×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


IATA: Brexit bez umowy poważnie zagraża lotnictwu


Mimo że po odrzuceniu umowy dotyczącej brexitu, ruch lotniczy odbywa się normalnie, rośnie niepewność, co stanie się z liniami i pasażerami za dwa miesiące - stwierdziło IATA. Poważne ograniczenie liczby lotów staje się coraz bardziej realne.


Brytyjska Izba Gmin nie poparła we wtorkowym (15.01) głosowaniu umowy w sprawie brexitu zaproponowanej przez rząd premier May. Brexit bez umowy doprowadzi do znacznego zmniejszenia liczby lotów, co negatywnie wpłynie na możliwości gospodarcze i doprowadzi do wzrostu cen i redukcji podaży. Proponowane wytyczne Komisji Europejskiej w przypadku braku porozumienia pozwalają jedynie na utrzymanie obecnego poziomu lotów między Wielką Brytanią a UE i nie zezwalają na zwiększenie oferowania w 2019 r. 

Według IATA w obecnym roku oferowanie wzrośnie o 5 mln miejsc, ale w przypadku braku umowy wyjścia przewoźnicy musieliby utrzymać ofertę na zeszłorocznym poziomie. Zagrożone byłyby zwłaszcza loty w szczycie wakacyjnym, kiedy oferowanie linii lotniczych jest najwyższe i najwięcej ludzi lata na urlopy. 


Istnieje również niepewność prawna i handlowa dotycząca sposobu, w jaki sposób będzie działał plan Komisji dotyczący ograniczenia liczby lotów. Na krótko przed brexitem konieczne jest, aby UE i Wielka Brytania ustaliły priorytet dla znalezienia rozwiązania, które zapewniłoby liniom lotniczym pewność przy planowaniu rozwoju i zaspokajaniu popytu ze strony podróżujących, którzy wyjeżdżają na podróże służbowe czy rodzinne wakacje - powiedział Alexandre de Juniac, dyrektor generalny IATA. 

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 r., zaś sezon letni 2019 r. rozpoczyna się zaledwie kilka dni później, bo 31 marca br. Na ponad dwa miesiące przed tą datą linie lotnicze nie wiedzą jak planować swoją działalność - alarmuje IATA. 

fot. mat. prasowe

gość_63396 - Profil
gość_63396
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie