PPL: Otwarcie Radomia dopiero we wrześniu 2021 r. (Aktualizacja)

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
27 października 2019 09:00
6 komentarzy
Poniedziałek (28.10) miał być dniem, w którym zostaną ujawnione oferty na budowę terminalu na lotnisku w Radomiu. Tak się jednak nie stanie, bo otwarcie kopert w przetargu zostało odłożone już po raz drugi.
Reklama
Tym razem Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL) opóźniło termin składania ofert w przetargu na wykonanie w formule projektuj i wybuduj budynku terminala na terenie lotniska Radom-Sadków wraz z wyposażeniem i uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie o 11 dni. Przetarg został ogłoszony 30 września br. a propozycje od firm budowlanych miały pierwotnie spłynąć do 21 października br. Po kolejnej zmianie terminu oferty realizacji zamówienia można składać do 8 listopada br., czyli opóźnienie w samej procedurze przetargowej wyniesie, co najmniej 15 dni.


Zmiana Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) jest zapewne wynikiem skarg, które trzej oferenci (Budimex S.A., Hochtief Polska S.A. i MIRBUD S.A.) złożyli do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO). W piątek 24 października br. odwołania trzech firm budowlanych znalazły się na wokandzie KIO.

W swoich odwołaniach do KIO Budimex, Hochtief i MIRBUD zwracały uwagę, że wyznaczone terminy do złożenia ofert oraz wykonania zadania są zbyt krótkie. Potencjalni wykonawcy skarżyli się też na wymóg posiadania kierownika budowy z 10-letnim doświadczeniem, obowiązek zapewnienia 15-letniej gwarancji oraz zbyt mocne przechylenie postanowień umowy na stronę zamawiającego.

Z informacji otrzymanej od PPL, wynika że choć 10-miesięczny termin na wybudowanie terminalu w Radomiu jest realny, to przychylając się do stanowiska potencjalnych wykonawców, przedsiębiorstwo wydłużyło termin do 20 miesięcy. Wobec działań PPL i wprowadzonych zmian w warunkach przetargu, KIO umorzyła postępowanie.

PPL przychylił się do kilku argumentów trzech skarżących oferentów. Termin składania ofert został przedłużony, wymóg 10-letniego doświadczenia kierownika budowy obniżono o połowę, a jednostronne uprawnienia PPL w umowie ograniczono. Najistotniejsza zmiana SIWZ dotyczy terminu wykonania zamówienia. Z pierwotnych 10 miesięcy, okres realizacji zadania został wydłużony dwukrotnie.


Jako, że PPL zamierzał podpisać umowę ze zwycięzcą przetargu w styczniu 2020 r., to przedłużenie realizacji zamówienia oznacza, że port lotniczy na Sadkowie zostanie otwarty dopiero we wrześniu 2021 r. Oczywiście jest jeszcze szansa, że zwycięski kontrahent zobowiąże się do zakończenie prac wcześniej, ale jest to mało prawdopodobne zważywszy, że za skrócenie terminu realizacji zamówienia można otrzymać jedynie 4 proc. wszystkich punktów. Oferenci będą więc raczej konkurować kryterium ceny, którego waga wynosi aż 86 proc.

Zmiana warunków przetargu przez PPL przekreśla nadzieję na przecięcie wstęgi w porcie lotniczym Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 r., przed letnim sezonem lotniczym 2021 r. a na taki termin bardzo liczył prezes PPL Mariusz Szpikowski.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_76b18 2019-10-30 21:29   
gość_76b18 - Profil gość_76b18
A po jakiego ciula takie lotniska jak w Lodzi, Radomiu, Olsztynie, Zielonej Gorze ????????
gość_896a1 2019-10-28 12:38   
gość_896a1 - Profil gość_896a1
Czy Państwo cenzurujecie komentarze?...
gość_00d7f 2019-10-28 11:50   
gość_00d7f - Profil gość_00d7f
Obecna ekipa potrafi zbudować tylko pseudo-korpus lodołamacza posklejanego papierowymi taśmami. Tak samo będzie z Portem Radom i CPK. Nie łudźmy się, że te powstaną.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy