Recenzja: Aegean Extra-Schengen Business Lounge w Atenach

10 września 2023 10:00
Piękna stylistyka nawiązująca do klimatu i architektury Cykladów, bardzo dobra oferta kulinarna promocująca lokalne smaki i spora przestrzeń wypoczynkowa to cechy wyróżniające nową poczekalnię biznesową Aegean Airlines w Atenach.
Reklama
Otwarta w ubiegłym roku poczekalnia w strefie Non-Schengen jest zlokalizowana na 3. poziomie hali odlotów ateńskiego lotniska. Można do niej dotrzeć windą lub ruchomymi schodami - wówczas miniemy niższe piętro, na którym dostępne są pozostałe salony biznesowe w tej części lotniska. Recepcja znajduje się w przestronnym hallu przed właściwym wejściem do poczekalni. Alternatywnie można użyć automatycznych bramek, w których należy zeskanować kartę pokładową. Tuż za bramkami dostępne są schowki na bagaże.


Aegean Business Lounge jest czynny codziennie od 5 rano do północny. Z jego oferty mogą skorzystać pasażerowie podróżujący w klasie biznes rejsami Aegean Airlines i innych przewoźników z sojuszu Star Alliance oraz posiadacze odpowiednich kart statusowych lecący w klasie ekonomicznej. W przypadku własnego programu greckich linii Miles+Bonus do wejścia uprawnia karta Gold, a ponadto także karta Silver użyta wraz ze specjalnym voucherem (przysługują 4 rocznie). Z kolei w ramach innych programów lojalnościowych wymagane jest posiadanie statusu Star Alliance Gold. Warto pamiętać również, że status spoza Miles+Bonus uniemożliwia skorzystanie z poczekalni, jeśli lot jest realizowany przez Olympic Airways.


Wystrój poczekalni zaprojektował renomowany ateński zespół architektów K-Studio, z którym greckie linie współpracowały przy renowacji swoich salonów biznesowych na lotnisku w Salonikach i w strefie Schengen w Atenach. Zagwarantowało to spójność stylistyczną przestrzeni premium oferowanych klientom przewoźnika. Do wykończenia wnętrz użyto kombinacji różnych materiałów, wśród których znalazły się m.in. marmur, lastryko, szkło i drewno. W kolorystyce dominują błękit i biel, które od razu przywołują skojarzenia z klimatem greckich wysp. Całość sprawia efektowne, nowoczesne, a zarazem eleganckie wrażenie. To ogromna zmiana jakościowa, którą zauważą wszyscy pamiętający nieciekawy, żeby nie powiedzieć wręcz "kantynowy" klimat poprzednich poczekalni Aegean Airlines.


Salon w strefie Non-Schngen jest obecnie największą poczekalnią przewoźnika. Na ponad 1250 m. kw. przygotowano miejsca dla 300 gości rozlokowane w kilku różnych strefach. Głównym punktem jest samoobsługowy bufet z urządzoną w jego pobliżu częścią jadalną.


Przy okazji odnowienia poczekalni całkowicie przemodelowano również jej ofertę kulinarną. Aktualnie jest ona znacznie bardziej rozbudowana, a dostępne posiłki są lepszej jakości niż poprzednio. Bez zarzutu jest ich prezentacja w bufecie.W trakcie naszej wczesnoporannej wizyty w menu dominowały opcje śniadaniowe, m.in. sześć rodzajów gotowych kanapek i wrapów, deska wędlin i serów z dodatkami, kilka gatunków jogurtów i muesli, w tym słynny grecki jogurt z miodem, porcjowane owoce, różnorodne wypieki i ciasta. Były także dania serwowane na ciepło: tradycyjna bougatsa, zimaropita, wegańskie ciasto nadziewane szpinakiem i porami oraz omlet z fetą i warzywami.
Ofertę tę uzupełniał bogaty wybór napojów, wśród których uwagę zawracały świeżdowyciskane soki z pomarańczy i granatów, czy kilka rodzajów smoothie. Usatysfakcjonowani powinni być miłośnicy kawy, gdyż poza samoobsługowymi dużymi ekspresami kapsułkowymi do dyspozycji są jeszcze mniejsze urządzenia z innymi gatunkami tego napoju.


Całkiem solidnie, jak na europejskie standardy, prezentuje się barek alkoholowy. Poza dużym wyborem znakomitych greckich win znajduje się w nim kilkanaście gatunków mocniejszych trunków i likierów. Wiele z nich to produkty greckie - z resztą umiejętna promocja lokalnego jedzenia i napojów jest bardzo charakterystyczna dla Aegean Airlines.Wychodząc z obszernej strefy bufetowo-jadalnej trafiamy do podzielonej na kilka sektorów części wypoczynkowej. Znajdziemy tu wygodne fotele i kanapy, a także ustawione na samym końcu leżanki przeznaczone dla pasażerów pragnących odpocząć przed podróżą. Jest to strefa ciszy, w której obowiązuje zakaz prowadzenia rozmów telefonicznych czy głośnych konwersacji. Wydzielono ponadto osobny sektor multimedialny z systemem kina domowego.


Z kolei dla wygody osób chcących pracować w czasie pobytu w poczekalni przygotowano kilka stołów z gniazdkami i osobne pokoje służące do odbywania biznesowych spotkań w gronie współpracowników lub kontrahentów. W całym salonie działa bezprzewodowy internet, jest też spory wybór prasy i magazynów drukowanych oraz w wersji on-line.

Dużą zaletą lokalizacji poczekalni greckiego przewoźnika jest świetny dostęp do naturalnego światła. Wprawdzie przed wschodem słońca nie było tego widać, ale panoramiczne okna oferują tutaj widok na wieżę kontroli lotów oraz część płyty ateńskiego lotniska. Zapewnia to możliwość śledzenia bieżących operacji lotniczych, co zawsze stanowi dużą atrakcję zwłaszcza dla avgeeków.


Aegean Extra-Schengen Business Lounge w Atenach to nowocześnie i funkcjonalnie urządzona przestrzeń dla pasażerów segmentu premium. Jej mocną stronę jest spora powierzchnia, oryginalny design i bardzo dobra oferta kulinarna, w której znaczącą rolę odgrywa promocja greckich produktów oraz alkoholi. W zasadzie jedyną wadą poczekalni jest brak kabin prysznicowych dających możliwość odświeżenia się przed czy w trakcie podróży.

Nowy salon Aegean Airlines może śmiało pełnić, naszym zdaniem, rolę godnego do naśladowania wzorca dla innych przewoźników europejskich. Warto podkreślić, że greckie linie dokonują obecnie rozbudowy, w podobnym stylu, swojej odświeżonej kilka lat temu poczekalni w strefie Schengen ateńskiego lotniska oraz planują jeszcze w tym roku remont salonu w Larnace. Pozwoli to na podniesienie komfortu podróży pasażerów klasy biznes i posiadaczy wysokich statusów wszystkimi rejsami Aegean Airlines z jej z roku na rok coraz bardziej rozrastającej się siatki połączeń.


Fot. M. Stus

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy