Rozbudowano terminal w fińskim Kittilä

29 listopada 2018 10:28
Tydzień temu (22.10) nastąpiło otwarcie nowej części lotniska obsługującego miasto Kittilä. W sumie do dyspozycji pasażerów oddano 1,5 tys. mkw. nowych powierzchni. Tym samym zakończyła się pierwsza część projektu inwestycyjnego zarządzającej fińskimi lotniskami Finavii w Laponii.
Reklama
Finavia to spółka publiczna będąca w całkowitym posiadaniu fińskiego skarbu państwa, która skupia się na zarządzaniu 21 lotniskami w całej Finlandii. Firma ma siedzibę przy lotnisku w Helsinkach. W ostatnim czasie Finavia podjęła się wdrożenia programu inwestycyjnego opiewającego na 55 mln euro, który ma na celu rozwój lotnisk w Laponii, krainie geograficznej na północy kraju. Spółka zakłada, że dla rozbudowanego lotniska w Kittili zbliżający się świąteczny szczyt będzie dużo mniej uciążliwy i wzrośnie komfort podróżnych.


- Dla Finavii ważne jest aby móc zaoferować na naszych lotniskach najwyższą jakość usług i niezapomniane pozytywne doświadczenia zarówno pasażerom lotów krajowych jak i międzynarodowych - powiedział Jani Jolkkonen, wiceprezes Finavii. - Chcemy pracować dla naszych klientów z pasją, radością i satysfakcją, a także oddać im do użytku komfortowe i funkcjonalne obiekty, tak aby zapewnić przyjemne wspomnienia z podróży.

Dla pasażerów

Oddana dotychczas część terminala to powierzchnie dla pasażerów odlatujących z Kittili. Operator lotniska zadbał o najdrobniejsze szczegóły. Finavia zainwestowała między innymi w wystrój stref oczekiwana w terminalu, co daje pasażerom okazję do relaksu przed podróżą połączonego z podziwianiem krajobrazu i piękna przyrody Laponii przedstawionych na gigantycznej tapecie. Dla rodzin przewidziano strefę rozrywki, która oferuje interaktywne gry i zabawy.


Ponadto, w nowej części terminala otwarta została kawiarnia i restauracja, której operatorem jest sieć Lapland Hotels. Oba lokale mają w menu zarówno lokalne lapońskie specjały jak i pozycje kuchni międzynarodowej. Do wyboru są z jednej strony mięso z renifera i fińskie jagody, a z drugiej burgery, lekkie sałatki i specjalne menu dla dzieci. Po posiłku można też zakupić lokalne pamiątki.


Dla linii lotniczych

Rozbudowa lotniska w Kittili to nowe udogodnienia nie tylko dla podróżnych, ale też dla operatorów lotniczych. Równocześnie z częścią pasażerską oddano do użytku nowe stanowiska postojowe dla samolotów oraz nową drogę kołowania, która skróci czas kołowania i czas rotacji, a także ułatwi płynny przepływ ruchu.

- Teraz możliwe jest ustawienie na płycie postojowej w Kittili jednocześnie 12 samolotów, co zapewnia szybki i łatwy boarding oraz ładowanie i rozładowywanie samolotu. Krótka droga kołowania "G" podnosi wydajność wykorzystania drogi startowej - dodał Jolkkonen.


To jeszcze nie wszystko

Finavia już niebawem zakończy kolejny etap rozbudowy lotniska w Kittili, do użytku oddane zostanie kolejne 500 mkw. powierzchni w strefie przylotów, gdzie w komfortowych warunkach będzie prowadzona kontrola paszportowa. Ponadto w perspektywie roku ma zostać wybudowana kolejna droga kołowania "T", która jeszcze bardziej wpłynie na możliwości lotniska w zakresie częstotliwości operacji. Jak do tej pory wszystkie etapy realizowane są zgodnie z harmonogramem, choć jest on według Jolkkonena bardzo napięty. Mimo to wiceprezes Finavii ma nadzieję na kontynuację dobrej passy.


Za projekt rozbudowy lotniska w Kittili odpowiada pracownia architektoniczna "Karsikas and Alt Arkkitehdit" z Oulu, a za plany powiększenia płyty postojowej A-insinöörit. Generalnym wykonawcą terminala jest przedsiębiorstwo "Rakennus-Bergman Oy" z Pello, a stanowiska postojowe i drogę kołowania skonstruowały YIT i Destia.

Program inwestycyjny Finavii dla Laponii zakłada finansowanie kwotą 55 mln EUR i ma trwać dwa lata. Beneficjentami projektu są lotniska w Rovaniemi, Kittili i Ivalo. Wszystkie będą znacząco rozbudowane, dzięki czemu poprawi się ich oferta. Inwestycje to odpowieź na gwałtowny wzrost liczby podróżnych. Prace budowlane na wszystkich lotniskach rozpoczęły się wiosną tego roku i potrwają do końca 2019 roku.

fot. Finavia
Podobne artykuły
Brak wiadomości
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy