CPK Sp. z o.o. zaczyna konsultacje z IATA

27 maja 2019 08:30
International Air Transport Association (IATA) we współpracy ze spółką Centralny Port Komunikacyjny (CPK) powołała Airport Consultative Committee (ACC). Konsultacje ruszą już w lipcu br.
Reklama
International Air Transport Association (IATA) uznało planowaną budowę portu lotniczego Solidarność w Baranowie za projekt strategiczny. Z tego względu zrzeszenie przewoźników powołało komitet ACC i rozpoczyna współpracę ze spółką CPK. IATA zaprosiła do komitetu wszystkich zainteresowanych przewoźników (także niezrzeszonych w tej organizacji). Oprócz linii dotychczas operujących z Lotniska Chopina takich jak LOT, British Airways, Air France, KLM, Alitalia, Lufthansa, Swiss, SAS, Norwegian, Finnair, TAP, CSA, Air Baltic, Aerofłot, UIA, Belavia, El Al, Air China, Turkish Airlines, Emirates, Qatar Airways, zaproszenie wyszło również do innych przewoźników sieciowych oraz niskokosztowych i cargo. Pierwsze posiedzenie ACC zostało zwołane na 18 lipca br. i odbędzie się w Warszawie.
– Nasze działanie jest starannie przemyślane. Nie da się dobrze zaplanować lotniska, nie pytając się o zdanie tych, którzy będą z niego korzystać, czyli przede wszystkim przewoźników lotniczych. Konsekwentnie budujemy bazę wiedzy, która posłuży nam do przygotowania planu generalnego, czyli masterplanu portu lotniczego Solidarność – powiedział Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK.

Poza inauguracyjnym spotkaniem ACC w Warszawie w połowie lipca br., jeszcze w tym roku odbędą się następne. Działalność ACC będzie miała na celu weryfikację koncepcji CPK, uzgodnienie jej z potrzebami przewoźników, wprowadzenie do niej ewentualnych korekt oraz wstępną analizę kosztów i korzyści.

– Bardzo cenimy wiedzę i doświadczenie ekspertów IATA, dlatego zależy nam na przeprowadzeniu jak najszerszych konsultacji z branżą przewoźników lotniczych. Chcemy, żeby ich efektem było powstanie nowego portu lotniczego między Warszawą i Łodzią, który uwzględnia potrzeby wszystkich jego klientów: przewoźników, firm działających w porcie i świadczących dla niego usługi, a przede wszystkim pasażerów – stwierdził Dariusz Sawicki, członek zarządu CPK ds. części lotniskowej inwestycji.


Z kolei Rafael Schvartzman, wiceprezes IATA odpowiedzialny za rynki europejskie powiedział, że IATA jest bardzo zadowolona z bliskiej współpracy z CPK. Według niego prognozy europejskiego popytu na podróże lotnicze wskazują na wzrost do 2037 r. o ok. 50 proc., dlatego niezbędna jest budowa infrastruktury, która będzie w stanie na to zapotrzebowanie odpowiedzieć.

Uzgodnione przez CPK i IATA zasady zarządzania projektem zakładają, że obok przewodniczącego ACC będzie działał współprzewodniczący pochodzący ze spółki celowej CPK. Powołanie ACC to kolejny krok w ramach prowadzonych konsultacji z partnerami CPK. W połowie kwietnia spółka celowa zaczęła proces uzgodnień strategicznych z partnerami branżowymi. W pierwszym spotkaniu tego cyklu konsultacyjnego wzięło udział ponad 60 przedstawicieli firm zainteresowanych projektem. Do końca maja wpłynęło ponad 400 uwag i propozycji dotyczących infrastruktury planowanego lotniska.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy