4 miliony pasażerów w Katowicach

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
05 października 2018 10:53
15 komentarzy
Na lotnisku w Katowicach został po raz pierwszy w historii obsłużony czteromilionowy pasażer w roku kalendarzowym. Wyjątkowym podróżnym została Beata Lewandowska, która podróżowała z Pyrzowic na pokładzie boeinga 737-800 linii lotniczej Corendon Airlines na wakacje na Riwierze Tureckiej.
Reklama

Czteromilionowego pasażera obdarowano prezentami. Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA, zarządzającej Katowice Airport, ufundowało voucher umożliwiający bezpłatne skorzystanie z saloników business lounge, przejścia fasttrack i parkingu. Biuro podróży Rainbow Tours przekazało bon wakacyjny o wartości 6 000 zł na zakup dowolnej imprezy turystycznej lub biletu na lot czarterowy ze swojej oferty. Ponadto Chopin Airport Development, właściciel m.in. Hotelu Moxy Katowice Airport, podarował voucher dla dwóch osób na weekendowy nocleg.

Obsłużenie po raz pierwszy w historii czteromilionowego pasażera w roku kalendarzowym to kolejny krok milowy w rozwoju pyrzowickiego lotniska. Warto przypomnieć, że po raz pierwszy milionowy pasażer w skali roku skorzystał z Katowice Airport w 2005 roku, dwumilionowy w 2008, a trzymilionowy w 2015. Dane te obrazują szybki wzrost ruchu pasażerskiego jaki notujemy w Pyrzowicach w ciągu ostatnich lat. Prognozujemy, że w przyszłym roku po raz pierwsze z siatki połączeń Katowice Airport skorzysta ponad pięć milionów podróżnych - mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

W ciągu dziewięciu miesięcy 2018 roku z oferty lotów pyrzowickiego lotniska skorzystało 3,97 mln osób, to aż o 844 tys. więcej (+27proc. ) niż w okresie od stycznia do września minionego roku. Warto podkreślić, że to więcej niż w całym 2017 roku, w trakcie którego w Pyrzowicach obsłużono 3,89 mln podróżnych. Prognozuje się, że rok 2018 będzie najlepszym w historii portu. Z siatki połączeń, która w szczycie sezonu obejmowała ponad 130 tras, do 31 państw na czterech kontynentach skorzysta ponad 4,8 mln pasażerów.


W Pyrzowicach nieustannie toczy się proces inwestycyjny. Kończy się I etap rozbudowy płyty postojowej cargo. Nowe stanowiska postojowe oddane zostaną do użytku przed końcem bieżącego roku. Jeszcze w tym roku rozpocznie się II etap rozbudowy płyty cargo. We wrześniu 2018 roku rozpoczęła się rozbudowa parkingu nr 1, który zlokalizowany jest przed terminalami pasażerskimi. W ramach tego przedsięwzięcia powstanie ponad 600 nowych miejsc postojowych wraz z drogami wewnętrznymi oraz nowym układem wyjazdowym z parkingu z systemem sześciu bramek. W przyszłym roku rozpocznie się przebudowa i rozbudowa terminalu pasażerskiego B.

W najbliższym czasie GTL SA rozpocznie prace koncepcyjne związane z budową całkowicie niezależnego, wyposażonego w rękawy terminalu pasażerskiego, które pozwolą określić ostateczną skalę inwestycji związanych z rozwojem infrastruktury terminalowej. Ponadto GTL SA chce w najbliższych latach zrealizować takie projekty jak: nowa strażnica Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, rozbudowa bazy do obsługi technicznej samolotów, centralna wartownia, baza paliwowa, rozbudowa terminalu cargo. Nadal zwiększana będzie liczba stanowisk postojowych samolotów.

Na terenie portu inwestują partnerzy GTL SA. We wrześniu bieżącego roku uruchomiony został Hotel Moxy (marka sieci Marriott). Inwestorem i zarządzającym obiektem jest Chopin Airport Development. Ponadto dwa projekty w Pyrzowicach prowadzi Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Trwa wyposażanie w niezbędne urządzanie nowej wieży kontroli lotniska. Razem z GTL SA Agencja realizuje też przedsięwzięcie „uzbrojenia” podejścia do pasa 09 drogi startowej Katowice Airport w system ILS CAT I. Realizacja tego zadania sprawi, że pyrzowickie lotnisko będzie pierwszym portem w kraju z systemem ILS na obydwu kierunkach drogi startowej.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_27896 2018-10-09 13:52   
gość_27896 - Profil gość_27896
gość_d233b

Prawda,
Jako długoletni mieszkaniec krakowa, który w tym roku przeprowadził się do Katowic pozwolę sobie dodać jedną rzecz. Katowice (i cała wschodnia i południowo-wschodznia część GOP) jest znacznie lepiej skomunikowana z lotnisiem w Balicach niż z Pyrzowicami.
Poza tym Pyrzowice to może jest dobre lotnisko na wylot na wakacje z biurem podróży, w każdym innym wypadku KRK bije KTW na głowę, pod względem właśnie dostępności, infrastruktury terminalowej, siatki połączeń czy po prostu komfortu i wygody i bardzo długo pozostanie moim (i pewnie wielu innych) pierwszym wyborem.
gość_d233b 2018-10-08 19:05   
gość_d233b - Profil gość_d233b
gość_ec29c

Mówienie o Balicach i Pyrzowicach jako o duoporcie sugeruje, ze oba porty maja podobne znaczenie i są jednakowo dostępne dla mieszkańców Sląska i Małopolski, co jest oczywista nieprawdą. Ponadto jest to ze szkodą dla samych Balic, stając się jednym z czynników mogących wpływać na ograniczanie ich rozwoju.
Pyrzowice nigdy nie były i nie będą alternatywą dla Krakowa i Małopolski bo są za daleko – ponad 100 km drogą – i słabo skomunikowane. Wszelkie dotychczasowe próby wypchnięcia pasażerów do Pyrzowic – jak to było za czasów pani Bieńkowskiej, czy określania Pyrzowic jako ‘Katowice/Kraków’ -- ostatecznie kończyły się fiaskiem. Mimo niezaprzeczalnej aktywności (i sprawności) zarządu lotniska oraz polityków ze Sląska, nieporównywalnego z innymi portami rozwoju jego infrastruktury trzeba sobie uświadomić, ze to co decyduje o popularności danego portu jest jego bliskość do ośrodka, który obsługuje. Możliwość dojazdu w każdej chwili, tanio, rożnymi drogami czy środkami komunikacji (jak np.: komunikacja miejska, taksówka, samochód, itd.) decyduje o wyborze pasażera. To zapewniają lotniska, które są w odległości kilkunastu kilometrów od centrum a których jest w Europie zdecydowana większość. Tylko w przypadku braku jakichkolwiek innych możliwości pasażerowie są skłonni tracić czas i pieniądze na dojazd, który jest czasami dłuższy od samego lotu.
gość_ec29c 2018-10-06 16:52   
gość_ec29c - Profil gość_ec29c
@gość_f93a4

KRK i KTW należy liczyć łącznie, bo to duoport obsługujący region Małopolska - Górny Śląsk. Czyli prawie 10 mln w 2017 i prawie 12 mln w tym roku.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama