Finavia: Aukio, nowa część lotniska w Helsinkach oddana do użytku

11 lutego 2019 09:10
W piątek (08.02) fińska spółka skarbu państwa zarządzająca wieloma lotniskami w Finlandii ogłosiła, że oddała do użytku pasażerów nową część terminala portu w Helsinkach, która nosi nazwę Aukio, czyli po prostu „plac”.
Reklama

Aukio - fiń. plac

Aukio to nowe przestrzenie terminala lotniska w Helsinkach, które posłużą do przyjęcia pasażerów lotów dalekodystansowych. Architektura, zastosowane wzornictwo i zaproponowana gościom atmosfera odzwierciedlają w pełni najważniejsze elementy fińskiego dziedzictwa kulturowego. Według Finavii, dzięki nowej specjalnie zaprojektowanej przestrzeni pasażerowie mogą zrelaksować się i złapać oddech przed podróżą.


- Aukio może być nazywane pełnoprawnym oknem na świat naszego kraju, dzięki któremu miliony zagranicznych pasażerów mogą poczuć smak Finlandii już na lotnisku - powiedział Joni Sundelin, dyrektor helsińskiego portu lotniczego. - Podczas rozbudowy skupialiśmy się na zapewnieniu pasażerom pozytywnych emocji, których dostarczą im fińskie wzornictwo i przyroda oraz spokój i delikatność.


Najważniejszym punktem Aukio jest centralny plac, na którym można organizować różnorakie wydarzenia. To właśnie tam na co dzień pasażerowie będą znajdować się pośród fińskiej przyrody. Według Finavii będą oni mogli doświadczyć czterech pór roku, a także kojącego i odświeżającego działania natury, dzięki zanurzeniu w przestrzennym doświadczeniu, będącym ucztą dla wszystkich zmysłów.

Nowoczesne technologie

- Miejsca, w których zbierano materiał filmowy i fotograficzny dla projekcji w systemie 360 stopni to między innymi Koli, Olos, Luosto, Yövesi na pojezierzu Saimaa oraz rezerwat przyrody Kalevankangas w pobliżu miasta Mikkeli - opisuje główną atrakcję Heikki Koski, dyrektor ds. cyfryzacji w Finavia. - Pasażerowie będą świadkami zapierającej dech w piersiach zorzy polarnej, żywych jesiennych barw, a także zobaczą i usłyszą wartkie strumienie i poczują szum wiatru. Centralnym elementem inspirowanego lasem placu jest ekran LED o szerokości 75 i wysokości 2 metrów. Taka kombinacja nowoczesnych technologii cyfrowych jest unikalna na skalę światową - dodał Koski.


Według Koskiego głównym celem nie była cyfryzacja przestrzeni, ale korzyści, które ona przynosi. Przykładowo zautomatyzowane procesy stosowane w ramach ultranowoczesnej kontroli bezpieczeństwa pomagają zapewniać płynniejszy i szybszy przepływ pasażerów przez punkty kontroli co podnosi poziom przepustowości lotniska. Przykładami nowych technologii w tym obszarze to zautomatyzowana linia Smart Lane do prześwietlania rzeczy podróżnych czy możliwość zdalnego podglądu obrazów z tej linii.


- Gdy projektowaliśmy stanowiska kontroli bezpieczeństwa nasza uwaga była skupiona na zadbaniu o pozytywne doświadczenia naszych pracowników, ponieważ dobre samopoczucie załogi zapewnia wysoki poziom obsługi klientów i ich zadowolenie - powiedział Koski. - Zaprosiliśmy pracowników kontroli bezpieczeństwa do udziału w procesie tworzenia tych stanowisk i udało nam się poczynić ulepszenia w zakresie ergonomii pracy i funkcjonalności tam dostępnych. Wszystko dzięki uwagom samych pracowników.

Restauracje, sklepy, a nawet ogólnodostępny salonik

Kolejnymi atrakcjami Aukio są oczywiście światowej klasy sklepy i restauracje. Jedną z nich jest lokal japońskiej sieci Ajisen Ramen, która ma w Azji aż 800 restauracji, ale w Europie jedynie dwie. Jedna znajduje się właśnie na helsińskim lotnisku. Jeśli chodzi o możliwość zrobienia zakupów to podróżni mogą odwiedzać szeroką gamę sklepów począwszy od tych oferujących najwyższej jakości produkty fińskich marek, a kończąc na międzynarodowych sieciach, jak na przykład sklep z zabawkami Toyland.


Wraz z otwarciem nowych przestrzeni do dyspozycji pasażerów oddany zostanie też pierwszy salonik dostępny dla wszystkich bez konieczności posiadania biletu w lepszej klasie czy bycia członkiem programu lojalnościowego linii lotniczej. Strefa Plaza Premium Lounge, której operatorem jest spółka z Hong Kongu, będzie dostępna w Aukio za drobną opłatą już od przełomu lutego i marca 2019.

Strategia rozwoju

Helsińskie lotnisko zostanie w sumie rozszerzone o jedenaście nowych stref handlowych. Całość inwestycji to 33,4 tys. m.kw. powierzchni, z których 25 tys. m.kw. będzie dostępna dla pasażerów. Dodatkowo płyta postojowa zostanie rozbudowana o 55 tys. m.kw. co pozwoli na postój większej liczby samolotów i ich obsługę naziemną.

- Finavia tworzy swoje programy inwestycyjne i planuje operacje w oparciu o cztery podstawowe filary, którymi są doświadczenia pasażerów. Są to rozrywka, odpoczynek, fińskość i bezpieczeństwo - opisuje ideę rozwoju Joni Sundelin. - Dobre samopoczucie naszych klientów leży u podstaw naszej strategii. Sundelin dodaje też, że rosnąca konkurencja na międzynarodowym rynku popycha Finavię do podejmowania kroków, które zapewnią firmie wyróżniającą się pozycję pośród innych operatorów lotnisk.


Helsińskie Aukio to część programu rozwoju, który Finavia wyceniła na miliard euro. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie stołecznemu lotnisku w Finlandii pozycji lidera na europejskim rynku podróży między starym kontynentem i Azją, a jednocześnie utrzymanie doskonałych warunków dla lotów pomiędzy Finlandią i resztą świata. Rozbudowa lotniska pozwoli na obsłużenie rocznie do 30 mln pasażerów. Poza lotniskiem w Helsinkach, Finavia zadbała niedawno również o mniejszy port lotniczy w Kittilä.

Podmiotami, które współpracowały z Finavią przy rozwoju projektu Aukio są:
  • PES Architects z głównym projektantem Tuomasesm Silvennionenem - projekt
  • YIT - główny wykonawca
  • Destia - wykonawca prac ziemnych
  • Architects Davidsson Tarkela oraz Rune & Berg Design - projekt centralnego placu
  • Granlund oraz OiOi Collective - realizacja instalacji zapewniających pasażerom wyjątkowe doznania na centralnym placu
  • Kaj Lindvall z PES-Architects - projekt mebli

Długie przygotowania

Oddanie Aukio do użytku było poprzedzone niemal rocznym okresem prób i szkoleń, w których wzięły udział tysiące pracowników lotniska. W czwartek odbył się także dzień próbny, w trakcie którego 200 wolontariuszy odwiedziło Aukio i wyraziło swoje zdanie na temat dostępnych w tej części lotniska atrakcji. Celem tego wydarzenia było poznanie opinii potencjalnych klientów i dokonanie ewentualnie szybkich poprawek w negatywnie ocenionych obszarach. Pomysły i życzenia klientów będą też stale zbierane w celu ułatwienia dalszego rozwoju lotniska.


- W 2017 roku z powodzeniem zorganizowaliśmy dzień testowy w przededniu otwarcia nowowybudowanej części południowego pirsu - przypomniała poprzednie podobne wydarzenie Kati Hollmén, koordynator marketingowy Finavii.

Do udziału w dniu testowym zaproszono osoby z różnych grup wiekowych i zróżnicowane pod względem doświadczeń związanych z podróżami lotniczymi. Do wszystkich tych gości docierano za pośrednictwem mediów społecznościowych, co sprawiło, że odzew zainteresowanych udziałem był bardzo duży. Wśród gości byli często i rzadko podróżujący, tacy którzy jeszcze nigdy nie korzystali z lotniska i podróży samolotem, rodziny z dziećmi, osoby niepełnosprawne, dzieci, młodzież, osoby starsze i w podeszłym wieku. Gości dnia testowego poproszono o przetestowanie wszystkich nowych funkcjonalności. Sprawdzali oni działanie nowych punktów kontroli bezpieczeństwa, przejrzystość oznakowania, a także jakość sklepów i restauracji czy łazienek.


Finavia szczycić może się jednak nie tylko dbałością o doskonałe samopoczucie pasażerów, ale też prawdziwymi sukcesami na arenie dbałości o środowisko naturalne. Helsińskie lotnisko od września 2017 roku może pochwalić się neutralnością w emisji dwutlenku węgla. Do 2020 roku taki sam efekt ma zostać osiągnięty w Laponii.

fot. mat. prasowe Finavia

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy