Lotnisko w Modlinie będzie miało wieżę, spór z PAŻP zakończony

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
28 września 2018 17:08
2 komentarze
Mazowiecki Port Lotniczy (MPL) w Modlinie porozumiał się z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej (PAŻP). Lotnisko będzie miało nową, choć tymczasową, wieżę kontroli lotów.
Reklama

Prowizoryczna kontenerowa wieża kontroli lotów funkcjonuje na lotnisku w Modlinie od 2012 r. Dalsza jej eksploatacja jest jednak niemożliwa, bo wojewódzki nadzór budowlany nie chce już po raz trzeci przedłużać zgody na jej użytkowanie. Ostatnie przedłużenie jest ważne do końca tego roku. Zarząd modlińskiej spółki nie modernizował wieży, bo od 2013 r. prowadził spór z PAŻP w kwestii odpowiedzialności za sfinansowanie takiej inwestycji.

MPL uważał, że obowiązek zapewnienia należytej infrastruktury do kontroli ruchu lotniczego spoczywa na PAŻP. Agencja pierwotnie planowała inwestycję w Modlinie, ale na początku obecnego roku wycofała się z tego projektu budowlanego. Jednocześnie PAŻP pokrywała podobne inwestycje na innych lotniskach w Polsce. We wrześniu br. władze lotniska w Modlinie twierdziły nawet, że będą musiały skarżyć PAŻP do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a jeśli to nie pomoże ze skargą pójdą do Komisji Europejskiej.


Rozmów jednak nie przerwano i w ostatnim tygodniu obie strony doszły do porozumienia. Na początku grudnia PAŻP postawi na lotnisku w Modlinie ruchomą wieżę kontroli lotów. Do końca roku ta tymczasowa konstrukcja będzie testowana, a od pierwszego dnia przyszłego roku przejmie funkcje aktualnie wykorzystywanej konstrukcji kontenerowej. Przedstawiciele agencji podkreślają, że wyposażona w najnowsze systemy nawigacyjne mobilna wieża może bez żadnych problemów zastąpić obecną „prowizorkę”.

Jednocześnie PAŻP rozważa zastosowanie różnych rozwiązań dla lotniska w Modlinie na przyszłość. Może to być budowa tradycyjnej wieży stałej, ale możliwe jest też zastosowanie nowatorskiego systemu kontroli ruchu na odległość. Zdalna wieża nadzoru ruchu lotniczego składa się z masztu, na którym umieszczone są kamery o dużej rozdzielczości pozwalające dokonywać zbliżeń na wybrany punkt lotniska. Kamery pracują zarówno w zakresie światła widzialnego, jak i podczerwieni. Tak oprzyrządowany maszt pozwala na zlokalizowanie ośrodka kontroli ruchu lotniczego poza terenem lotniska. Te najnowocześniejsze rozwiązania działają już w Irlandii i w Szwecji, a niebawem mają zostać wdrożone na lotnisku w Budapeszcie.

Zakończenie sporu z PAŻP to bardzo dobra wiadomość i wielka ulga dla portu lotniczego w Modlinie, który cały czas boryka się z problemami hamującymi jego rozwój. W najbliższych tygodniach powinna też zapaść decyzja o sfinansowaniu rozbudowy terminala. Zaciągnięcie kredytu w wysokości 40 milionów złotych na ten cel czeka na zgodę rady nadzorczej modlińskiej spółki.

Fot. Lotnisko Warszawa/Modlin
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_f4ea6 2018-10-02 14:30   
gość_f4ea6 - Profil gość_f4ea6
"Agencja pierwotnie planowała inwestycję w Modlinie, ale na początku obecnego roku wycofała się z tego projektu budowlanego". CPrzypadeK ?
lysypiotr76 2018-09-30 12:56   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Ta tymczasowość w wielu aspektach funkcjonowania portu lotniczego w Modlinie staje się codziennością :)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama