×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


PPL: Otwarcie Radomia dopiero we wrześniu 2021 r. (Aktualizacja)


Poniedziałek (28.10) miał być dniem, w którym zostaną ujawnione oferty na budowę terminalu na lotnisku w Radomiu. Tak się jednak nie stanie, bo otwarcie kopert w przetargu zostało odłożone już po raz drugi.


Tym razem Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL) opóźniło termin składania ofert w przetargu na wykonanie w formule projektuj i wybuduj budynku terminala na terenie lotniska Radom-Sadków wraz z wyposażeniem i uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie o 11 dni. Przetarg został ogłoszony 30 września br. a propozycje od firm budowlanych miały pierwotnie spłynąć do 21 października br. Po kolejnej zmianie terminu oferty realizacji zamówienia można składać do 8 listopada br., czyli opóźnienie w samej procedurze przetargowej wyniesie, co najmniej 15 dni.


Zmiana Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) jest zapewne wynikiem skarg,  które trzej oferenci (Budimex S.A., Hochtief Polska S.A. i MIRBUD S.A.) złożyli do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO). W piątek 24 października br. odwołania trzech firm budowlanych znalazły się na wokandzie KIO.

W swoich odwołaniach do KIO Budimex, Hochtief i MIRBUD zwracały uwagę, że wyznaczone terminy do złożenia ofert oraz wykonania zadania są zbyt krótkie. Potencjalni wykonawcy skarżyli się też na wymóg posiadania kierownika budowy z 10-letnim doświadczeniem, obowiązek zapewnienia 15-letniej gwarancji oraz zbyt mocne przechylenie postanowień umowy na stronę zamawiającego. 

Z informacji otrzymanej od PPL, wynika że choć 10-miesięczny termin na wybudowanie terminalu w Radomiu jest realny, to przychylając się do stanowiska potencjalnych wykonawców, przedsiębiorstwo wydłużyło termin do 20 miesięcy. Wobec działań PPL i wprowadzonych zmian w warunkach przetargu, KIO umorzyła postępowanie.  

PPL przychylił się do kilku argumentów trzech skarżących oferentów. Termin składania ofert został przedłużony, wymóg 10-letniego doświadczenia kierownika budowy obniżono o połowę, a jednostronne uprawnienia PPL w umowie ograniczono. Najistotniejsza zmiana SIWZ dotyczy terminu wykonania zamówienia. Z pierwotnych 10 miesięcy, okres realizacji zadania został wydłużony dwukrotnie.   


Jako, że PPL zamierzał podpisać umowę ze zwycięzcą przetargu w styczniu 2020 r., to przedłużenie realizacji zamówienia oznacza, że port lotniczy na Sadkowie zostanie otwarty dopiero we wrześniu 2021 r. Oczywiście jest jeszcze szansa, że zwycięski kontrahent zobowiąże się do zakończenie prac wcześniej, ale jest to mało prawdopodobne zważywszy, że za skrócenie terminu realizacji zamówienia można otrzymać jedynie 4 proc. wszystkich punktów. Oferenci będą więc raczej konkurować kryterium ceny, którego waga wynosi aż 86 proc. 

Zmiana warunków przetargu przez PPL przekreśla nadzieję na przecięcie wstęgi w porcie lotniczym Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 r., przed letnim sezonem lotniczym 2021 r. a na taki termin bardzo liczył prezes PPL Mariusz Szpikowski. gość_27b4c - Profil
gość_27b4c
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie