarowym, to jest o 342 więcej (+12,8 proc.) w porównaniu z rokiem poprzednim.

Gdy ponad dekadę temu rozpoczęliśmy dynamiczną rozbudowę lotniska, firmy kurierskie obsługiwały rocznie w Pyrzowicach około 8 tys. ton cargo. W minionym roku pierwszy raz przewiozły ponad 20 tys. ton ładunków. Tak dynamiczny rozwój nie byłby możliwy bez konsekwentnej realizacji inwestycji. Przypomnę, że w 2015 roku oddaliśmy do użytku nową drogę startową o długości 3 200 metrów. Obowiązuje na niej II kategoria operacji lotniczych do lądowań i niskie minima LVP do startów, co daje przewoźnikom cargo pewność, że w bardzo złych warunkach atmosferycznych samoloty bezpiecznie wylądują lub wystartują, a fracht trafi na czas do klientów. W 2016 roku uruchomiliśmy nowy terminal cargo o powierzchni 12 tys. metrów kwadratowych, który stał się komercyjnym sukcesem. Równolegle otworzyliśmy przed nim nową płytę postojową dla frachtowców - mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, zarządzającego Katowice Airport. W 2017 rozpoczęła się jej dwuetapowa rozbudowa, którą zgodnie z planem zakończyliśmy pod koniec minionego roku. Obecnie na płycie postojowej przed nowym terminalem towarowym znajduje się 10 stanowisk dla samolotów kodu C, czyli typu Boeing 737/Airbus A320. Płyta jest tak zaprojektowana, że w razie potrzeby można na niej, w komfortowy sposób, obsługiwać także większe maszyny, z Boeingiem 747-8F włącznie. Aktualnie liczba miejsc postojowych na płycie cargo zabezpiecza potrzeby rozwoju firm kurierskich na najbliższe lata. W związku z tym, że prognozy wskazują na dalsze wzrosty przewozów w Pyrzowicach, pracujemy nad projektem drugiego terminalu cargo. Obiekt o powierzchni około 7,5 tys. metrów kwadratowych powinniśmy oddać do użytku najpóźniej za trzy lata – dodaje.

W siatce połączeń lotniska znajduje się pięć regularnych tras cargo. To właśnie stąd, firmy kurierskie specjalizujące się w lotniczym transporcie towarów obsługują całą południową Polskę, a także wybrane regiony Czech i Słowacji.gość_5411e - Profil
gość_5411e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie