Plany rozwoju lotniska Londyn-Gatwick

17 października 2018 09:31
9 komentarzy
Już jutro (18.10) port lotniczy Londyn-Gatwick ujawni plany rozwoju na przyszłą dekadę. Oczekiwania branży są zwrócone w kierunku wykorzystania głównej drogi kołowania jako drugiej drogi startowej.
Reklama
Lotnisko Gatwick już obecnie wykorzystuje tę drogę kołowania jako drogę startową 08L-26R, min. w przypadku gdy główna droga 08R-26L jest niedostępna (z powodu prac remontowych lub incydentów, które zatrzymują statki powietrzne na tej drodze). Niestety z powodu niewystarczającej odległości dróg 08R-26L i 08L-26R od siebie, nie jest możliwe ich jednoczesne wykorzystywanie do prowadzenia równoległych operacji. W przeszłości Gatwick przez pewien czas było najbardziej zatłoczonym lotniskiem świata z jedną drogą startową, w 2017 roku przez port przewinęło się 45 milionów pasażerów. Do tej pory nie była możliwa rozbudowa lotniska o drugi pas, ale już w 2019 roku wygasa umowa z lokalnymi władzami, która zakazywała przez ostatnie 40 lat powiększenia liczby dróg startowych.

Okoliczni mieszkańcy i lokalne środowiska oskarżają Gatwick o wprowadzanie drugiej drogi startowej tylnymi drzwiami poprzez zwiększanie użycia drogi kołowania do obsługi startów i lądowań.


Rzecznik prasowy lotniska Gatwick nie zgodził się uchylić choćby rąbka tajemnicy przed środową prezentacją planów na przyszłe 10 lat, ale stwierdził, że obecnie wykorzystywana droga startowa wciąż nie wyczerpała swojej pojemności, a nawet istnieją możliwości jej rozwoju. Brytyjskie media donoszą zaś, że wykorzystanie głównej drogi kołowania w charakterze drogi startowej umożliwiłoby wzrost pojemności pojemności lotniska o 30 proc. czyli o niebagatelne 80 tys. operacji rocznie. Gatwick tak jak większość londyńskich lotnisk przeżywa w ostatnich latach spory rozkwit, ale i musi mierzyć się z rosnącą liczbą operacji i pasażerów. Jest to jedna z głównych baz niskokosztowego Norwegiana, który z tego lotniska wykonuje zarówno loty krótko- jak i długodystansowe.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
adam7691 2018-10-18 10:44   
adam7691 - Profil adam7691
@gość_7c23d
i poco ten pośpiech
Pooohaty 2018-10-18 10:32   
Pooohaty - Profil Pooohaty
@gość_7c23d
Dzięki za korektę. Oczywiście LGW. Tak jest gdy pisze się na szybko z telefonu :)

@gość_c6881
Jestem świadomy, że obecnie na WAW dominują małe samoloty.
Ale skoro docelowo "końmi roboczymi" LOTu mają być maxy to chyba jest szansa, że liczba pasażerów na WAW będzie rosła dużo szybciej niż liczba operacji?
Swoją drogą, najbardziej porównywalna do WAW jest chyba LIS, która po rozbudowaniu terminali, przy dwóch krzyżujących się DS, będąc hubem TAP zbliżonego do LOTu, obsługuje >25 mln pax.

@websterrr
Artykuł i mój komentarz dotyczy tylko organizacji ruchu przy jednej lub dwóch DS.
Konieczność rozbudowy terminali to inna sprawa, która jest chyba dość oczywista.
jjemiolo 2018-10-17 20:18   
jjemiolo - Profil jjemiolo
@d233b: budowanie wezla trwa. To co robi LO dowozac obecnie po kilkunastu pasazerow nawet z KSC czy PLQ to jest wlasciwa droga do wyrabiania rynku dla swojego wezla. Wiekszosc potencjalnych pasazerow w regionie wie ze mozna poleciec w swiat przez FRA, VIE czy CPH, bo Ci zaczeli loty do szeregu polskich punktow dosc dawno. W tym wzgledzie wezel WAW jest ciagle nowa alternatywa. Pamietam ze jak LH zaczynala do KTW czy KRK samoloty byly mniejsze i lotow mniej. Teraz wiekszosc to Airbusy, duzo czesciej, i prawie zawsze pelne (przynajmniej wtedy kiedy lecialem).
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy