Nowy pirs terminala w Helsinkach już otwarty

12 lipca 2017 07:20

Południowy pirs terminala 2 lotniska w Helsinkach został oficjalnie otwarty, a pierwszym lotem, który został w nim odprawiony, był rejs Finnaira do Nowego Jorku.

Reklama
Airbus A350 Finnaira wykonujący rejs do Nowego Jorku odkołował od gate’u 54 w nowym pirsie w poniedziałek (10.07) o godz. 14:10, tym samym oficjalnie inaugurując nową część portu lotniczego.

Otwarcie poprzedziły testy nowego pirsu, przeprowadzone 6 lipca przez ok. 200 wolontariuszy. Przebiegły one bez problemów, a testujący byli bardzo zadowoleni.

- Zgodnie z informacjami od wolontariuszy, nowy pirs jest bardzo jasny, wygodny i sprawnie funkcjonujący - podkreślił cytowany w komunikacie prasowym Henri Hansson, dyrektor techniczny Finavii, zarządcy lotniska w Helsinkach.

Inauguracja nowego pirsu miała miejsce w 65. rocznicę działalności portu lotniczego.


Z nowego pirsu skorzystają pasażerowie rejsów dalekodystansowych. Znalazły się tam dwa stanowiska postojowe przy terminalu z łącznie trzema rękawami oraz kolejne dwa niepołączone z budynkiem; wszystkie z nich są dostępne dla samolotów szerokokadłubowych. Powierzchnia nowego pirsu to ponad 8,3 tys. m kw.

W terminalu zastosowano aż 4,5 tys. m kw. szyb, dzięki którym pasażerowie mogą bez problemu obserwować pasy startowe lotniska, a do tego terminal jest doświetlany w sposób naturalny. W projekcie postawiono na elementy typowo fińskie, takie jak drewniane elementy ścienne wyprodukowane w Lappeenrancie.

Za projekt całego pirsu odpowiadała firma PES-Architects. W strefie oczekiwania ustawiono krzesła projektu Yrjö Kukkaporo, fotele bujane projektu Ilmari Tapiovaara i fotele projektu Alvara Aalto. Za projekt lamp odpowiadał Tuukka Halonen.

W terminalu zamontowano pierwszy na fińskich lotniskach ruchomy chodnik. Specjalnie z myślą o pasażerach z Azji ustawiono także dystrybutory z darmową ciepłą i zimną wodą, która umożliwia m.in. przygotowanie chińskich zup instant. Wyświetlacze zostały tak zaprojektowane, aby można było podawać pasażerom informacje w różnych językach, w tym w azjatyckich.

Równocześnie z nowym pirsem do użytku oddano nowy fragment drogi kołowania.

fot. Finavia

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy