Katowice: We wrześniu zacznie się rozbudowa terminalu B

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
27 sierpnia 2019 13:54
11 komentarzy
Na początku września br. rozpocznie się przebudowa i rozbudowa terminalu pasażerskiego B w porcie w Katowicach. Celem przedsięwzięcia jest poprawa przepustowości infrastruktury terminalowej z 6 mln do 8 mln pasażerów rocznie.
Reklama

Powierzchnia terminalu zostanie zwiększona o 40 proc., zaś jego kubatura wzrośnie o 35 proc. W obiekcie wzrośnie liczba stanowisk odprawy biletowo-bagażowej z 18 do 28 i stanowisk kontroli bezpieczeństwa z 6 do 8.

Strefa kontroli bezpieczeństwa zostanie przeniesiona na pierwsze piętro. Powstaną także trzy zewnętrzne klatki schodowe połączone z terminalem za pomocą mostów. Każda z klatek wyposażona będzie w dwie bramki do boardingu, co przełoży się na wzrost liczby bramek z 10 do 16.

Dzięki realizacji tej inwestycji znacząco poprawi się estetyka terminali od strony parkingów. Elewacja przebudowanego terminalu pasażerskiego B będzie spójna architektonicznie z terminalami A i C. W pierwszym etapie realizacji projektu, zostaną wprowadzone wymienione poniżej zmiany w funkcjonowaniu infrastruktury pasażerskiej i parkingowej pyrzowickiego lotniska.

W środę 28 sierpnia br. zostaną zamknięte wszystkie wejścia do terminalu B od strony parkingu. Wejście do obiektu możliwe będzie tylko przez sąsiadujący z nim terminal pasażerski A. Przed terminalem B zlokalizowane zostanie zaplecze budowy, co wiąże się z wyłączeniem z użytkowania 120 miejsc parkingowych oraz przeniesieniem strefy drop-off przed terminal pasażerski C. W zamian za zamknięte na czas rozbudowy miejsca parkingowe przed terminalem B, udostępniono 660 miejsc w nowej, zachodniej części parkingu P1.

Do znaczących zmian dojdzie także wewnątrz terminalu B. W hali ogólnodostępnej zamknięta zostanie wschodnia części pierwszego piętra. W konsekwencji funkcjonować przestaną zlokalizowane tam punkty gastronomiczne. Z użytku wyłączone zostanie także całe drugie piętro hali ogólnodostępnej, łącznie ze znajdującym się tam tarasem widokowym.

Na tym etapie inwestycji większe zmiany nie są planowane na parterze hali ogólnodostępnej. Harmonogram przewiduje, że do sierpnia 2020 r. działać tam będą wszystkie stanowiska odprawy biletowo-bagażowej oraz strefa kontroli bezpieczeństwa.

Na hali odlotów w terminalu pasażerskim B, która znajduje się po kontroli bezpieczeństwa, w związku z realizowanymi pracami budowlanymi, również zaplanowano wyłączenia. Zamknięta zostanie wschodnia część hali, zarówno na pierwszym piętrze, jak i na parterze.

- Zaczynamy duży i trudny projekt jakim jest przebudowa oraz rozbudowa terminalu pasażerskiego B. Realizacja tej inwestycji będzie wiązała się z niedogodnościami dla osób wylatujących z Pyrzowic do krajów należących do strefy Schengen. Niestety pewnego dyskomfortu wynikającego z prowadzonych prac, nie będzie dało się uniknąć, za co przepraszam. Zapewniam, że razem z wykonawcą będziemy robili wszystko, żeby go zminimalizować. Równolegle z tym projektem pracujemy nad koncepcją zagospodarowania centralnej części portu. W dokumencie określona zostanie wielkość i lokalizacja nowego, centralnego terminalu pasażerskiego wraz z powiązanymi z nim - nowym systemem dróg wewnętrznych, parkingów oraz drugim hotelem i biurowcem. Na postawie przeprowadzonych analizy podejmiemy decyzję o skali kolejnych inwestycji związanych z rozwojem infrastruktury terminalowej i parkingowej – mówi Artur Tomasik, prezes portu w Katowicach.

Przedsięwzięcie przebudowy i rozbudowy terminalu pasażerskiego B potrwa od września 2019 r. do końca pierwszej połowy 2021 r. Głównym wykonawcą jest firma „Promus Ruda Śląska” Sp. z o.o.

fot. mat. prasowe

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_5180f 2019-09-06 09:41   
gość_5180f - Profil gość_5180f
czesto latam z KTW, wszystko ok, ale jak mam podcchodzic do kontroli bezpieczenstwa to musze sie opanowac. Brak profesjonalizmu, brak kultury, brak miejsca. Jedno wejscie otwarte, mnostwo ludzi, nagle wpada jakas 20 letnia "pani" i krzyczy otwieramy nastepne...
Podchodze, inna "pani" mowi do mnie wszystko wykladamy. Jestem sam. Ona do mnie mowi przez Wy, ona tez wyklada? Mowi sie prosze wszystko wylozyc. W czasie przejscia slysze narzekania pracownikow na ich rozpiske na najblizszy weekend. Co mnie to ma obchodzic. Ocena zupelnie negatywna tego personelu.
pengos 2019-08-30 12:18   
pengos - Profil pengos
@Kelo: nie zgodzę się co do pozytywnej oceny układu drogowego przed terminalem - tzn. niby jest OK, ale pomysł puszczenia pociągu normalnym przejazdem ze szlabanami to jest jakaś paranoja, momentalnie robią się koszmarne korki :-/ Choć pomijając ten element, to faktycznie reszta dość sprawnie działa, jest wygodne kiss&fly, różne rodzaje parkingów i dość jasna rozpiska co gdzie jest.

@gość_ec29c: a co do pomysłu duoportu - to się nigdy nie uda. Każde lotnisko będzie ciągnęło w swoją stronę. Kraków nigdy nie zrezygnuje z lotniska, bo miasto Kraków jest bardzo istotną destynacją dla wielu linii lotniczych i generuje spory ruch turystyczny i biznesowy. Każdorazowa sytuacja, gdy muszę jednak jechać z Krakowa na Pyrzowice to jest koszmar - długa droga, korki...
Kelo 2019-08-28 20:20   
Kelo - Profil Kelo
z góry pardon, za ortografię z "brudem"
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama