Lotnisko w Helsinkach inwestuje w energię słoneczną

21 czerwca 2017 07:00
Na dachu terminala 2 lotniska w Helsinkach montowane są panele słoneczne o największej łącznej  powierzchni spośród lotnisk w państwach nordyckich.
Reklama
- Teraz, gdy międzynarodowe program klimatyczny napotkał problemy po niespodziewanym wycofaniu się z niego Stanów Zjednoczonych, konieczne jest by to firmy były liderami zmian prowadzących do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Finavia zobowiązuje się ciężko pracować by zapobiec zwiększeniu się emisji dwutlenku węgla na wszyskich naszych lotniskach do 2020 r. - powiedział Kari Savolainen, prezes Finavii.

Jak tłumaczy fiński operator, na lotniskach emisje dwutlenku węgla spowodowane są konsumpcją energii przez budynki, systemy oświetleń i pojazdy. Port lotniczy w Helsinkach odgrywa centralną rolę w programie redukcji emisji.

Obecnie Finavia należy do jednego z pierwszych operatorów w Europie inwestującego w energię słoneczną. Na dachu terminala 2 lotniska trwa instalacja ogniw fotowoltaicznych, które zaczną produkować energię już pod koniec lata tego roku. Cały system, zdolny produkować energię o mocy ponad 500 kW będzie gotowy w 2019 r. i będzie największą lotniskową elektrownią słoneczną w krajach nordyckich.


- Ten projekt wymagał szczegółowego planowania, gdyż nie ma zbyt wielkiego doświadczenia w używaniu paneli słonecznych na lotniskach na świecie. Elektrownia musi być zbudowana w uwzględnieniem najdrobniejszych szczegółów, na przykład by zapobiec odbijaniu promieni słonecznych w kierunku samolotów. Panele będą produkowały około 10 proc. energii dostarczanej do nowego energooszczędnego terminala na lotnisku w Helsinkach - tłumaczy Savolainen.

Poza instalacją paneli słonecznych, Finavia podejmuje inne działania zmierzające do ochrony środowiska. Mniejsze pojazdy na lotnisku są w większości napędzane energią elektryczną, podczas gdy w większych pojazdach, napędzanych silnikiem diesla, stosowane jest paliwo wyprodukowane z odpadów organicznych.


fot. Tomasz Śniedziewski, ALA Architects

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy