Recenzja: MasterCard Lounge w Pradze

Marek Stus - Profil Marek Stus
18 maja 2019 10:32
1 komentarz
MasterCard Lounge to przestronna poczekalnia kontraktowa dostępna dla pasażerów podróżujących z praskiego lotniska do krajów spoza strefy Schengen.
Reklama

Mocną stroną jej oferty jest oryginalny wystrój wnętrz, znakomity widok na płytę oraz spora liczba miejsc siedzących dostępnych w kilku dużych pomieszczeniach. Słabiej wypada z kolei ocena bufetu, który jest dość skromny.

MasterCard Lounge jest jedną z czterech poczekalni biznesowych dostępnych na praskim lotnisku. Salon znajduje się tuż za strefą kontroli bezpieczeństwa i sklepów wolnocłowych, na poziomie pierwszym w hali odlotów terminala 2. Oznacza to, że jest dostępny wyłącznie dla pasażerów odlatujących ze stolicy Czech do krajów położonych poza strefą Schengen.


Do poczekalni można dotrzeć schodami lub windą. Jej lokalizacja została wskazana nie tylko lotniskowym oznaczeniem "airport lounges", ale także za pomocą firmowych banerów MasterCard umieszczonych w kilku miejscach. Naprzeciwko wejścia znajduje się druga z poczekalni w tej części terminala - Menzies Aviation Lounge.


MasterCard Lounge jest przeznaczony, w pierwszej kolejności, dla posiadaczy kart oferowanych przez banki i gwarantujących wejście na zasadach określonych przez wystawcę. W zależności od typu karty może być ono bezpłatne (także dla kilku zaproszonych gości) lub odpłatne według ustalonych stawek, których wysokość wynosi od 450 koron czeskich w górę. Z jego oferty mogą skorzystać również beneficjenci innych kart sieciowych uprawniających do korzystania z tego typu poczekalni lotniskowych - m.in. Priority Pass, Dragon Pass, Lounge Club. Oprócz tego wejście do salonu mają zapewnione pasażerowie klasy biznes oraz posiadacze odpowiednich statusów w programach lojalnościowych wybranych linii z sojuszu SkyTeam.


Poczekalnia jest czynna codziennie od 5:30 do 23. Zaraz za drzwiami znajduje się recepcja, w której należy zarejestrować wizytę okazując kartę pokładową i stosowną kartę uprawniającą do wejścia. Powierzchnia salonu jest spora - składa się z ciągu połączonych ze sobą pomieszczeń tworzących trzy strefy: wejściową z kącikiem biznesowym i jadalnią, bufetową oraz wypoczynkową.


Wystrój wnętrz jest nowoczesny i spójny. Dominują w nich różne odcienie popieli i szarości połączone z kontrastującymi czerwonymi i żółtymi elementami wyposażenia. Całość kolorystyki nawiązuje w oczywisty sposób do barw obecnych w logo MasterCard.


W części wypoczynkowej salonu rozmieszczono różnego typu sofy i fotele zapewniające miejsce do relaksu kilkudziesięciu osobom. Wysokie oparcia większości z nich zwiększają prywatności, a wysokie okna w tym pomieszczeniu gwarantują bardzo dobry dostęp do światła dziennego.


Dodatkową zaletą lokalizacji poczekalni, zwłaszcza dla miłośników lotnictwa, jest świetny widok na płytę i jeden z pasów startowych. W trakcie pobytu można więc stąd bez żadnych przeszkód obserwować bieżące operacje odbywające się na praskim lotnisku.


Kolejne miejsca do siedzenia znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie recepcji.


Do dyspozycji gości są w tej strefie klasyczne stoliki z krzesłami, a także designerskie siedziska urządzone w konturach firmowego znaku MasterCard. Zaskakujące jest, że w trakcie mojej wizyty, w godzinach porannych, z poczekalni korzystało zaledwie kilku pasażerów. Można było więc wybrać praktycznie dowolne miejsce do siedzenia.


W salonie można skorzystać ze stacjonarnych komputerów, faksu i drukarki dostępnych w kąciku biznesowym. Wszędzie działa także bezprzewodowy internet. Chętni goście mogą skorzystać z kabin prysznicowych.


Centralną część poczekalni zajmuje strefa bufetowa, w której najbardziej charakterystycznym elementem jest charakterystyczny stół w kształcie logo MasterCard. Na uwagę zasługuje również oryginalna dekoracja ściany w tym pomieszczeniu, która przedstawia kontur kilku zabytków wspaniałej, praskiej architektury.


W samoobsługowym bufecie serwowano o tej porze dnia śniadanie. Wybór jedzenia nie tylko nie jest nadzwyczajny, ale też nie wyróżnia się niestety jakością w porównaniu do oferty podobnych poczekalni działających na europejskich lotniskach.


W lodówkach umieszczono standardowe, niezbyt apetycznie wyglądające kanapki. Oprócz tego jest też osobny talerz krojonych wędlin i serów (przeciętnej jakości) oraz surowe warzywa i oliwki.


Podano także jajka gotowane na twardo, a spośród potraw serwowanych na ciepło dostępna jest jedynie owsianka.


Ofertę bufetu uzupełnia wybór płatków śniadaniowych (dwa rodzaje), pieczywa i słodkich rogalików, a także wyłożone przy osobnym stanowisku drobne przekąski (paluszki, ciastka, czipsy). Zdecydowanie jednak brakuje np. jogurtów czy przede wszystkim większego wyboru gorących opcji.


Lepiej prezentuje się zaopatrzenie kuchni w napoje. Goście mogą skorzystać z samoobsługowych ekspresów do kawy, jest kilka gatunków herbat, soki owocowe i napoje gazowane.


Spośród alkoholi w poczekalni serwuje się wino białe i czerwone (po jednym gatunku), kilka rodzajów czeskich piw oraz parę butelek standardowych mocniejszych trunków (wódka, gin, whisky itp.).


MasterCard Lounge w Pradze wyróżnia się niewątpliwie swoją dużą powierzchnią oraz nowoczesnym, przyjemnym dla oka designem. Wiele elementów wystroju nawiązuje do znaków firmowych tej organizacji płatniczej. Zapewniono tu wygodne miejsca do wypoczynku lub pracy przed lotem dla sporej liczby gości. Mimo swych rozmiarów salon pozostawał, przynajmniej w godzinach rannych, niemal pusty, co dodatkowo podnosiło komfort korzystania z jego oferty.

Niewystarczająca jest natomiast oferta kulinarna tej poczekalni. W porze śniadaniowej można wprawdzie zjeść skromny posiłek, ale brakuje bardziej rozbudowanego wyboru dań, a zwłaszcza opcji podawanych na ciepło. Poprawy wymaga ponadto, moim zdaniem, jakość serwowanego jedzenia.

Fot. M. Stus
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_87731 2019-05-19 09:58   
gość_87731 - Profil gość_87731
kulinarnie rzeczywiście kiepsko
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama