×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


277 milionów złotych za terminal w Radomiu


Dzisiaj (12.12) zostały upublicznione oferty przetargu na budowę terminalu pasażerskiego na lotnisku w Radomiu. Koszt inwestycji ma wynieść maksymalnie 277 mln zł netto a budowa potrwa 22 miesiące.


Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL) otworzyło koperty z propozycjami od potencjalnych wykonawców w kluczowym przetargu na rozbudowę portu lotniczego na Sadkowie. Oddanie do użytku terminalu pasażerskiego jest ostatnim etapem projektu i data zakończenia prac z nim związanych będzie równocześnie finałem całej radomskiej inwestycji. 


Przypomnijmy, że przedmiotem zamówienia było wybudowanie obiektu o powierzchni 30 tys. m.kw., w którym znajdzie się 30 stanowisk check-in, dziewięć punktów kontroli bezpieczeństwa oraz 16 kontroli dokumentów. Ponadto w terminalu będzie 10 bramek wylotowych i trzy karuzele do odbioru bagażu. W budynku będzie także duża strefa komercyjna z punktami gastronomicznymi i handlowymi. Budynek ma być przygotowany na przyjęcie 3 mln pasażerów rocznie. 

Przetarg został ogłoszony w dniu 30 września br. i pierwotnie na składanie ofert przewidziano 21 dni. PPL chciał wybrać wykonawcę w połowie grudnia br., zaś umowę podpisać na początku stycznia 2020 r. Zgodnie z tym harmonogramem budowa terminalu miała trwać 10 miesięcy i  zakończyć się w czwartym kwartale 2020 r. Te ambitnie plany PPL zostały jednak brutalnie skorygowane przez rzeczywistość polskiego rynku budowlanego.

Potencjalni wykonawcy zaskarżyli zasady przetargu do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO). Uznali oni bowiem, że zarówno termin składania ofert, jak i czas realizacji zamówienia są zbyt krótkie. Po zmianie warunków przez PPL i wycofaniu sprawy z KIO, oferenci po raz kolejny zaskarżyli przetarg z powodu nieuwzględnienia ich wniosków. W konsekwencji KIO zdecydował, że okres realizacji zamówienia powinien wynosić maksymalnie 26 miesięcy a PPL wydłużył termin składania ofert do 12 grudnia br. 


Po otwarciu kopert okazało się, że wykonania zadania chcą podjąć się trzy firmy budowlane. Są to:  
  1. Budimex S.A.;
  2. Hochtief Polska S.A.,
  3. MIRBUD S.A.   
Budimex chce wybudować terminal za ponad 322 mln zł i skończyć pracę w ciągu 22 miesięcy. Hochtief proponuje wykonać budowę za niespełna 336 mln zł i konstrukcję przeprowadzić w trakcie 22 miesięcy. Wreszcie MIRBUD zakłada, że koszt powstania budynku wyniesie prawie 242 mln zł a czas trwania budowy też 22 miesięcy. Wszyscy oferenci dają 10 lat gwarancji na wykonany obiekt. 

Kryteriami ocen ofert są cena (waga 84 proc.), okres gwarancji (10 proc. ) i termin realizacji (6 proc.). PPL chce przeznaczyć na realizację projektu 277 mln zł netto. Kolejnym krokiem będzie aukcja elektroniczna, podczas której wykonawcy będą mogli zaproponować niższe kwoty za wykonanie zamówienia. 


Wybór wykonawcy zostanie dokonany prawdopodobnie w lutym 2020 r., a umowa może zostać podpisana do końca marca. Z takiego harmonogramu wynika, że port lotniczy w Radomiu może ruszyć najwcześniej w styczniu 2022 r., co oznacza, że może zostać wzięty pod uwagę przez tour operatorów jako opcja w letnim sezonie czarterowym 2022 r.  gość_27b4c - Profil
gość_27b4c
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie