Finavia ogranicza szkodliwe emisje w Laponii

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
30 listopada 2018 08:56
Operator fińskich portów lotniczych, państwowa spółka Finavia, zmierza do osiągnięcia zerowego śladu węglowego do 2020 roku. Firma będzie w pojazdach użytkowanych na lotniskach w Laponii stosować ekologiczne paliwo krajowego koncernu Neste.
Reklama
Od roku Finavia korzystała z paliwa Neste MY Renewable Diesel na lotnisku w Helsinkach. Ekologiczny olej napędowy ze źródeł odnawialnych stosowany jest między innymi w autobusach podwożących pasażerów do samolotów na płycie lotniska. Pozwoliło to na obniżenie ilości produkowanych w trakcie działalności lotniska gazów cieplarnianych o 610 ton. Jest to odpowiednik ilości szkodliwych dla środowiska gazów, które wyprodukowałoby przeciętne auto z silnikiem wysokoprężnym pokonując dystans wokół Ziemi 110 razy.


- Lotnisko w Helsinkach osiągnęło już zerowy bilans jeśli chodzi o emisję dwutlenku węgla. Teraz będziemy starali się osiągnąć ten sam efekt w naszych portach w Laponii - powiedział Mikko Viinikainen, wiceprezes Finavii odpowiedzialny za zrównoważony rozwój i ekologię. - Wykorzystanie ekopaliwa Neste jest jednym z kluczowych elementów naszego programu środowiskowego. Paliwo to jest doskonale dopasowane do naszych potrzeb, ponieważ pozwala nam zredukować emisję gazów cieplarnianych o prawie 90 proc. w stosunku do stosowania konwencjonalnego oleju napędowego z ropy naftowej.

Od teraz ekologiczny olej napędowy będzie stosowany także w pojazdach lotniskowych w Rovaniemi, Kuusamo, Ivalo i Kittili. Jest to element strategii zerowania śladu węglowego na wszystkich lotniskach obsługiwanych przez Finavię do 2020 roku. Paliwo Neste MY Renewable Diesel jest produkowane z odpadów.


- Starania Finavii w tym zakresie są pionierskie na skalę światową, a firma ma ambitne cele redukowania swoich szkodliwych emisji - powiedział Sam Holmberg, wiceprezes Neste Marketing and Services. - Jest nam niezmiernie miło, że możemy rozszerzyć naszą współpracę z Finavią i pomóc jej osiągać zamierzone cele. Pojazdy wyposażone w silniki wysokoprężne mogą być zasilane naszym ekologicznym olejem napędowym bez konieczności dokonywania jakichkolwiek przeróbek. Jest to również idealny produkt na rynki skandynawskie, ponieważ zachowuje swoje właściwości do temperatury -34 °C - dodał Holmberg. - W obecnej chwili ekopaliwo dostępne jest na 13 stacjach o małym natężeniu i również 13 o natężeniu dużym w południowej Finlandii, ale mamy plan powiększenia jego dostępności o rejony północne w niedalekiej przyszłości.

fot. Finavia, mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy